Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> УКРАЇНСЬКА ФРАЗЕОЛОГІЯ ЯК ВИРАЖЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО МЕНТАЛІТЕТУ

УКРАЇНСЬКА ФРАЗЕОЛОГІЯ ЯК ВИРАЖЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО МЕНТАЛІТЕТУ

Назва:
УКРАЇНСЬКА ФРАЗЕОЛОГІЯ ЯК ВИРАЖЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО МЕНТАЛІТЕТУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
27,56 KB
Завантажень:
502
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Назаренко Олена Володимирівна
УДК 811.161.2:81`373`7
УКРАЇНСЬКА ФРАЗЕОЛОГІЯ ЯК ВИРАЖЕННЯ
НАЦІОНАЛЬНОГО МЕНТАЛІТЕТУ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
А в т о р е ф е р а т
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Дніпропетровськ – 2001


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української мови Дніпропетровського національного університету.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
Поповський Анатолій Михайлович
Офіційні опоненти – доктор філологічних наук, професор
Ужченко Віктор Дмитрович, завідувач кафедри української мови
Луганського державного педагогічного університету імені Тараса
Шевченка;
доктор філологічних наук, доцент
Прадід Юрій Федорович, начальник кафедри українознавства та
мовної підготовки Кримського факультету Національного
університету внутрішніх справ.
Провідна установа – Інститут української мови НАН України, відділ лексикології та
комп’ютерної лексикографії, м. Київ
Захист відбудеться “ 25 ” червня 2001 р. о 12 годині на засіданні
спеціалізованої вченої ради К 08.051.05 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук при Дніпропетровському національному університеті (49025, м. Дніпропетровськ, пр. Гагаріна, буд. 72, філологічний факультет, ауд. 804).
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Дніпропетровського
національного університету.
Автореферат розіслано “ 25 ” травня 2001р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат філологічних наук, доцент М.С.Ковальчук


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
У мовознавстві, культурології та філософії мови загальновизнаною є думка про те, що фразеологічний склад є найбільш прозорим для втілюваних лінгвістичними засобами концептів “мови” етнокультури, оскільки в образній основі фразеологізмів відбиваються характерологічні риси світобачення, які виступають складовою частиною поняття “менталітет”.
Складові цієї проблеми розроблялися представниками різних наукових напрямків – філософського (Д.Чижевський, А.Гуревич, В.Храмова, І.Лисий), етнокультурного (М.Костомаров, Л.Гумільов, Б.Цимбалістий, О.Нельга), психологічного (В. фон Гумбольдт, М.Бердяєв, О.Кульчицький). Не менш важливим є лінгвістичний аспект вивчення вияву рис менталітету в мовному знакові (праці В.Телії, В.Русанівського, В.Мокієнка, В.Гака).
Визначення поняття “ментальність” фіксується спеціальними словниками, де подається етимологія слова і його смислове наповнення. Причому тлумачення хоч і збігаються в основному, але є здебільшого дискусійними. У науковій літературі одночасно функціонують два терміни “ментальність” і “менталітет”, які найчастіше ототожнюються за кореневою основою, хоч деяка поняттєва розбіжність визначень існує. Одним із атрибутів менталітету виступає ідентичність, зумовлена серед його носіїв спільністю соціальних умов, у яких формується свідомість. Ідентичність виявляється у здатності людей наділяти однаковими значеннями одні й ті ж явища об’єктивного і суб’єктивного світу, тобто тотожним чином їх свідомо інтерпретувати і виражати одними й тими ж символами. Менталітет – це склад розуму, спосіб думання, світосприйняття будь-якої окремої людини як представника певної спільноти. У спеціальних дослідженнях терміни “ментальність” і “менталітет” чітко не розмежовуються. Ми користуватимемося терміном “менталітет”.
Наукові розробки проблеми менталітету у філософському та культурологічному напрямках часто містять зв’язки із мовними особливостями, оскільки мова функціонує не лише як засіб комунікації, а й фіксує духовні надбання народу. На жаль, у наукових розвідках дослідження виявів менталітету на мовному рівні не зроблено. До цього часу мовознавці лише побічно торкалися й питання національної своєрідності мовного самовираження, тому постає потреба ґрунтовного опрацювання вираження рис українського менталітету лінгвістичними засобами, серед яких акцент робимо на фразеологічних одиницях.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: УКРАЇНСЬКА ФРАЗЕОЛОГІЯ ЯК ВИРАЖЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО МЕНТАЛІТЕТУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок