Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Статус буттєвого часу в музиці

Статус буттєвого часу в музиці

Назва:
Статус буттєвого часу в музиці
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,96 KB
Завантажень:
259
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Національна музична академія України
ім.П.І.Чайковського
Стронько Борислав Юрійович
УДК 78.01(477)+78.03
Статус буттєвого часу в музиці
Спеціальність 17.00.03. – музичне мистецтво
Автореферат
На здобуття наукового ступеня
кандидата мистецтвознавства
Київ – 2003


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі теорії музики Національної музичної академії України ім. П.І.Чайковського Міністерства культури та мистецтв України
Науковий керівник: доктор мистецтвознавства, професор Москаленко Віктор Григорович Національної музичної академії України ім. П.І.Чайковського, кафедра теорії музики (м. Київ)
Офіційні опоненти: доктор мистецтвознавства, професор Муха Антон Іванович, Інститут мистецтвознавства фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України, завідуючий відділом мистецтвознавства (м. Київ)
кандидат мистецтвознавства, доцент
Полусмяк Ірина Михайлівна, Харківського державного інституту мистецтв ім. І.П.Котляревського кафедра теорії музики (м.Харків)
Провідна установа: Одеська державна музична академія ім. А.В.Нежданової, кафедра теорії музики та композиції
Захист відбудеться “ 28 ” травня 2003 р. О 15 год. 30 хв. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.005.01 по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата мистецтвознавства у Національній музичній академії України ім. П.І.Чайковського за адресою: 01001, м.Київ-1, вул. Архитектора Городецького, 1-3/11.
Автореферат розіслано “ 17 ” квітня 2003 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат мистецтвознавства,
доцент І.М.Коханик


Загальна характеристика дисертації
Осягнення феномену музики у всієї його цілісності та повноті потребує взаємної координації музикознавчих ідей на основі категорій, що мають універсальне значення для музики та її ролі в існуванні людини.
Однією з таких категорій є час.
У музикознавчих працях висвітлено різнобічні часові аспекти музики. При цьому, як правило, часові властивості музики подаються як похідні від певного типу звукоорганізації, від концепції часу, властивої певній епосі, психології сприйняття часу. Сутність часу як глибинно-онтологічного явища, ті властивості часу, що створюють можливість багатоманітних співвідношень між подіями, універсальність типів таких співвідношень щодо різноманітних явищ буття, разом з музикою, її сприйняттям, інтерпретацією, теоретичним осмисленням – ці теми ще недостатньо та несистематично висвітлені у вітчизняному музикознавстві.
Актуальність обраного у дисертації підходу "від онтологічного (буттєвого) часу – до часових аспектів музики" полягає в тому, що він не обмежений категоріальним апаратом будь-якого окремого типу музичного чи музикознавчого мислення, і тому дозволяє виразно порівнювати багатоманітні явища на загальній основі, знаходити універсальні часові архетипи у всіх стилях, індивідуальні риси використання властивостей часу у даному стилі, творі, прояснювати передумови звукоорганізації та сприйняття музики, закладені у властивостях часу.
Таким чином, типологізація часових співвідношень у музиці на універсально-онтологічній основі може сприяти взаємній координації музикознавчих концепцій, допомагати їх взаємодоповненню, осягненню екзистенційно-буттєвого потенціалу музики.
Зв`язок дисертації з науковими планами, темами.
Дисертація виконан згідно планів науково-дослідницької роботи кафедри теорії музики Національної музичної академії України ім. П.І.Чайковського. Дисертаційне дослідження відповідає темі №13 “Загальні проблеми теоретичного музикознавства” тематичного плану науково-дослідницької діяльності Національної музичної академії України ім. П.І.Чайковського на 2000-2006 рр.
Основною метою дослідження є вивчення проявів буттєвих властивостей часу у музиці. Для цього були поставлені такі завдання:
·
використання філософської концепції часу М.Хайдеггера (пізнього періоду творчості), що послідовно спирається на його (часу) буттєву сутність;
·
наближення цієї концепції до реалій музики, для чого було необхідно: а) виявити критерії вимірів часу як показників взаємодії минулого, теперішнього та майбутнього; б) визначити поняття події як фактору присутності існуючого у часі; в) простежити прояви властивостей (вимірів) часу у певних типах співвідношення подій, і, безпосередньо, в музиці;
·
визначення типів співвідношення подій щодо кожного з вимірів часу, розгляд відповідних явищ у музиці та термінів у різних музикознавчих концепціях, узгодження їх термінологічного апарату;
·
характеристика буттєво-часових аспектів трьох сфер звукоорганізації – драматургії, композиції, музичних засобів; більш чітка диференціація останніх на буттєво-часових засадах; прояснення їх ще не використаних часових можливостей;
·
вибірковий порівняльний аналіз часових особливостей окремих музичних стилів;
·
ілюстрація теоретичних положень дисертації на прикладі аналізу різноманітних музичних творів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Статус буттєвого часу в музиці

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок