Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Концепт ГРА в контексті слов’янських і германських культур (на матеріалі української, російської, англійської та німецької мов)

Концепт ГРА в контексті слов’янських і германських культур (на матеріалі української, російської, англійської та німецької мов)

Назва:
Концепт ГРА в контексті слов’янських і германських культур (на матеріалі української, російської, англійської та німецької мов)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,65 KB
Завантажень:
392
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ МОВОЗНАВСТВА IМ. О.О.ПОТЕБНI
Старко Василь Феодосійович
УДК 811.161 + 811.11
Концепт ГРА
в контексті слов’янських і германських культур
(на матеріалі української, російської, англійської та
німецької мов)
10.02.15 – загальне мовознавство
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2004
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі прикладної лінгвістики Волинського державного університету ім. Лесі Українки.
Науковий керівник: | кандидат філологічних наук, доцент
Жуйкова Маргарита Василівна,
Волинський державний університет ім. Лесі Українки,
доцент кафедри прикладної лінгвістики
Офіційні опоненти: | доктор філологічних наук, доцент
Тищенко Олег Володимирович,
Рівненський інститут слов’янознавства
Київського славістичного університету,
проректор з наукової роботи
кандидат філологічних наук,
старший науковий співробітник
Труб Володимир Михайлович,
Інститут української мови НАН України,
старший науковий співробітник відділу соціолінгвістики
Провідна установа: | Чернівецький національний університет ім. Ю.Федьковича,
кафедра германського, загального та порівняльного мовознавства
Захист відбудеться 28 квітня 2004 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.172.01 для захисту докторських (кандидатських) дисертацій при Інституті мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України (01001, Київ-1, вул. Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні та Інституту української мови НАН України.
Автореферат розіслано 24 березня 2004 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Н.Г.Озерова
доктор філологічних наук, професор


Одним з основних об’єктів сучасної когнітивної лінгвістики є вербалізований концепт. Увагу лінгвістів привертають перш за все основні, “базові”, концепти, що найтісніше пов’язані з культурою народу і найяскравіше відбивають специфіку його колективної свідомості. У своїх роботах провідні науковці в галузі когнітивної лінгвістики розробляють методики концептуального аналізу. Об'єктами ґрунтовних досліджень стають окремі соціально значущі концепти (Н.Д.Арутюнова, А.Вежбицька, О.С.Кубрякова, Т.В.Радзієвська, Ю.С.Степанов, Г.М.Яворська).
Серед таких концептів особливе місце посідає концепт ГРА Ми використовуємо таку нотацію: гра – явище позамовної дійсності, гра – лексема, ГРА – концепт.. Цей концепт є важливим об’єктом концептуального аналізу (КА) з кількох міркувань. По-перше, позначувані ним реалії можна вважати культурними універсаліями. По-друге, ГРА – це складний, багатогранний концепт. Гра має високу міру семіотичності, творить “світ в собі”, що є відмежованим від зовнішнього (А.Вежбицька). По-третє, концепту ГРА випало відіграти винятково важливу роль у розвитку семантичної теорії: на його прикладі Л.Вітгенштейн висунув ідею про організацію категорії за принципом родинних подібностей і показав неуніверсальність традиційного підходу до лексичного значення через набір необхідних і достатніх ознак. У контексті прототипової теорії значення концепт ГРА став класичним прикладом розмитості ментальних структур. Ці результати аналізу концепту ГРА увійшли до інтелектуального арсеналу когнітивної лінгвістики і набули, по суті, статусу догм.
Дослідники відзначають високий рівень інтересу до гри, численність її інтерпретацій в різних науках. Разом з тим визнано й той факт, що гра як феномен мовної картини світу певного народу на сьогодні вивчена ще недостатньо. Крім Л.Вітгенштейна, питання мовної репрезентації ігор досліджували А.Вежбицька, М.Нікітін, М.Гроховський, Ф.Унґерер та Г._Й.Шмід. Однак дотеперішні дослідження були обмежені, як правило, аналізом семантики окремих мовних репрезентантів концепту. Постала потреба докладно розглянути мовно-когнітивне представлення гри.
Актуальність дисертаційного дослідження зумовлена потребою в аналізі лінгвокультурного концепту ГРА з точки зору пересічного носія мови, в дусі антропоцентризму і з врахуванням новітніх досягнень когнітивної лінгвістики.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Концепт ГРА в контексті слов’янських і германських культур (на матеріалі української, російської, англійської та німецької мов)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок