Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ СХИЛЬНОСТІ МОЛОДІ ДО СОЦІАЛЬНОГО УТРИМАНСТВА

ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ СХИЛЬНОСТІ МОЛОДІ ДО СОЦІАЛЬНОГО УТРИМАНСТВА

Назва:
ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ СХИЛЬНОСТІ МОЛОДІ ДО СОЦІАЛЬНОГО УТРИМАНСТВА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,12 KB
Завантажень:
219
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ІНСТИТУТ СОЦІАЛЬНОЇ ТА ПОЛІТИЧНОЇ ПСИХОЛОГІЇ АПН УКРАЇНИ
КЛІМАНСЬКА МАРИНА БОРИСІВНА
УДК 159.9:316.621:304.3](477)
 
ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ СХИЛЬНОСТІ МОЛОДІ ДО
СОЦІАЛЬНОГО УТРИМАНСТВА
Спеціальність
19.00.05. – соціальна психологія; психологія соціальної роботи
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата психологічних наук
Київ – 2007


Дисертацією є рукопис
Робота виконана у Львівському національному університеті імені Івана Франка
Науковий керівник: кандидат філософських наук, доцент
Грабовська Софія Леонідівна,
завідувач кафедри психології Львівського національного
університету імені Івана Франка
Офіційні опоненти: доктор психологічних наук, доцент
Хазратова Нігора Вікторівна,
завідувач кафедри психології Київського славістичного університету
кандидат психологічних наук, доцент
Хомик Володимир Степанович,
доцент кафедри загальної та соціальної психології
Волинського державного університету імені Лесі Українки
Провідна установа: Інститут психології ім.Г.С.Костюка АПН України,
лабораторія соціальної психології, м.Київ
Захист відбудеться 17 квітня 2007 року об 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.457.01 в Інституті соціальної та політичної психології АПН України за адресою: 04070, м.Київ, вул.Андріївська, 15.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту соціальної та політичної психології АПН України за адресою: 04070, м.Київ, вул.Андріївська, 15.
Автореферат розісланий 16 березня 2007 року.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради,
кандидат психологічних наук, старший науковий співробітник Жадан І.В.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Сучасне українське суспільство – це суспільство, в якому створено стартові умови для активної діяльності та конструктивного мислення. Однак первинні політичні та економічні передумови, що їх було створено за період трансформації суспільного ладу, зовсім не передбачають, що разом з ними швидко зміниться свідомість громадян, їх життєві переконання, звичні способи вирішення проблем. В українському суспільстві зберігається та відтворюється прошарок людей, які дотримуються соціально пасивної позиції, які прагнуть задовольняти виключно власні потреби і відстоювати лише свої інтереси. Таких осіб можна називати по-різному: в Радянському Союзі їх називали соціальними паразитами, сучасні дослідники говорять про це, як про проблему “вимагаючої” поведінки або як про соціальне утриманство. Якою б не була назва, суть явища залишається незмінною – проблема полягає в тому, що людина не використовує власні ресурси, а прагне максимально скористатися іншими особами чи організаціями для того, щоб вони задовольнили її потреби, вирішили за неї її проблеми.
Для суспільства загалом такі люди – це проблема конфліктогенності суспільства в тих ситуаціях, в яких одна частина соціуму намагається скористатися тим, що інша частина виробляє. Це проблема справедливості винагороди зусиль кожної людини. Кожен член суспільства має право розраховувати на те, що його внесок в існування та функціонування суспільства буде відповідно оцінено і винагороджено. Кожна людина оцінює свої взаємини, порівнюючи, що вона вкладає і що в результаті отримує. Нееквівалентність внеску та винагороди, в кінцевому рахунку, спричинює виникнення стану незадоволення, внутрішніх переживань та почуття ошуканості.
Для окремої людини – це вмотивований вибір або в напрямі розвитку з опорою на власні сили, потенціал творчого самовираження, або в напрямі існування в стані залежності від когось, консервації стану безпорадності та використання чужих ресурсів.
Отже, звернення до тематики “вимагаючої” поведінки у сучасному українському суспільстві зумовлене багатьма факторами соціального характеру.
З наукової точки зору зазначене явище досліджувалось недостатньо. Так, аналіз проблеми соціального утриманства або соціального паразитизму в українській психологічній науковій літературі трапляється доволі рідко. Проте проблема активності у реалізації свого життєзабезпечення, соціальної корисності, “продуктивності” особистості вже давно цікавила науковців (А.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ СХИЛЬНОСТІ МОЛОДІ ДО СОЦІАЛЬНОГО УТРИМАНСТВА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок