Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Страх як соціально-філософський феномен (генеза та функції)

Страх як соціально-філософський феномен (генеза та функції)

Назва:
Страх як соціально-філософський феномен (генеза та функції)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
27,52 KB
Завантажень:
262
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Донецький Національний Університет
Туренко Олег Станіславович
УДК – 316.613.4 (165.614 + 159.942.52)
Страх як соціально-філософський феномен
(генеза та функції)
09. 00. 03. – соціальна філософія та філософія історії
Автореферат
Дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Донецьк – 2004
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Центрі гуманітарної освіти НАН України
Науковий керівник: кандидат філософських наук, професор
Пасько Ігор Трохимович, Центр гуманітарної
освіти НАН України, завідувач Донецької філії ЦГО
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
Хамітов Назіп Віленович,
Інститут філософії ім. Г.Сковороди НАН України
доктор філософських наук, доцент
Заблоцький Віталій Петрович,
професор кафедри державно-правових дисциплін
Донецького національного університету
Провідна установа: Дніпропетровський національний університет
Міністерства освіти і науки України (кафедра філософії)
Захист відбудеться 21 червня 2004 року о 12 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 11.051.06 у Донецькому національному університеті за адресою: 83055, м. Донецьк, вул. Університетська, 24, головний корпус, кафедра філософії.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Донецького національного університету (83055, м. Донецьк, вул. Університетська, 24)
Автореферат розісланий 20 травня 2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат філософських наук Сушинський М.І.
Загальна характеристика роботи
Актуальність теми дослідження. Події останнього століття свідчать про те, що наука і суспільство зіткнулися з фактом глобалізації відчуття страху до створеного самою ж людиною світу. Страх стає об’єктивним фактором, який впливає на процеси суспільного життя. Ця думка підтверджується не лише страхом сучасної цивілізації перед терористичними актами, глобальними війнами, екологічними катастрофами, техніко-економічною глобалізацією, але, перш за все, переоцінкою місця та значущості пересічної людини в ось-бутті. Переосмислення стосунків людини з самою собою, з іншими людьми та суспільством в ситуації руйнації загальнолюдських моральних норм, житті з подвійними, потрійними життєвими стандартами і принципами, незвичної для людини відповідальності за свободу свого вибору приймає шизофренічний характер. І тому такий стан речей вводить людину в афективний стан, де аргументи розуму не діють. В цьому разі її життєдіяльність спирається на нав’язані індустріально-державні стандарти, які, в свою чергу, не враховують свободу волі людини. Отже, людина XXI ст. опинилась у морально-психологічній регресії, яка призводить до зміни позитивного світогляду і утвердження фатального гіпоантропоцентризму, головною ознакою якого є страх.
Всі ознаки “цивілізації страху” має й українське суспільство. Його прогресивний розвиток пов’язаний з подоланням багатьох несвідомо існуючих соціокультурних страхів, починаючи з архаїчного періоду до комуністично-тоталітарних та модерних жахів. Феномен страху не дає пересічному українцю діяти конструктивно, захищаючи свої соціально-політичні інтереси і права, руйнує гідність і звужує можливість розширення нового, позитивного світовідчуття і світорозуміння. Страх дезорганізує людину, не дає суспільству можливості подолати духовну кризу і продуктивно розвиватися на засадах загальнолюдських цінностей.
Щоб подолати цей стан, необхідно вивести соціокультурні страхи в свідому сферу існування людини, розкрити сутнісну природу цього феномена. Отже, актуальність теми дослідження пов’язана з необхідністю вивчення багатофункціонального страху на онтологічному, психофізіологічному і, особливо, на культурно-соціальному рівнях. Останній рівень має історичне забарвлення, в якому базове значення мають міфо-релігійні феномени і закладене в них першовідчуття страху.
Зв’язок дослідження з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження здійснювалося в контексті планової проблематики Центру гуманітарної освіти НАН України. Зокрема воно пов’язане з науково-дослідницькою темою “Засадничі принципи гуманітарної експертизи”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: Страх як соціально-філософський феномен (генеза та функції)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок