Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> НОМІНАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ У БОТАНІЧНІЙ ЛЕКСИЦІ СХІДНОПОЛІСЬКИХ ГОВІРОК

НОМІНАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ У БОТАНІЧНІЙ ЛЕКСИЦІ СХІДНОПОЛІСЬКИХ ГОВІРОК

Назва:
НОМІНАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ У БОТАНІЧНІЙ ЛЕКСИЦІ СХІДНОПОЛІСЬКИХ ГОВІРОК
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
27,89 KB
Завантажень:
393
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
Національна академія наук України
Інститут мовознавства ім. О.О. Потебні
ПОІСТОГОВА Марина Валеріївна
УДК 811.161.2’28
НОМІНАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ У БОТАНІЧНІЙ ЛЕКСИЦІ
СХІДНОПОЛІСЬКИХ ГОВІРОК
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2005


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано у відділі діалектології Інституту української мови НАН України.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
Гриценко Павло Юхимович,
Інститут української мови НАН України, завідувач відділу діалектології.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, доцент
Мартинова Ганна Іванівна,
Черкаський національний університет
імені Богдана Хмельницького,
професор кафедри
українського мовознавства;
кандидат філологічних наук, доцент
Конобродська Валентина Лаврентіївна,
Житомирський державний університет
імені Івана Франка,
професор кафедри української мови.
Провідна установа – Національний педагогічний університет
імені М.П. Драгоманова Міністерства освіти і науки України, кафедра української мови, м. Київ.
Захист відбудеться “8” лютого 2006 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.172.01 при Інституті мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України та Інституту української мови НАН України (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано “28” грудня 2005 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
доктор філологічних наук Н.Г. Озерова
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЇ
Одним з актуальних завдань сучасної лінгвістики є різноаспектне вивчення лексики в її сучасному стані та історичному розвиткові, що можливе тільки на підставі залучення інформації діалектологічних досліджень.
Хоча в останні десятиліття в українській діалектології збирання й опис лексики діалектів відчутно пожвавився, проте про склад і поширення номі- нативних одиниць багатьох тематичних груп і багатьох діалектних зон інфор- мація відсутня, що унеможливлює створення синтетичних дескриптивних праць, Словника українських говорів та Лексичного атласу української мови.
Традиційно дослідження діалектної лексики зводиться до опису складу, структурної організації окремих тематичних груп (ТГЛ), до з’ясування ареалогії та генези кожної номінативної одиниці; чимало уваги приділено описові семантичної структури лексем, способам і засобам номінації. При цьому недостатньо опрацьованими залишаються механізми постання номінативних одиниць, зокрема мотиваційні зв’язки.
З-поміж діалектних зон українського континууму віддавна увагу дослідників привертає Полісся – один із заповідних ареалів українських та слов’янських мовних і культурних старожитностей, важлива лабораторія вивчення активних діалектотворчих процесів; попри очевидні успіхи у вивченні поліських говорів і ця ділянка діалектології має досі чимало лакун.
Системне вивчення лексики передбачає докладну увагу до всіх ТГЛ та до взаємозв’язків між ними. Ботанічна лексика посідає одне з чільних місць у лексичній структурі українських говорів: вона відтворює одну з центральних для людини сфер довкілля, зберігаючи інформацію про шляхи формування й розвитку цієї тематичної групи лексики, етапи пізнання й вербалізації діалектоносіями позамовної дійсності. Ця лексика належить до активно вживаної, тісно пов’язана з побутом і культурою народу, відтворює спостереження діалектоносіїв над природою. Однак ця ТГЛ української діалектної мови досліджена недостатньо, хоча флорономенам говорів присвятили свої праці Й.О.Дзендзелівський, Ю.О.Карпенко, Я.В.Закревська, І.В.Сабадош, Т.П.Заворотна, С.О.Іллічевський, П.Ю.Гриценко, Ю.Кобів, О.А.Малахівська, Л.Д.Фроляк, Л.А.Москаленко, О.Ф.Миголинець, Р.С.Омельковець та ін.; ботанічна лексика літературної мови репрезентована у дослідженнях А.М.Шамоти, М.М.Фещенка, А.Й.Капської та ін., а історичний розвиток одиниць цієї ТГЛ – у працях В.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 Реферат на тему: НОМІНАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ У БОТАНІЧНІЙ ЛЕКСИЦІ СХІДНОПОЛІСЬКИХ ГОВІРОК

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок