Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЕМАНСИПАЦІЙНІ ТЕНДЕНЦІЇ В УКРАЇНСЬКІЙ ЖІНОЧІЙ ПРОЗІ КІНЦЯ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТЬ

ЕМАНСИПАЦІЙНІ ТЕНДЕНЦІЇ В УКРАЇНСЬКІЙ ЖІНОЧІЙ ПРОЗІ КІНЦЯ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТЬ

Назва:
ЕМАНСИПАЦІЙНІ ТЕНДЕНЦІЇ В УКРАЇНСЬКІЙ ЖІНОЧІЙ ПРОЗІ КІНЦЯ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТЬ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,10 KB
Завантажень:
510
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені М.П. ДРАГОМАНОВА
КРУПКА МИРОСЛАВА АНАТОЛІЇВНА
УДК 845.-82.09.
ЕМАНСИПАЦІЙНІ ТЕНДЕНЦІЇ
В УКРАЇНСЬКІЙ ЖІНОЧІЙ ПРОЗІ
КІНЦЯ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТЬ
10.01.01 – українська література
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2004


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української філології Національного університету “Острозька академія”, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: кандидат філологічних наук, доцент
Криловець Анатолій Олександрович,
Національний університет “Острозька академія”,
завідувач кафедри української філології.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Гнідан Олена Дмитрівна,
Національний авіаційний університет, професор кафедри української мови, літератури та культури;
кандидат філологічних наук
Демська-Будзуляк Леся Мар’янівна,
Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка, науковий
співробітник відділу теорії літератури.
Провідна установа: Одеський національний університет ім.І.І.Мечникова, кафедра української літератури, Міністерство освіти і науки України, м. Одеса.
Захист відбудеться 17 лютого 2004 р. о 1430 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.053.04 в Національному педагогічному університеті імені М.П. Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
Автореферат розісланий 12 січня 2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Н.П. Гальона


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Дискусії останнього десятиліття виразно засвідчили тенденцію моделювання цілісної концепції історії української літератури з урахуванням маргінальних до недавнього часу явищ та постатей. З цього погляду доречно звернути увагу на феномен вітчизняного модернізму, явище надзвичайно багатогранне та специфічне, однак засадниче для подальшого розвитку культури. Проте парадигму українського модернізму не можна інтерпретувати, не реабілітувавши цілу плеяду українських письменниць цього періоду і не осмисливши мистецьких тенденцій епохи модерну з жіночої перспективи. Лише за умови присутності жінки в культурному просторі може йти мова про його “повноту” (Д.Чижевський). У дисертації здійснюється осмислення епохи fin de sieсle з гендерної перспективи, яка передбачає реінтерпретацію творчості Ольги Кобилянської та Лесі Українки і повернення до соціокультурного канону цілої плеяди “забутих” авторок: Грицька Григоренка, Дніпрової Чайки, Уляни Кравченко, Любові Яновської, Євгенії Ярошинської та ін. Інтерпретація явища жіночої прози на рівні теоретичного осмислення вимагає і залучення текстового аналізу. Таким чином окреслюється співвідношення емансипаційного жіночого руху з творчими інтенціями авторок. Актуальність дослідження визначається також спробою описати феміністичну інтелектуальну традицію. Використання феміністичного інструментарію у річищі постколоніальних методологій видається доречним задля трактування національної літератури в перспективі врахування специфіки.
Вагомий внесок у вивчення модерної епохи з врахуванням гендерного аспекту належить В.Агеєвій, Т.Гундоровій, Н.Зборовській, С.Павличко, Н.Шумило та ін. Однак концептуально явище жіночої прози ще не було проаналізовано.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконана як складова частина основної теми кафедри української літератури Рівненського державного гуманітарного університету – дослідження розвитку літератури доби модернізму та узгоджена із загальним планом науково-дослідних робіт кафедри української філології Національного університету “Острозька академія”. Тема і план-проспект дисертації схвалені на засіданні бюро наукової ради НАН України “Класична спадщина та сучасна художня література”.
Мета дисертації – виявлення емансипаційних тенденцій в українській жіночій прозі кінця ХІХ – початку ХХ ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: ЕМАНСИПАЦІЙНІ ТЕНДЕНЦІЇ В УКРАЇНСЬКІЙ ЖІНОЧІЙ ПРОЗІ КІНЦЯ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТЬ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок