Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат: СТРУКТУРА, CEМАНТИКА І ПРАГМАТИКА ОКЛИЧНИХ РЕЧЕНЬ У СУЧАСНІЙ ФРАНЦУЗЬКІЙ МОВІ

СТРУКТУРА, CEМАНТИКА І ПРАГМАТИКА ОКЛИЧНИХ РЕЧЕНЬ У СУЧАСНІЙ ФРАНЦУЗЬКІЙ МОВІ / сторінка 2

Назва:
СТРУКТУРА, CEМАНТИКА І ПРАГМАТИКА ОКЛИЧНИХ РЕЧЕНЬ У СУЧАСНІЙ ФРАНЦУЗЬКІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,26 KB
Завантажень:
176
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 

Наукову новизну дослідження зумовлено його системно-комунікативним спрямуванням, що дозволяє здійснити цілісне представлення категорії окличності в сукупності її мовних ознак та мовленнєвих виявів.
Теоретична значущість дослідження полягає у визначенні лінгвопрагматичного поля окличності (ЛППО), що включає структуру її семантичних, граматичних та функціонально-комунікативних ознак. Це стане внеском до теорії французької граматики та прагматики, зокрема до розвитку таких їх розділів як комунікативні типи речення, вербальні інтеракції, мовленеві акти, пресупозиція.
Метою дослідження є визначення ЛППО сучасної французької мови та виявлення базової одиниці її вираження, що зумовлює вирішення наступних завдань, які полягають у представленні:
граматичного й комунікативного статусу окличних речень (ОР) у сучасній французькій мові;
основного семантичного змісту окличності;
основних структурно-семантичних типів ОР;
основних функціонально-комунікативних ознак окличності й типології комунікативних ситуацій з окличною основою вербальних інтеракцій.
Об'єктом дослідження є явище окличності в сучасній французькій мові в сукупності своїх різноманітних виявів.
Предметом дослідження є статус, семантика, структурно-синтаксична організація та функціонально-комунікативне навантаження ОР в сучасній французькій мові. Основною формальною ознакою пошуку ОР виступає знак оклику (ЗО). Проте в коло досліджуваних явищ можуть входити також висловлення, які не супроводжуються ЗО, але за іншими мовними та прагматично-комунікативними ознаками можуть бути віднесені до окличних.
Методика дослідження базується на багатоаспектному підході до досліджуваного явища, що включає:
семантичний аналіз лексичної галузі окличності;
структурно-синтаксичний аналіз окличних конструкцій;
функціонально-прагматичний аналіз окличних висловлень (ОВ).
Матеріалом дослідження послужили тексти драматичних та розповідних жанрів французької літератури 17, 18 та 20 ст. та спостереження автора за використанням ОР носіями мови. Обсяг вибірки — близько 4000 ОР у різних комунікативних ситуаціях. Вибір хронологічних рамок зумовлено інтересом до зіставлення початкового (класичного) і сучасного станів досліджуваного явища в межах сучасного періоду французької мови з метою визначення типологічних засад окличності.
Практичне значення роботи зумовлено необхідністю розробки комунікативних параметрів МА, зокрема висловлень з виражальною, емотивною домінантою, для викладання іноземних мов, укладання підручників та навчальних посібників на основі системно-комунікативного методу. Результати дослідження можуть бути використані у викладанні теоретичної та практичної граматики французької мови, спецкурсах з проблем комунікативної лінгвістики, колоквіалістики, прагматики, лінгвістики тексту.
На захист виносяться наступні положення:
Окличність складає одну з основних комунікативних категорій мови, яка має власне лінгвопрагматичне поле.
ЛППО включає семантичні, структурні та комунікативні ознаки окличності та відповідні форми їх вираження.
Семантика окличності включає базові значення, які є властивими саме окличним конструкціям, та периферійні, що відносяться до інших лінгвопрагматичних полів і мають інші форми вираження.
Окличне речення є окремою синтаксичною моделлю висловлення, яка включає ядерні структури та механізми їх синтаксичного розширення.
Комунікативно-прагматичні та риторико-стилістичні властивості окличних висловлень зумовлюють специфіку відповідних МА, лінгвопрагматичних правил мовленнєвої поведінки та типологію відповідних комунікативних ситуацій.
Апробація роботи. Основні положення та результати дослідження регулярно обговорювалися на засіданнях кафедри французької філології у 1995-2000 рр. та були заслухані на Науковій конференції викладачів та аспірантів факультету іноземної філології Київського університету імені Тараса Шевченка (Київ, 1998 р.), Міжнародній науковій конференції “Традиції філологічних досліджень і сучасний стан романістики” (до 100-річчя з дня народження проф.О.О.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: СТРУКТУРА, CEМАНТИКА І ПРАГМАТИКА ОКЛИЧНИХ РЕЧЕНЬ У СУЧАСНІЙ ФРАНЦУЗЬКІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок