Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Психологічні механізми прийняття рішень у побутовій діяльності

Психологічні механізми прийняття рішень у побутовій діяльності

Назва:
Психологічні механізми прийняття рішень у побутовій діяльності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,76 KB
Завантажень:
83
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Інститут психології імені Г.С.Костюка АПН України
Редько Володимир Вікторович
УДК 159.955: 164.053
Психологічні механізми прийняття
рішень у побутовій діяльності
19.00.01 - загальна психологія, історія психології
А в т о р е ф е р а т
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата психологічних наук
Київ – 2003


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано в Інституті психології імені Г.С.Костюка АПН України
Науковий керівник: доктор психологічних наук, професор
Швалб Юрій Михайлович,
Київський Національний університет
імені Тараса Шевченка,
завідувач кафедри педагогіки і соціальної роботи
Офіційні опоненти: доктор психологічних наук, професор
Ложкін Георгій Володимирович,
Національний університет фізичного
виховання і спорту,
завідувач кафедри педагогіки і психології
кандидат психологічних наук, доцент
Чорнобровкін Володимир Михайлович,
Луганський державний педагогічний університет
імені Тараса Шевченка,
завідувач кафедри психології
Провідна установа: Інститут соціальної та політичної психології АПН України, лабораторія соціальної психології особистості, м. Київ
Захист відбудеться 25 листопада 2003 року об 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К26.453.02 в Інституті психології імені Г.С.Костюка АПН України (01033, м. Київ, вул. Паньківська, 2).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту психології імені Г.С.Костюка АПН України (01033, м. Київ, вул. Паньківська, 2).
Автореферат розіслано “20” жовтня 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради В.В.Андрієвська
Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. Проблема прийняття рішень є однією з центральних для дуже широкого кола досліджень, пов’язаних з визначенням психологічної структури та механізмів регуляції поведінки та діяльності. На сьогодні загальновизнано, що прийняття рішення лежить в основі будь-якої цілеспрямованої діяльності і входить до її психологічної структури як необхідний та невід’ємний компонент. Більше того, дослідження останніх років довели, що здатність до прийняття рішень є суттєвою складовою особистості, яка зумовлює характер її соціальної активності, здатності до вироблення нових стратегій життєдіяльності, адаптації до стрімких соціально-економічних змін у суспільстві.
Дослідження процесу прийняття рішень розпочалися ще у 20-х роках ХХ століття, хоча впродовж майже півсторіччя розроблялися тільки окремі її аспекти. Так, А.Файоль, який запропонував одну з перших психологічних теорій управління, вказував, що прийняття рішення є центральною ланкою управлінської діяльності, та вважав, що саме вона зумовлює її ефективність. Прийняття рішення розглядається в контексті вивчення процесів мислення і волі представниками Вюрцбурзької школи на чолі з О.Кюльпе. У школі К.Левіна проблема прийняття рішення розглядалась як складова процесу цілеутворення та рівня домагань. Б.М.Теплов в роботі “Ум полководца” доводить, що здатність до прийняття рішення є однією із складових таланту видатних військових.
Активне та різнобічне дослідження цієї проблеми у вітчизняній психології розпочалося у середині 70-х років. На цьому етапі було проведено багато досліджень загальнопсихологічного напрямку, які охопили різні рівні та аспекти процесу прийняття рішень. Так, нейропсихологічні та психофізіологічні рівні цього процесу вивчалися такими видатними вченими, як П.К.Анохін, О.Р.Лурія, Є.А.Умрюхін, О.Д.Хомська, В.Б.Швирков та інші. На сенсорно-перцептивному рівні цю проблему досліджував Ю.М.Забродін. Особлива увага була приділена мисленнєвим компонентам прийняття рішень в процесі вирішення задач різного характеру, в тому числі творчих (Д.Н.Завалішина, В.О.Моляко, Я.А.Пономарьов та інші). Були розроблені та запропоновані й загальні теорії прийняття рішень (Я.Козелецький, Г.В.Ложкін, Б.Ф.Ломов, В.Ф.Рубахін, О.К.Тихомиров та інші).
Серед найважливіших висновків цього етапу досліджень можна виділити два моменти. По-перше, було доведено, що процес прийняття рішень є одним із аспектів загальної філософсько-психологічної проблеми вибору, і в цьому плані вона далеко виходить за межі окремих діяльнісних процесів, а постає як проблема особистості.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Психологічні механізми прийняття рішень у побутовій діяльності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок