Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ІСТОРИЧНА ПРОЗА ІВАНА ФИЛИПЧАКА: ПРОБЛЕМАТИКА І ПОЕТИКА

ІСТОРИЧНА ПРОЗА ІВАНА ФИЛИПЧАКА: ПРОБЛЕМАТИКА І ПОЕТИКА

Назва:
ІСТОРИЧНА ПРОЗА ІВАНА ФИЛИПЧАКА: ПРОБЛЕМАТИКА І ПОЕТИКА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
29,26 KB
Завантажень:
70
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
Денисюк Богдан Юрійович
УДК 82–311.2 І.Филипчак
ІСТОРИЧНА ПРОЗА ІВАНА ФИЛИПЧАКА:
ПРОБЛЕМАТИКА І ПОЕТИКА
10.01.01 – українська література
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ - 2006
Дисертація є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української літератури Рівненського міжнародного економіко-гуманітарного університету ім. С. Дем’янчука.
Науковий керівник: - доктор філологічних наук, професор
Радишевський Ростислав Петрович,
завідувач кафедри полоністики Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Офіційні опоненти: - доктор філологічних наук, професор
Кейда Федір Федорович,
завідувач кафедри української філології
Маріупольського державного гуманітарного університету;
- кандидат філологічних наук,
Шпиталь Анатолій Григорович,
провідний науковий співробітник відділу української літератури ХХ ст.
Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка
НАН України.
Провідна установа: - Тернопільський національний педагогічний
університет
імені В. Гнатюка,
Міністерство освіти і науки України
Захист дисертації відбудеться “_15_” червня 2006 р. о _14_ годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.001.15 із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка (01033, м. Київ, бульвар Шевченка, 14).
З дисертацією можна ознайомитися у Науковій бібліотеці ім.М.О.Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка (01033, м. Київ, вул. Володимирська, 58).
Автореферат розісланий “12_” травня 2006 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Л.М.Копаниця
професор
 
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. В українському літературознавстві досі триває процес реставрації літературного життя України 1920–30-их років, відкриваються забуті і заборонені в радянський період імена, твори, літературно-мистецькі явища. У такій ситуації дуже важливо, щоб вироблений вже певний “канон” цієї літератури, названої, Ю.Лавріненком, “розстріляним відродженням” і який увійшов до шкільних та університетських програм (М.Хвильовий, В.Підмогильний, Г.Косинка та ін.) не поховав під собою інші, менш видатні імена, які в будь-якій літературі складають підґрунтя вершинних явищ і є невід’ємною частиною літературного процесу. Тим більше неприпустимим є будь-яка преференція щодо поверхневого визначення жанрових ознак, за принципом комунікативно-рецептивної орієнтації письменника (“серйозна” література чи розважальна, пригодницька, на сучасну чи історичну тематику).
У синтетичних дослідженнях української прози 1920–30-их років значно менше уваги приділяється історичній белетристиці, яка, однак, саме тоді – в умовах цензури і “соціальних замовлень” на радянському сході – розквітла на західноукраїнських теренах (Б.Лепкий, В.Бирчак, В.Будзиновський, О.Назарук, І.Крип’якевич, М.Голубець, А.Лотоцький, А.Чайковський, Ф.Дудко, Ю.Косач, Ю.Опільський, Катря Гриневичева, Н.Королева).
Цей, історичний, жанр, завдяки своєму спрямуванню на широку читацьку аудиторію, мав величезний вплив на формування естетичних смаків, світогляду, національної свідомості українців, які були тоді громадянами різних держав. Помітною складовою цього явища була творчість Івана Филипчака (1871–1945), письменника і педагога, який, розділивши долю багатьох митців, загинув у сталінських таборах Сибіру, так і не зреалізувавшись вповні.
Однією з причин недооцінки історичної белетристики в історії української літератури першої половини ХХ століття був її формальний консерватизм, який полягав в утвердженні та структуруванні багатьох формотворчих елементів, що традиційно належали до класичних народницько-реалістичних видів прозової творчості, а також у повторюванні власних, раніше створених і апробованих зразків (романтична і позитивістська історична проза ХІХ століття). Хоча це розширювало типологію історичної прози і давало можливість простежеити її зв’язки з іншими різновидами епіки, однак у період зрілого модернізму тодішня історична проза опустилася за небезпечну межу другорядності, стала засобом легкої патріотичної дидактики та розважально-пригодницьким чтивом для молоді.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: ІСТОРИЧНА ПРОЗА ІВАНА ФИЛИПЧАКА: ПРОБЛЕМАТИКА І ПОЕТИКА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок