Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ФОТОЕЛЕКТРИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ПЛІВКОВИХ ПОЛІКРИСТАЛІЧНИХ ГЕТЕРОСТРУКТУР НА ОСНОВІ СПОЛУК СИСТЕМИ Cu-In-Ga-Se

ФОТОЕЛЕКТРИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ПЛІВКОВИХ ПОЛІКРИСТАЛІЧНИХ ГЕТЕРОСТРУКТУР НА ОСНОВІ СПОЛУК СИСТЕМИ Cu-In-Ga-Se

Назва:
ФОТОЕЛЕКТРИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ПЛІВКОВИХ ПОЛІКРИСТАЛІЧНИХ ГЕТЕРОСТРУКТУР НА ОСНОВІ СПОЛУК СИСТЕМИ Cu-In-Ga-Se
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,33 KB
Завантажень:
219
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
СУМСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Черних Олена Петрівна
УДК 621.383:537.221
ФОТОЕЛЕКТРИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ
ПЛІВКОВИХ ПОЛІКРИСТАЛІЧНИХ ГЕТЕРОСТРУКТУР
НА ОСНОВІ СПОЛУК СИСТЕМИ Cu-In-Ga-Se
01.04.07 - фізика твердого тіла
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата фізико-математичних наук
Суми - 2003


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у Національному технічному університеті “Харківський політехнічний інститут” Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник - Заслужений діяч науки та техніки України, доктор фізико-математичних наук, професор,
Бойко Борис Тимофійович,
Національний технічний університет “Харківський
політехнічний інститут”, завідувач кафедри
фізичного матеріалознавства для електроніки та
геліоенергетики.
Офіційні опоненти: доктор фізико-математичних наук, професор,
Фінкель Віталій Олександрович,
Національний науковий центр “Харківський фізико-
технічний інститут”, начальник лабораторії
фізичного матеріалознавства;
кандидат фізико-математичних наук, доцент,
Лопаткін Юрій Михайлович,
Сумський державний університет,
доцент кафедри загальної та експериментальної
фізики.
Провідна установа - Харківський національний університет
ім. В.Н.Каразіна, кафедра фізики твердого тіла,
Міністерство освіти і науки України.
Захист відбудеться 17квітня 2003 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 55.051.02 при Сумському державному університеті за адресою 40007, м. Суми, вул. Р.-Корсакова, 2, ауд. 216, корпус ЕТ.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Сумського державного університету.
Автореферат розісланий “15” березня 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради А.С.Опанасюк
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Коефіцієнт корисної дії (к.к.д.) кращих лабораторних зразків плівкових “substrate” сонячних елементів (СЕ), у конструкціях яких базовий шар CuIn0,7Ga0,3Se2 (CIGS) наноситься на непрозору для сонячного випромінювання підкладку, наближається до к.к.д. промислових зразків монокристалічних СЕ. Проте плівкові СЕ характеризуються суттєво нижчими матеріало- та енергоємними затратами. Тому в даний час, з одного боку, на основі високоефективних лабораторних зразків “substrate” СЕ з базовим шаром CuIn0,7Ga0,3Se2 інтенсивно розробляються промислові технології їх виготовлення, а з іншого - продовжується пошук нових конструктивно-технологічних рішень плівкових СЕ на базі інших сполучень системи Cu-In-Ga-Se.
З погляду фізики твердого тіла, плівкові СЕ являють собою нові об'єк-ти - багатошарові плівкові гетероструктури, якi одержуються при високих температурах. Величина к.к.д. сонячних елементів визначається ефективністю фотоелектричних процесів – генерацією, дифузією, дрейфом, поділом і збиранням генерованих під дією світла нерівноважних носіїв заряду у фотоелектрично активній плівковій гетероструктурі, що складає основу СЕ. Таким чином, підвищення ефективності фотоелектричних процесів представляє задачу оптимізації властивостей багатошарової плівкової гетероструктури в умовах інтенсивної дифузійної та міжфазної взаємодії.
Внаслідок розвитих зерномежової та міжфазної поверхонь багатошарових плівкових гетероструктур прогнозується більш висока швидкість деградації їх фотоелектричних параметрів. Тому однією з центральних проблем фізики твердого тіла при створенні промислової технології СЕ на основі CIGS є вивчення фізичних механізмів впливу зовнішніх факторів на ефективнiсть. Однак такі дослідження практично не проводилися.
Досягнута ефективність лабораторних зразків плівкових “substrate” СЕ на основі CuGaSe2 (CGS) у два рази нижче, ніж для СЕ на основі CIGS. Проте більша ширина забороненої зони CuGaSe2 теоретично прогнозує більші значення напруги холостого ходу (Uxx) – до 1200 мВ. При цьому комплексні дослідження плівкових гетероструктур на основі CGS не виконувалися.
Теоретична ефективність плівкових СЕ може бути збільшена до 30.2% у тандемних СЕ, в яких використовуються одночасно “substrate” СЕ на основі CIGS та “superstrate” СЕ на основі CGS.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ФОТОЕЛЕКТРИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ПЛІВКОВИХ ПОЛІКРИСТАЛІЧНИХ ГЕТЕРОСТРУКТУР НА ОСНОВІ СПОЛУК СИСТЕМИ Cu-In-Ga-Se

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок