Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Трансформація естетики символізму в новелах М. Яцківа, О. Плюща, І. Липи

Трансформація естетики символізму в новелах М. Яцківа, О. Плюща, І. Липи

Назва:
Трансформація естетики символізму в новелах М. Яцківа, О. Плюща, І. Липи
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,18 KB
Завантажень:
431
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Криза усталеної концепції форми, розпочата ще в епоху романтизму, заг
острилася на початку ХХ ст


Київський національний університет
імені Тараса Шевченка
Кривуляк Олена Володимирівна
УДК 821.161.2-32:7.036.45"71"
Трансформація естетики символізму
в новелах М. Яцківа, О. Плюща, І. Липи
10.01.01 – українська література
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2007
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі новітньої української літератури Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Ковалів Юрій Іванович,
Інститут філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, професор кафедри новітньої української літератури.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Марко Василь Петрович,
Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка, професор кафедри української літератури та журналістики;


кандидат філологічних наук
Брайко Олександр Валентинович,
Інститут літератури імені Тараса Шевченка
НАН України, науковий співробітник відділу компаративістики.
Провідна установа: Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, Міністерство освіти і науки України.
Захист відбудеться 22 червня 2007 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д .001.15 із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: 01017, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 14.
З дисертацією можна ознайомитися у Науковій бібліотеці імені М.О. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 01033, м. Київ, вул. Володимирська, 58.
Автореферат розіслано 21 травня 2007 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Л.О. Ткаченко


ЗагальНа характеристика роботи
Актуальність дослідження.
Молоді українські письменники на початку ХХ ст. усвідомлю-вали потребу оновлення літератури, звільненої від стереотипів „зобра-ження життя у формі життя”, притаманного реалізму, від надмірної заангажованості ідеологією народництва, намагалися відстоювати принципи творчої свободи. Вони сприйняли віяння модернізму як вчасні, як шлях до освоєння мистецтва в його іманентних ознаках. Такі зміни зумовлені були кризою позитивізму, що призвела до перегляду панівних „картезіанських” уявлень про світ, усталених нормативів у літературі. Тепер письменника цікавили не наслідування навколишньої дійсності, а платонівська ідея (ейдос), яку він прагнув безпосередньо відобразити. На його погляд, зовнішні реалії – то лише „тінь” цієї ідеї, оманлива, мінлива поверхня.
Особливо виразно така тенденція проявилася у символізмі, як одній із стильових тенденцій модернізму, означилася у тяжінні до музичного вираження думки, до чистого звукового образу, позбавле-ного предметних ознак. Це позначилося на літературі, в якій надава-лася перевага ліриці, а не епіці, що супроводжувалося ліризацією прози, послабляючи її композиційної виразності, розхитуванням кано-нічної чіткості, поширенням новелістики, що витіснила роман, появою синтетичних жанрів (поезія в прозі, драматична поема), афабулярних творів (ескіз, етюд, акварель) і т.д. Символісти втратили інтерес до зберігання реальних речей, до кларизму, натомість першорядного значення надавали натяку, сугестії, за якими вгадувалися явні реалії. Символ, що використовувався у літературі здавен, набув першорядного сенсу, відтіснивши інші тропи на маргінеси творчості.
Для модернізму найхарактерніший був естетизм (Соломія Павличко), обстоювання „чистої поезії”, що відповідало настановам „мистецтва для мистецтва”, рівновеликого дійсності. Символізм як одна із стильових течій цього напряму конкретизував його художню концепцію, надаючи переваги естетичній категорії краси (прекрас-ному), що відобразилося у символіці храму як досконалого космосу, категорії піднесеного (порив до трансценденції, вищої істини, відкри-тої до втаємниченості), світової гармонії.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Трансформація естетики символізму в новелах М. Яцківа, О. Плюща, І. Липи

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок