Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Взаємодія східної і західної традиції в українській літературі: гендерний аспект образності

Взаємодія східної і західної традиції в українській літературі: гендерний аспект образності

Назва:
Взаємодія східної і західної традиції в українській літературі: гендерний аспект образності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,62 KB
Завантажень:
459
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Тернопільський національний педагогічний університет
імені Володимира Гнатюка
БУСЕЛ Світлана Володимирівна
УДК 82.091
Взаємодія східної і західної традиції в українській літературі:
гендерний аспект образності
Спеціальність 10. 01. 05 – порівняльне літературознавство
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Тернопіль – 2006


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі теорії літератури, зарубіжної літератури і журналістики Волинського державного університету імені Лесі Українки. Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Моклиця Марія Василівна,
Волинський державний університет імені Лесі Українки, кафедра теорії літератури, зарубіжної літератури і журналістики, професор.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Веретюк Оксана Михайлівна,
Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, кафедра теорії літератури і порівняльного
літературознавства, професор.
кандидат філологічних наук
Лавринович Лілія Богданівна,
Луцький інститут розвитку людини відкритого міжнародного університету розвитку людини “Україна”, кафедра документознавства та інформаційної діяльності, доцент.
Провідна установа: Львівський національний університет ім. І. Франка,
кафедра теорії літератури і порівняльного літературознавства. Міністерство освіти і науки України, м.Львів.
Захист відбудеться 10 жовтня 2006 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К.58.063.02 по захисту кандидатських дисертацій у Тернопільському національному педагогічному університеті імені Володимира Гнатюка (46027, м. Тернопіль, вул. М. Кривоноса, 2, тел. 43-58-65).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка (46027, м. Тернопіль, вул. М. Кривоноса, 2).
Автореферат розісланий 09 вересня 2006 року
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради В. Л. Гижий
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Художні образи української літератури є виразними репрезентантами національної вдачі, ментальності народу, його духовної культури.
Розташування України в цілому, якщо не зважати на історико-політичну долю держави, надзвичайно сприятливе і благотворне. Віковічне перехрещення на її території східних і західних культурних потоків живило і розвивало власне національну культуру. Перебуваючи на своєрідному стику Сходу і Заходу, Україна стала осередком цікавих і далекосяжних взаємовпливів: релігійних, мовних, мистецьких, філософських. Усе це не лише закарбовувалося в світогляді, світопочуванні, психології, звичаях і традиціях українського народу, але й обєктивувалося, узасадничувалося в літературно-мистецьких образах.
Віддаючи належне зовнішнім, геополітичним чинникам, що мають незаперечний вплив на формування культури в цілому і літератури зокрема, не варто ігнорувати й внутрішні – психологічні: важко не погодитися з аргументованим і виваженим твердженням автора теорії архетипів К. Г. Юнга про наявність універсального першоджерела для всіх народів – духовної реальності.
Праці з історії світової культури містять чимало узагальнюючих характеристик суттєвих рис і відмінностей двох провідних світових культур, синтезом, сплавом яких судилося стати українській. Найбільш поширеною є концепція, яку розробляли Ш. Монтеск’є, Й. Гердер, Г. Гегель, М. Данилевський, Ф. Ніцше, О. Шпенглер, А. Вебер і багато інших діячів: про вишукану, але розманіжену й малорухому культуру Сходу і динамічну, сповнену невгамовної “фаустівської” жаги до дії культуру Заходу. Східна передбачає всеохоплююче поклоніння абсолюту, ідеалу – тому, що об’єднує, скасовує опозиційність; західна проголошує відносність будь-яких істин, сповідує нігілізм, богорівний активізм. Сходу властива гармонійна єдність колективного та індивідуального, привязаність до традицій і водночас надзвичайна гнучкість, сприйнятливість стосовно інорідного, висока живучість, здатність адаптуватися до чужого, не втративши власного.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Взаємодія східної і західної традиції в українській літературі: гендерний аспект образності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок