Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Евфемізація і дисфемізація у фразеотворенні говірок сходу України

Евфемізація і дисфемізація у фразеотворенні говірок сходу України

Назва:
Евфемізація і дисфемізація у фразеотворенні говірок сходу України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,64 KB
Завантажень:
349
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Луганський національний педагогічний університет
імені Тараса Шевченка
 
Мілєва Ірина Володимирівна
УДК 811.161.2’373.72’282
Евфемізація і дисфемізація
у фразеотворенні говірок сходу України
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Луганськ – 2005
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Луганському національному педагогічному університеті імені Тараса Шевченка Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник – | доктор філологічних наук, професор
Ужченко Віктор Дмитрович,
Луганський національний педагогічний
університет імені Тараса Шевченка,
завідувач кафедри української мови.
Офіційні опоненти: | доктор філологічних наук, професор
Лисиченко Лідія Андріївна,
Харківський національний педагогічний
університет ім. Г.С. Сковороди,
професор кафедри української мови;
кандидат філологічних наук, доцент
Філон Микола Іванович,
Харківський національний
університет ім. В.Н. Каразіна,
доцент кафедри української мови.
Провідна установа – | Донецький національний університет,
кафедра української мови,
Міністерство освіти і науки України,
м. Донецьк.
Захист відбудеться „21” вересня 2005 р. о 13 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 29.053.02 в Луганському національному педагогічному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: 91011, м. Луганськ, вул. Оборонна, 2.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Луганського національного педагогічного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 91011, м. Луганськ, вул. Оборонна, 2.
Автореферат розіслано „19” серпня 2005 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради К.Д. Глуховцева
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Пошуки нової функціонально-мовленнєвої пара-дигми в останні роки викликали пильну увагу вчених до природи фразеологічних оди-ниць (ФО) як знаків вторинного найменування з потужним емоційно-експресивним та оцінним потенціалом, як репрезентантів матеріальної й духовної культури, показників особливостей асоціативно-образного мислення. Серед таких відтворюваних, відносно стійких сполучень слів із цілісним значенням вирізняються евфемістичні вирази – замінники певних назв понять, прямі номінації яких у даній мовленнєвій ситуації є небажаними. Поряд з евфемістичними, „пом’якшуючими”, ФО, що „покращують” негативний денотат, уживаються численні грубі, зневажливі надслівні утворення, в основі яких лежить негативний асоціат, – дисфемістичні стійкі образні субститути.
Значне місце в українському фразеологічному корпусі посідають ареальні фразеологічні одиниці (АФО), вивчення яких розпочалося майже два століття тому. У другій половині ХХ ст. питання ареальної фразеології порушуються в роботах Н.Бабич, С.Бевзенка, М.Демського, А.Івченка, В.Лавера, Б.Ларіна, Ю.Прадіда, Л.Ройзензона, Л.Скрипник, В.Ужченка, В.Чабаненка, О.Юрченка та ін. За останні десять років завершені дослідження Т.Грици (степові говірки), Н.Коваленко (західноподільські говірки), М.Олійник (гуцульські говірки), Н.Романюк (верхньонаддністрянські говірки), О.Плетнєвої (центральнослобожанські говірки), Г.Ступінської (лемківський говір), присвячені „глобальним” питанням фразеології окремих ареалів. Усе це дало підстави говорити про „діалектний фразеологічний вибух” (В.Ужченко). На матеріалі східноукраїнської говіркової фразеології виконано поки що єдине дисертаційне дослідження – Р.Міняйла (2001), хоч і в ньому предмет вивчення формулюється досить широко – „семантична й структурна динаміка ареальних фразеологізмів сходу України у процесі їх творення й функціонування”. Отже, настав час досліджувати вужчі питання діалектної фразеології з метою глибшого їх вивчення.
Актуальність дисертаційної роботи визначається відсутністю в українському мовознавстві монографічного дослідження, у якому б на матеріалі численних стійких ареальних образних виразів здійснювався багатовимірний опис евфемізації й дисфемізації. Практично в усіх монографічних дослідженнях, окрім дисертацій О.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Евфемізація і дисфемізація у фразеотворенні говірок сходу України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок