Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СТРУКТУРНО-ДІЯЛЬНІСНА КОНЦЕПЦІЯ ДИСКУРСУ.

СТРУКТУРНО-ДІЯЛЬНІСНА КОНЦЕПЦІЯ ДИСКУРСУ.

Назва:
СТРУКТУРНО-ДІЯЛЬНІСНА КОНЦЕПЦІЯ ДИСКУРСУ.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,23 KB
Завантажень:
56
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна
Литовченко Артем Дмитрович
УДК 316.74:81:316:165.242.2
СТРУКТУРНО-ДІЯЛЬНІСНА КОНЦЕПЦІЯ ДИСКУРСУ.
Спеціальність – 22. 00. 01 –теорія та історія соціології
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата соціологічних наук
Харків – 2005
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Харківському національному університеті ім. В.Н. Каразіна Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник _ доктор соціологічних наук, професор
КУЦЕНКО Ольга Дмитрівна,
Харківський національний університет
ім. В.Н. Каразіна,
завідувач кафедри політичної соціології
Офіційні опоненти: доктор соціологічних наук, професор
ПОДОЛЬСЬКА Єлизавета Ананіївна,
Харківський гуманітарний університет
"Народна українська академія",
професор кафедри соціології
кандидат соціологічних наук, доцент
БОЛОТОВА Вікторія Олександрівна,
Національний університет внутрішніх справ Міністерства внутрішніх справ,
старший науковий співробітник науково-дослідної лабораторії соціальної і психологічної роботи в органах внутрішніх справ
Провідна установа: Інститут соціології НАН України, відділ соціології культури та масової комунікації,
м. Київ
Захист відбудеться "25" жовтня 2005 р. о 13 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.051.15 Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна (адреса: 61077, м. Харків, площа Свободи, 4, аудиторія 2-49).
З дисертацією можна ознайомитись у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна (61077, м. Харків, площа Свободи, 4).
Автореферат розісланий "23" вересня 2005 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Шеремет І.І.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. У сучасній соціології проблеми дослідження знакового і символічного вимірювань соціальної реальності, її мовних форм є важливою частиною комплексу основних загальносоціологічних питань. До соціального дослідження мови та дискурсу зверталися в різні часи і в рамках різних підходів такі вчені, як Л. Альтюссер, М. Бахтін, Р. Блакар, П. Бурд'є, Л. Вітгенштейн, Г.-Г. Гадамер, А. Грамши, Т. А. ван Дейк, Т. Дрідзе, В. Ільїн, Р. Маркузе, Д. Мід, Ф. де Соссюр, С. Ушакін, М. Фуко, Ю. Габермас, в українській соціології – В. Бурлачук, Н. Костенко, В. Оссовський, І. Попова, Ю. Сорока, Т. Толстова та інші. Відповідно сформувалися різні трактування ролі мови у функціонуванні різних сфер соціальної життєдіяльності; що ж до дискурсу, то часто використовуються його визначення, що є відмінними один від одного не тільки за формулюванням, але і за змістом. Оскільки за своїм походженням і функціонуванням поняття дискурсу має міждисциплінарний характер, то така ситуація виглядає цілком природною, але від того не менш ускладнює роботу із цим поняттям.
Важко заперечувати нерозривний зв'язок дискурсу з мовою, незважаючи на те, що характер цього зв'язку може викликати дискусії. Безумовно, осмисленню дискурсу як соціального феномена повинно передувати аналогічне осмислення мови. Що ж до мови, то, з одного боку, соціологи визнають високу її значущість як явища соціального, з іншого, нерідко прагнуть обмежити цю значущість існуванням так званих "соціально забарвлених" слів, поєднань, зворотів, що прямо вказують на будь-які соціальні механізми, зв'язки тощо. Водночас низка впливових теоретиків, таких як Д. Мід, П. Бурд'є, Т. А. ван Дейк, Р. Блакар, переконливо показують наявність соціальності в будь-якому використовуванні мови. Мова відтворює соціальну реальність; це феномен, що містить "у знятому вигляді" всі основні характеристики і особливості цієї реальності, і водночас це засіб структуризації цієї реальності, один із інструментів, за допомогою якого дійсності надається соціальна впорядкованість. Найчастіше аналізується перший, "пасивний", аспект мови як соціального явища, "активний" же практично не піддається глибокому теоретичному і практичному осмисленню.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: СТРУКТУРНО-ДІЯЛЬНІСНА КОНЦЕПЦІЯ ДИСКУРСУ.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок