Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА ТА КОМУНІКАТИВНА СТРУКТУРА РЕЧЕНЬ СПОНУКАЛЬНОЇ МОДАЛЬНОСТІ

СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА ТА КОМУНІКАТИВНА СТРУКТУРА РЕЧЕНЬ СПОНУКАЛЬНОЇ МОДАЛЬНОСТІ

Назва:
СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА ТА КОМУНІКАТИВНА СТРУКТУРА РЕЧЕНЬ СПОНУКАЛЬНОЇ МОДАЛЬНОСТІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,50 KB
Завантажень:
234
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені М.П.ДРАГОМАНОВА
 
ХАРЧЕНКО Світлана Василівна
УДК 811.161.2’367
СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА ТА КОМУНІКАТИВНА СТРУКТУРА РЕЧЕНЬ СПОНУКАЛЬНОЇ МОДАЛЬНОСТІ
10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2001


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української мови Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
ГРИЩЕНКО Арнольд Панасович,
Національний педагогічний університет
імені М.П.Драгоманова, завідувач
кафедри української мови.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
ШУЛЬЖУК Каленик Федорович,
Рівненський державний гуманітарний університет,
завідувач кафедри української мови;
кандидат філологічних наук, доцент
ПЛЮЩ Надія Прокопівна
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка, заступник декана
філологічного факультету
Провідна установа – Кіровоградський державний педагогічний
університет імені В.Винниченка,
кафедра української мови, Міністерство
освіти і науки України, м.Кіровоград
Захист відбудеться “15“ січня 2002 року о _1430__ годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К26.053.04 у Національному педагогічному університеті імені М.П.Драгоманова, 01601, м.Київ, вул. Пирогова, 9.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, 01601, м.Київ, вул. Пирогова, 9.
Автореферат розісланий “__11_” грудня 2001 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Гальона Н.П.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Антропоцентризація мовознавчих досліджень зумовлює потребу в аналізі синтаксичних конструкцій на формально-граматичному, семантичному і комунікативному рівнях. Цілісність синтаксичної теорії досягається різноаспектним описом синтаксичних одиниць, зокрема речень у різних виявах їхньої сутності.
У сучасному українському мовознавстві зростає інтерес до речень спонукальної модальності, бо семантична, формально-граматична, семантико-синтаксична і комунікативна структура речень дотепер досліджувалась насамперед на матеріалі речень розповідної модальності.
Речення спонукальної модальності сучасної української літературної мови стали об’єктом досліджень переважно у зв’язку з вивченням способових форм дієслова в статтях О.С.Мельничука, К.Г.Городенської, А.П.Грищенка, Л.О.Кадомцевої, М.Я.Плющ, В.М.Русанівського та ін. Розглядаються розповідні конструкції і в синтаксичних описах сучасної української мови як один з різновидів речення за метою висловлювання (І.Р.Вихованець, Н.В.Гуйванюк, П.С.Дудик, А.П.Загнітко, М.У.Каранська, І.І.Слинько та ін.); у працях з семантичного синтаксису (Л.В.Бережан, О.І.Наконечна, С.В.Мясоєдова, Н.В.Швидка).
Повніше ніж в україністиці речення спонукальної модальності досліджені на матеріалі російської мови. Спонукальні речення з формально-граматичного погляду розглядають О.О.Шахматов, О.М.Пєшковський, І.С.Андреєва, А.В.Бєльський, О.П.Володін, Л.О.Сергієвська, В.С.Храковський, та інші; у функціонально-семантичному аспекті – О.С.Кондзеля; на семантичному рівні – О.П.Володін, В.Г.Гак, В.С.Храковський та ін.; на комунікативному – В.М.Абашина.
Спонукання становить важливий аспект теорії мовленнєвих актів (Дж.Остін, Дж.Р.Серль, А.Вежбицька, О.І.Бєляєва, Л.М.Медведєва), в якій роль висловлень в міжособистісній комунікації трактується в аспекті намірів мовців під час спілкування і того впливу, який спонукальні структури справляють на адресатів.
Незважаючи на посилений інтерес до речень спонукальної модальності, їх семантико-синтаксична і комунікативна структура ще не знайшла належного висвітлення. Відсутні наукові праці, присвячені, зокрема, особливостям семантико-синтаксичної структури з експлікованим та імплікованим предикатом. Поза увагою дослідників залишилися умови транспозиції розповідних і питальних речень у спонукальні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА ТА КОМУНІКАТИВНА СТРУКТУРА РЕЧЕНЬ СПОНУКАЛЬНОЇ МОДАЛЬНОСТІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок