Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> КЛИЧНИЙ ВІДМІНОК У СТАРОРОСІЙСЬКІЙ МОВІ

КЛИЧНИЙ ВІДМІНОК У СТАРОРОСІЙСЬКІЙ МОВІ

Назва:
КЛИЧНИЙ ВІДМІНОК У СТАРОРОСІЙСЬКІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,60 KB
Завантажень:
333
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ПРОХОРЕНКОВ Василь Миколайович
УДК 811.161.1:81,36-112:81,365.54:81.,367.332
КЛИЧНИЙ ВІДМІНОК У СТАРОРОСІЙСЬКІЙ МОВІ
Спеціальність 10.02.02 – російська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Дніпропетровськ – 2007


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі російської мови та загального мовознавства Херсонського державного університету Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник – | доктор філологічних наук, професор
Тропіна Ніна Павлівна,
Херсонський державний університет, завідувач кафедри російської мови та загального мовознавства
Офіційні опоненти: | доктор філологічних наук, професор
Дубова Олена Анатоліївна,
Миколаївський гуманітарний університет ім. П.Могили,
завідувач кафедри української філології та світової літератури
кандидат філологічних наук, доцент
Греченко-Журавська Вікторія Михайлівна,
Дніпропетровський національний університет,
доцент кафедри загального та російського мовознавства
Захист відбудеться 7 червня 2007 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К08.051.05 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук при Дніпропетровському національному університеті за адресою: 49050, м. Дніпропетровськ, вул. Наукова, 13, Палац студентів ДНУ ім.Ю.Гагаріна, ауд. 32.
Із дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Дніпропетровського національного університету за адресою: 49050, м. Дніпропетровськ, вул. Козакова, 8
Автореферат розіслано 25 квітня 2007 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук, доцент М.С.Ковальчук


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Вокатив (клична форма, відмінок) існує в багатьох мовах, має складну змістовну будову. Визначенню ролі кличної форми (КФ), її морфологічній і синтак-сичній характеристиці, історичній долі в давньоруській, російській, українській та інших слов’янських мовах присвячено окремі розділи або заува-ження в працях А.О.Барсова, С.П.Бевзенка, В.О.Богородицького, Л.А.Булаховського, Ф.І.Буслаєва, О.Єсперсена, П.Г.Житецького, О.В.Ісаченка, Є.Ф.Карського, П.С.Кузнєцова, А.Мейє, О.С.Мельничука, С.П.Обнорського, Д.М.Овсянико-Куликов-сько-го, О.В.Попова, О.О.Потебні, С.П.Самійленка, О.І.Соболевського, М.С.Трубецького, Є.К.Тимченка, Г.Х.Щербатюк, Р.О.Якобсона, Л.П.Яку-бинського.
Традиційна думка про те, що КФ не є власне відмінком, виключала її зі спеціальних досліджень відмінкової і прийменниково-відмінкової системи староросійської мови (Г.В.Павловська, З.Д.Попова). Окремо ж КФ в історичному плані розглянуто в небагатьох дослідженнях (Т.М.Ніколаєва). У загальних роботах із історичної граматики одну з функцій КФ традиційно іменують звертанням і вважають практично єдиною умовою її вживання в давньоруській мові (А.Й.Баг-мут, П.С.Кузнєцов, А.І.Павлович, С.А.Савицька, Я.О.Спринчак, О.М.Стеценко, І.В.Устинов, П.Я.Черних й ін.). Саме ж звертання і дотепер не має однозначної інтерпретації в лінгвістичних працях (Л.П.Іванова, М.В.Ляпон, В.П.Пронічев, О.Г.Руднєв, М.С.Скаб, І.І.Слинько, Л.П.Столярова, Л.І.Шаповалова, Н.Ю.Шведова). Проблемні питання, пов’язані з кваліфікацією цього мовного явища, відображені в його неоднозначному термінологічному визначенні: клична форма, кличний відмінок, вокатив, звертання, апелятив, комунікативне звертання, комунікат.
Реферована дисертаційна робота є спробою багатоаспектного аналізу формально-, семантико-синтаксичних, функціональних і комунікативних характе-рис-тик іменника в кличному відмінку (КВ) як компонента речення староросійської мови.
Багатоаспектний аналіз КВ у староросійській мові базується на по-ло-женні про історичну змінність мови та її граматичних категорій і форм, на характеристиці граматичної категорії як єдності граматичного значення і формальних засобів його вираження (О.В.Бондарко, В.В.Виноградов, Л.В.Щерба), на розумінні відмінкового значення як результату взаємодії відмінкової форми, категоріального значення слова, синтаксичної функції (Г.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: КЛИЧНИЙ ВІДМІНОК У СТАРОРОСІЙСЬКІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок