Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати реферат безкоштовно: СТРУКТУРА, CEМАНТИКА І ПРАГМАТИКА ОКЛИЧНИХ РЕЧЕНЬ У СУЧАСНІЙ ФРАНЦУЗЬКІЙ МОВІ

СТРУКТУРА, CEМАНТИКА І ПРАГМАТИКА ОКЛИЧНИХ РЕЧЕНЬ У СУЧАСНІЙ ФРАНЦУЗЬКІЙ МОВІ / сторінка 8

Назва:
СТРУКТУРА, CEМАНТИКА І ПРАГМАТИКА ОКЛИЧНИХ РЕЧЕНЬ У СУЧАСНІЙ ФРАНЦУЗЬКІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,26 KB
Завантажень:
176
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
1. Kомуніканти не є рівноправними:
1) оклична домінанта позначає функцію авторитету;
2) оклична домінанта позначає функцію підлеглого;
Б.2. Kомуніканти є рівноправними.
У випадку окличних актів йдеться про максимальне вираження суб'єктивності мовця, а, отже, про виділення субєктно-обєктних відношень в якості основного іллокутивного змісту висловлення.
Окличні висловлювання характеризуються відсутністю експліцитних власне дискурсивних зв'язків вищенаведеного типу з іншими частинами дискурсу, але наявністю сильних імпліцитних чи експліцитних мовленнєвих зв'язків із контекстом та комунікативною ситуацією.
Пропозиційний зміст окличних актів сконцентровано на теперішньому висловлюванні, в якому сходяться вектори минулого (як каузальної чи пропозиційної основи окличних актів) та майбутнього (у периферійних значеннях бажання, волі).
Окличні висловлювання є вихідно мовленнєвими і не мають немовних корелятів, крім жестів та міміки, які виконують переважно доповнювальну роль.
Окличні акти є універсальним МА, які не потребують інституційного статусу і є виразом суб'єктивності мовця.
Окличні акти посилюють перформативний характер певних мовних елементів: Je l’avoue! [Simenon]
ОВ вихідно спрямовано до певного стилю висловлювання і посилення виражальності.
До вищенаведених ознак окличного МА ми вважаємо доцільним додати також особливу пресупозиційну здатність цих актів. ОВ є такими, які мають обов'язкову семантичну пресупозицію, що полягає в невираженому зіставному компоненті оцінної моделі. Чим більше вираженим є пропозиційний зміст висловлення, тим меншою є іллокутивна сила окличності. У зв'язку з цим, із зменшенням семантичної вираженості, що, зокрема, пов'язано з її синкретизацією чи синтетизацією, зростає екзистенційне чи деномінативне пресупозиційне навантаження. До прагматичної пресупозиції окличних актів можна віднести апелятивне та спонукальне значення у власне окличних мовленнєвих актах.
До основоположних характеристик окличних актів відноситься також ознака імпліцитності або смислів, що маються на увазі. На відміну від пресупозиційних смислів, смисли, що маються на увазі, включають всі типи інформації, які несе висловлення, але актуалізація яких визначається контекстом висловлювання. Доповнюючи типологію імпліцитних актів Кербрат-Орекйоні виділяємо такі опозиції: 1) явне значення = апелятивне / неявне = емотивно-оцінне (таке значення реалізують так звані ораторські звертання): Quand je te fais l’honneur de t’adresser la parole, tu dois te lever, ordure! [Exbrayat]; 2) явне значення = спонукальне (оптативне) / неявне = емотивно-оцінне: — Oh! si. Le pauvre homme etait bien incapablede mentir. — Dites qu’il йtait un imbйcile!Boileau-Narcejac]; 3) явне значення = констатуюче / неявне = констатуюче, але протилежне за значенням (іронія), що веде до інтенсифікації ознаки-реми: “Quel malheur!” railla Bouve Carco. При цьому саме алюзивна деривація є основною формою надання похідних іллокутивних значень окличності (емотивно-оцінних) питальним, апелятивним чи оптативним висловленням.
На нашу думку, ОВ мають обов'язкову семантичну пресупозицію, що полягає в невираженому зіставному компоненті оцінної моделі. Чим більше вираженим є пропозиційний зміст висловлення, тим меншою є іллокутивна сила окличності. У зв'язку з цим, із зменшенням семантичної вираженості, що, зокрема, пов'язано з її синкретизацією чи синтетизацією, зростає екзистенційне чи деномінативне пресупозиційне навантаження. До прагматичної пресупозиції окличних актів можна віднести апелятивне та спонукальне значення у власне окличних мовленнєвих актах.
Основні процеси, які супроводжують функціонування ОР, спрямовано на інтенсифікуючо-видільну функцію. З цією метою звичайно відбувається поєднання кількох виражальних засобів, направлених на подальше посилення категорії емотивної інтенсивності, яка лежить в основі окличності. Серед них:
підсилення окличної пропозиційної конструкції вигуком;
оклична семантизація;
видільні конструкції;
повтор;
сегментація (парцеляція);
риторичні фігури паралелізму та градації.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: СТРУКТУРА, CEМАНТИКА І ПРАГМАТИКА ОКЛИЧНИХ РЕЧЕНЬ У СУЧАСНІЙ ФРАНЦУЗЬКІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок