Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МЕТАФОРА В СТРУКТУРІ ХУДОЖНЬОЇ СВІДОМОСТІ

МЕТАФОРА В СТРУКТУРІ ХУДОЖНЬОЇ СВІДОМОСТІ

Назва:
МЕТАФОРА В СТРУКТУРІ ХУДОЖНЬОЇ СВІДОМОСТІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,40 KB
Завантажень:
285
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ЛІТЕРАТУРИ ІМ. Т.Г. ШЕВЧЕНКА
ТИМОШЕНКО
Юрій Васильович
УДК 801.631.5
МЕТАФОРА В СТРУКТУРІ ХУДОЖНЬОЇ СВІДОМОСТІ
10.01.06 — теорія літератури
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук
Київ – 2001
Дисертацією є рукопис.
 
Робота виконана у відділі теорії літератури Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України.
Науковий керівник — доктор філологічних наук Кодак Микола Пилипович, провідний науковий співробітник Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор Бовсунівська Тетяна Володимирівна, Київський інститут “Слов’янський університет”, завідувач кафедри філології.
кандидат філологічних наук, доцент Будний Василь Володимирович, Львівський національний університет ім. І.Я.Франка, кафедра української літератури.
Провідна установа — Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, кафедра теорії літератури і компаративістики, Міністерство освіти і науки України, м. Київ.
Захист відбудеться “22” жовтня 2001 р. о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26. 178. 01 при Інституті літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України за адресою: 01001, м. Київ - 1, вул. Грушевського, 4.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України (01001, м. Київ-1, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розісланий “22” вересня 2001 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Сулима М.М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Специфіка мистецтва в цілому й мистецтва слова зокрема безпосередньо пов’язана, крім усього іншого, з тропами — “нервами” художньої семантики. Розуміння тропів як сутності творчого мислення, способу пізнання світу, основи образності формувалося в тривалому розвиткові поетології, починаючи від учення Арістотеля про поетичне мистецтво. Величезне значення для глибинного усвідомлення тропів мала теорія словесності О. Потебні та його послідовників. Харківська психологічна школа, заперечуючи — панівне й нині — трактування переносності як стилістичного прийому поетизації, конкретизації та словесної інкрустації, заклала підвалини вивчення тропів як форми, в якій народжується художня думка.
Фундоване потебнянським напрямом продуктивне осмислення тропів плідно розвивали переважно представники семіотики і структуралізму — Р. Якобсон, Я. Мукаржовський, Цв. Тодоров, Р. Барт, Ю. Лотман та ін. Вони слушно наголосили, що сфера тропів — це не лише мистецтво, а творчість узагалі. Фіксація віддзеркалення тропами гетерогенності людської свідомості дала ученим вагомі підстави включати їх в основу типологізації культури. Дослідники також підкреслили унікальну здатність тропів передавати такий зміст, який іншим шляхом не передається; сконцентровано втілювати характер образного мислення, ментальність, світосприймання митця, своєрідність художньої свідомості епохи, онтологію й поетику мистецьких напрямів і течій тощо.
Ключовою проблемою тропології завше була й лишається метафора — фігура значно більша, ніж троп. І справа тут не стільки в надзвичайно широкій амплітуді функціональності метафори, скільки в її засадничій причетності до структури й змісту свідомості, мислення, пізнання, розуміння, інтерпретації, тобто в спроможності виражати відношення між суб’єктом і об’єктом, в евристичних і суґестивних можливостях моделювати дійсність, в схильності перетворювати світ предметів у світ смислів. Звісно, все це надає метафорі особливої ваги в системі культури. З універсальності метафори як ґенератора смислу випливає її загальносеміотичний і міждисциплінарний характер, котрий у другій половині ХХ віку набув справді глобального масштабу.
Актуальність теми дослідження. Проблема метафори хоч і має численну бібліографію Див., напр.: Метафора в языке и тексте. — М.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: МЕТАФОРА В СТРУКТУРІ ХУДОЖНЬОЇ СВІДОМОСТІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок