Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Динаміка середньонаддніпрянсько- поліського діалектного суміжжя у світлі ізофон

Динаміка середньонаддніпрянсько- поліського діалектного суміжжя у світлі ізофон

Назва:
Динаміка середньонаддніпрянсько- поліського діалектного суміжжя у світлі ізофон
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,39 KB
Завантажень:
276
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Національна академія наук України
Інститут української мови
Михайленко Владислав Миколайович
УДК 811.161.2 ' 282.2
Динаміка середньонаддніпрянсько-
поліського діалектного суміжжя
у світлі ізофон
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2002
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано у Відділі діалектології Інституту української мови НАН України.
Науковий керівник – доктор філологічних наук,
професор Гриценко Павло Юхимович,
Інститут української мови НАН України,
завідувач відділу діалектології.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Поповський Анатолій Михайлович,
Дніпропетровська юридична академія МВС України,
професор кафедри української мови;
кандидат філологічних наук, доцент
Мойсієнко Віктор Михайлович,
Житомирський державний педагогічний
університет імені Івана Франка,
завідувач кафедри української мови.
Провідна установа – Запорізький державний університет,
кафедра української мови,
Міністерство освіти i науки України, м. Запоріжжя.
Захист відбудеться “29” травня 2002 р. о 14 00 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.173.01 при Інституті української мови НАН України (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства імені О.О.Потебні та Інституту української мови НАН України (м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано “27” квітня 2002 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук І.А.Самойлова
Загальна характеристика дисертації
В українській діалектології є чимало положень і висновків, які суттєво впливають на осмислення лінгвістичних явищ і мовної ситуації в цілому. Одним із таких положень є висловлена ще 1923 р. думка В.М.Ганцова про те, що “північна група [діалектів. – В.М.] становить одну діялектичну цілість, об'єднану комплексом аналогічних фонетичних з'явищ, що розвилися на грунті давнього принціпу відрізнення наголошених і ненаголошених складів у цих говорах. Давніше територія цієї діялектичної групи була ширша, сягаючи далі на південь і на Лівобережжі, і на Правобережжі” (Ганцов В.М. Діялектологічна класифікація українських говорів (з картою). – К., 1923. – С. 63). Ця ідея В.М.Ганцова про звуження ареалу північного наріччя під впливом південно-західного та південно-східного наріч пізніше була сприйнята іншими мовознавцями (Ф.Т.Жилко, І.О.Варченко, І.Г.Матвіяс), однак докладній перевірці не була піддана. Рух ареалів водночас означає зміну в мовному просторі розмежувальної лінії чи смуги говірок між середньонаддніпрянським та поліськими говорами.
Хоч питання динаміки межі між північним та південно-східним наріччями української мови привернуло увагу вчених майже 80 років тому, проте й досі воно зберігає актуальність. Думка про поступове витіснення діалектних рис північного наріччя рисами південних наріч, про зміщення на північ межі між південними та поліським наріччями, про звуження зони побутування визначальних рис північного наріччя внаслідок експансії рис південного наріччя на північ міцно усталилася в діалектології, хоча й спиралася на зібрані в різний час і за різними програмами свідчення розрізнених говірок.
Вивчення полісько-середньонаддніпрянського порубіжжя, де межують не тільки два говори, але й два наріччя української мови, залишається одним з актуальних завдань української діалектології. Значення такого дослідження полягає не лише в чіткому окресленні сучасної розмежувальної умовної лінії чи перехідної зони між цими діалектами, а й у виявленні наслідків інтерференції діалектних систем двох відмінних типів. Саме це і спонукало дослідити сучасну межу між цими наріччями та перевірити наведене вище твердження В.М.Ганцова про експансію середньонаддніпрянських елементів в ареал північного наріччя.
В українській діалектології середньонаддніпрянським говіркам приділено чимало уваги, бо саме середньонаддніпрянський говір значною мірою визначив структурну індивідуальність усього південно-східного наріччя, середньонаддніпрянських говірок сягають багато південно-східних говірок пізнішої формації – степові та слобожанські.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Динаміка середньонаддніпрянсько- поліського діалектного суміжжя у світлі ізофон

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок