Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Категорія атрибутивності в структурі простого українського речення

Категорія атрибутивності в структурі простого українського речення

Назва:
Категорія атрибутивності в структурі простого українського речення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,96 KB
Завантажень:
430
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Донецький національний університет
Островська Людмила Станіславівна
УДК 81’367.5:161.2
Категорія атрибутивності
в структурі простого українського речення
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Донецьк – 2006


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української мови Донецького національного університету Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: | доктор філологічних наук, професор
Загнітко Анатолій Панасович
завідувач кафедри української мови
Донецького національного університету
Офіційні опоненти: | доктор філологічних наук, професор
Степаненко Микола Іванович
завідувач кафедри української мови
Полтавського державного педагогічного університету ім. В.Г.Короленка
кандидат філологічних наук
Радіонова Тетяна Михайлівна
доцент кафедри української мови
Горлівського державного педагогічного інституту іноземних мов
Провідна установа: | Кіровоградський державний педагогічний університет ім. В.Винниченка Міністерства освіти і науки України, м. Кіровоград
Захист відбудеться “18” січня 2007 року о 13.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 11.051.10 у Донецькому національному університет за адресою: 83055, м. Донецьк, вул. Університетська, 24.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Донецького національного університету за адресою: 83055, м. Донецьк, вул. Університетська, 24.
Автореферат розіслано “18” грудня 2006 р.
Учений секретар
спеціалізованої
вченої ради к. філол. н., доцент М.О. Вінтонів


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
У сучасній лінгвістичній науці на перший план виходять динамічні процеси, що виступають однією з важливих ознак мови як системи, спостерігається активна семантизація синтаксису, пов’язана з переорієнтацією лінгвістичних досліджень за концептом “від значення до форми”.
Одним із найактуальніших стає функціонально-семантичний підхід до вивчення мовних елементів (О.В.Бондарко, М.В.Всеволодова, О.М.Гулига), що спирається на традиції теорії поняттєвих категорій (ідеї О.Єсперсена, І.І.Мєщанінова). З цього погляду, пильної уваги заслуговує аналіз атрибутивних конструкцій, що втілюють найтиповіші відношення, закріплені в мовній системі. Визначенню статусу атрибутивних у системі семантико-синтаксичних відношень з урахуванням формально-граматичних, логічних, структурних, функціонально-семантичних, функціонально-комунікативних, функціонально-когнітивних характеристик присвячені праці В.В.Бабайцевої, І.Р.Вихованця, К.Г.Городенської, А.П.Загнітка, Н.Л.Іваницької, І.І.Слинька, О.М.Смольянінової, В.І.Фурашова та ін. Вагомим внеском у дослідження атрибутивних компонентів стали розвідки Р.С.Багги, В.В.Моренець, В.М.Шеїна, В.В.Явір, у яких розглянуто структурно-змістові ознаки атрибутивних конструкцій. Питання конструктивної і комунікативної ролі обов’язкового і факультативного означення опрацьовані С.О.Рудольф; предикативні означення з двобічними зв’язками і відношеннями в реченні – Л.М.Томусяк, Л.Д.Чесноковою; принципи виділення атрибутивних відношень – Л.А.Кіровою. З позицій парадигматичних зв’язків означення як синтаксична категорія досліджувалась В.І.Фурашовим. Окремих питань значеннєвого синкретизму у сфері атрибутивних відношень торкаються у своїх працях В.В.Бабайцева, М.М.Богдан, В.О.Ващук, У.В.Кубська, В.М.Нікітін. Синтаксична синонімія конструкцій із атрибутивним значенням досліджена в працях В.М.Брицина, К.Г.Городенської, Г.О.Золотової, В.Я.Мельничайка. Проблема формально-граматичної й семантико-синтаксичної кваліфікації відокремленого атрибута окреслюється в наукових розвідках Н.В.Виноградової, О.Є.Іванової, Л.О.Кадомцевої, Е.П.Лаврик, Н.М.Халанської. Простеженню текстотвірної значущості атрибутивних компонентів, установленню особливостей атрибутивного смислового акцентування присвячені дослідження Т.П.Беценко, Т.В.Джіані, Г.І.Климовської, Л.А.Мельникової, Л.І.Чернишової та ін.
Актуальність дослідження визначається, по-перше, посиленим інтересом лінгвістичної науки до проблеми функціонально-семантичних категорій, по-друге, не з’ясованістю чітких класифікаційних параметрів ядерних і периферійних засобів атрибутивності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Категорія атрибутивності в структурі простого українського речення

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок