Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СВЯТОЮРІЇВСЬКА НАРОДНОПОЕТИЧНА ТВОРЧІСТЬ: ПРОБЛЕМА СЕМАНТИКИ І ЖАНРОВОЇ СПЕЦИФІКИ

СВЯТОЮРІЇВСЬКА НАРОДНОПОЕТИЧНА ТВОРЧІСТЬ: ПРОБЛЕМА СЕМАНТИКИ І ЖАНРОВОЇ СПЕЦИФІКИ

Назва:
СВЯТОЮРІЇВСЬКА НАРОДНОПОЕТИЧНА ТВОРЧІСТЬ: ПРОБЛЕМА СЕМАНТИКИ І ЖАНРОВОЇ СПЕЦИФІКИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,98 KB
Завантажень:
79
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені ІВАНА ФРАНКА
ВАСИЛЬКЕВИЧ ГАЛИНА ПАВЛІВНА
УДК 398 + 398.8 ]: 82.09: 264-945 Юрій
СВЯТОЮРІЇВСЬКА НАРОДНОПОЕТИЧНА ТВОРЧІСТЬ:
ПРОБЛЕМА СЕМАНТИКИ І ЖАНРОВОЇ СПЕЦИФІКИ
10.01.07 – фольклористика
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Львів – 2004
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української фольклористики імені Філарета Колесси Львівського національного університету імені Івана Франка.
Науковий керівник: кандидат філологічних наук, доцент
ОСТАПИК Іван Дмитрович
Львівський національний університет імені Івана Франка
кафедра української фольклористики імені Філарета Колесси
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
ДАВИДЮК Віктор Феодосійович,
Волинський державний університет імені Лесі Українки,
професор кафедри української літератури
кандидат філологічних наук
ДМИТРЕНКО Микола Костьович,
Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології
імені Максима Рильського НАН України,
старший науковий співробітник,
завідувач відділу фольклористики
Провідна установа Київський національний університет імені Тараса Шевченка,
кафедра фольклористики
Захист відбудеться 10 червня 2004 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 35.051.13 у Львівському національному університеті імені Івана Франка (м. Львів, вул. Університетська, 1).
З дисертацією можна ознайомитися у Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка (м. Львів, вул. Драгоманова, 5).
Автореферат розісланий 6 травня 2004 року
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук, доцент Івашків В.М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Юріївська уснословесна творчість як цілісний комплекс ще не була предметом спеціального аналізу. У цьому календарно-обрядовому циклі під багатовіковими нашаруваннями збереглося чимало давніх сюжетів і мотивів, без усвідомлення яких неможливе цілісне бачення річної календарно-пісенної системи та світогляду наших предків.
Інкорпорованість юріївських пісень у весняний комплекс заважала визначенню їх самобутності. Очевидно, до веснянок залучено юріївські пісні, що належали до свята, але не заадресували образ Юрія. Дослідження цієї видової модифікації веснянок, у якій збереглися релікти архаїчного світобачення, дозволяє простежити розвиток світогляду народу від епохи міфологічного світосприйняття до сучасного періоду естетичного переосмислення язичницьких уявлень та їх еволюційні зміни під впливом християнства.
У науковій літературі юріївський обряд уперше заабрисовано у “Русских простонародных праздниках и суеверных обрядах” І.Снєгірьова. М.Петров (“О простонародных празниках в юго-западной России”) та Ф.Красільніков (“Україна і українці”) серед обрядів, представлених за календарним принципом, виокремлюють юріївську обрядовість. Заслуговує уваги “Сборник песен буковинского народа” А.Лоначевського, у якому серед повір’їв та окремих обрядодій наведено два тексти юріївських пісень. Своєрідним етапом наукових студій стали праці М.Грушевського (“Історія української літератури”), П.Єфименка (“О Яриле, языческом божестве русских славян”) та Д.Кравченка (“О новооткрытом славянском боге Рае”), А.Новосельського (“Lud Ukraiсski”) зі спробою аналітичного аналізу юріївського матеріалу.
Поодинокі тексти обрядових пісень з образом Юрія представлені у збірниках: “Народные песни Галицкой и Угорской Руси” Я.Головацького, “Гаївки” В.Гнатюка, “Труды этнографическо-статистической экспедиции в Западно-русский край” П.Чубинського, у записах М.Костомарова. Сучасна наука заакцентувала аспекти збагнення специфіки регіонального побутування юріївської обрядовості у загальноетнічному контексті (Р.Кирчів) та вивчення юріївської поезії у системі весняно-пісенного комплексу (О.Чебанюк і В.Костик). В історіографії дослідження прикметна тенденція – від констатації юріївської обрядовості до визначення дохристиянських витоків образу св.Юрія та студій обрядового фольклору.
Оскільки юріївська народнопоетична творчість висвітлена у літературі фрагментарно, то виникає потреба її цілісного осмислення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: СВЯТОЮРІЇВСЬКА НАРОДНОПОЕТИЧНА ТВОРЧІСТЬ: ПРОБЛЕМА СЕМАНТИКИ І ЖАНРОВОЇ СПЕЦИФІКИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок