Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Поетика раннього Гоголя (“Вечори на хуторі біля Диканьки”, “Миргород”)

Поетика раннього Гоголя (“Вечори на хуторі біля Диканьки”, “Миргород”)

Назва:
Поетика раннього Гоголя (“Вечори на хуторі біля Диканьки”, “Миргород”)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,83 KB
Завантажень:
182
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Національна академія наук України
Інститут літератури імені Т.Г. Шевченка
Краснобаєва Оксана Дмитрівна
УДК 882.09-03
Поетика раннього Гоголя
(“Вечори на хуторі біля Диканьки”, “Миргород”)
10.01.02 — російська література
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ-2001


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі історії зарубіжної літератури Волинського державного університету ім. Лесі Українки Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник – член-кореспондент НАН України,
доктор філологічних наук, професор
Крутікова Ніна Євгенівна,
головний науковий співробітник Інституту літератури
ім.Т. Г. Шевченка НАН України.
Офіційні опоненти – доктор філологічних наук, професор
Кулінич Андрій Васильович,
тимчасово не працює
кандидат філологічних наук, доцент
Кривошапова Стелла Анатоліївна,
викладач гуманітарних дисциплін
Київського ліцею бізнесу
Провідна установа –Прикарпатський державний університет
ім. В.Стефаника Міністерства освіти і науки України,
кафедра світової літератури
Захист відбудеться 30 травня 2001р. о 10.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради
Д 26.178.02 при Інституті літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України (01001, Київ-1,
вул. М.Грушевського, 4)
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту літератури
ім. Т.Г. Шевченка НАН України
Автореферат розісланий 28 квітня 2001р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради Гайнічеру 0.І.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Поетика раннього М.Гоголя, самобутність естетичних поглядів і стилю письменника в сучасному літературознавстві здобули об’єктивну оцінку, але ще немає узагальнюючої роботи, в якій були б цілісно представлені ідейно-стильові пошуки митця, структурні компоненти художньої організації збірок “Вечори на хуторі біля Диканьки” (далі “Вечори…”) та “Миргород”.
Важливим етапом вивчення поетичних особливостей названих збірок стали праці 40-60-х рр. XX ст. (В.Виноградова, Г.Гуковського та ін.), в яких була розкрита майстерність гоголівського поетичного слова, проаналізовано стиль художника, проблеми мовної типізації персонажів; тривали пошуки нових джерел поетики гоголівської розповіді, її лексичних особливостей.
Гоголезнавці 70–80-х рр. (Ю.Барабаш, Б.Корман, Ю.Манн та ін.) дедалі частіше порушують питання про поєднання романтичних і реалістичних тенденцій в ранніх гоголівських повістях, характер та видові форми комічного й трагічного, реального та фантастичного. Але недостатньо досліджуються взаємопереходи реального та фантастичного як художніх опозицій, їх філософський характер. У сучасному літературатурознавстві (М.Вайскопф, Ф.Дріссен, В.Звиняцковський, О.Стромецький, Д.Фенгер та ін.) глибшим стає філософське мотивування граней художньої майстерності письменника, яка здебільшого розглядається не лише як формотворча, а й як змістовна категорія, удосконалені прийоми аналізу поетики Гоголя плідно поєднуються з культурно-історичною традицією вивчення його ранньої прози.
У процесі дослідження гоголівської поетики намітились певні тенденції, які вимагають детальнішого розкриття та аналізу. Багатий і своєрідний художній світ Гоголя є справді невичерпним і лишає широкий простір для подальших студій, зокрема в сфері поетики його ранніх збірок. Постала необхідність виробити системний, узагальнюючий, синтетичний підхід до вивчення її найбільш значущих рівнів, – зокрема, до способів внутрішньоструктурної взаємодії автора й розповідача, типологічної модифікації авторської позиції, функціонування реального та фантастичного, комічного й трагічного як бінарних опозицій, до синкретичного характеру поетичної системи ранніх повістей Гоголя, засобів художньої актуалізації тексту.
Спираючись на досвід ряду вчених, які висвітлювали проблеми поетики Гоголя
(С.Аверінцева, М.Бахтіна, В.Виноградова, Ю.Манна та ін.), дисертантка ставить завдання дослідити такі її аспекти, як типологічні модифікації образу автора, специфіку фантастичного в структурі літературно-естетичного світу письменника, “сміхову стихію” як домінантний та інтегруючий фактор, що надає художній системі повістей особливої завершеності та цілісності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Поетика раннього Гоголя (“Вечори на хуторі біля Диканьки”, “Миргород”)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок