Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Форми вираження історіософської концепції у трилогії Д. С. Мережковського “Царство Зверя”

Форми вираження історіософської концепції у трилогії Д. С. Мережковського “Царство Зверя”

Назва:
Форми вираження історіософської концепції у трилогії Д. С. Мережковського “Царство Зверя”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,70 KB
Завантажень:
323
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Дніпропетровський національний університет
Єрмаков Валерій Львович
УДК 821.161.1 – 3 Мережковський 09
Форми вираження історіософської концепції
у трилогії Д. С. Мережковського “Царство Зверя”
10.01.02 – російська література
автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Дніпропетровськ
2008


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у Харківському національному педагогічному університеті імені Г. С. Сковороди Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Андрущенко Олена Анатоліївна,
Харківський національний педагогічний
університет імені Г. С. Сковороди,
професор кафедри російської та світової
літератури.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Федоров Володимир Вікторович,
Донецький національний університет,
завідувач кафедри російської літератури;
кандидат філологічних наук, доцент
Романова Олена Іванівна,
Дніпропетровський національний університет,
доцент кафедри зарубіжної літератури.
Захист відбудеться 27 березня 2008 р. о 14 00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 08,051,12 Дніпропетровського національного університету (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Тараса Шевченка, 1).
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара Дніпропетровського національного університету (49050, м. Дніпропетровськ, вул. Козакова, 8).
Автореферат розісланий “22” лютого 2008 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради О. О. Глушко


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Творча спадщина Д. С. Мережковського протягом останніх двох десятиліть викликає підвищений інтерес дослідників. Втім вона досліджена нерівномірно, окремі її сторони усе ще не стали предметом наукового вивчення. Це стосується насамперед другої трилогії Мережковського – “Царство Зверя”, яку завжди затуляла трилогія “Христос и Антихрист”. Друга трилогія створювалася більше десяти років – з 1904 р., коли виник задум драми “Павел I”, до 1917 р., року завершення роботи над романом “14 декабря”. Сучасниками цей цикл не усвідомлювався трилогією насамперед тому, що до неї увійшли п'єса й два романи, а також тому, що між виходом у світ її першої й останньої частин минув великий проміжок часу. Робота над романом “14 декабря” завершувалася в складній суспільно-політичній ситуації, коли літературні новинки були потіснені у свідомості читачів трагічними подіями у суспільному житті. Але письменник усвідомлював її саме трилогією, покликаною втілити його історіософську концепцію у тому її вигляді, який вона мала у 1905 – 1907 рр. Переживши захоплення естетизмом, він зосередився на проблемі влади, яку вирішував як публіцист і белетрист. “Царство Зверя” свідчить про новий етап ідейної й художньої еволюції письменника. Збагачений досвідом Релігійно-філософських зібрань, Д. С. Мережковський використав форму історичної трилогії для вираження в ній уявлень про історію й бажане майбутнє Росії.
У сучасному літературознавстві трилогія “Царство Зверя”, як і раніше, залишається в тіні трилогії “Христос и Антихрист”. Дослідниками зроблені деякі спостереження над п'єсою й романами, що входять до неї. Розміркування про цей цикл в наукових розвідках О. Андрущенко, І. Вальченко, Т. Дронової, М. Задражилової, С. Ільйова, З. Мінц, Л. Колобаєвої, Т. Пахмусс, Л. Фрізмана, І. Храмової стосуються лише окремих особливостей творів й носять епізодичний характер. Разом з тим є всі підстави припускати, що саме в трилогії “Царство Зверя” варто шукати відповіді на питання про відхід Мережковського від символізму. Автор дисертації спирається на думку, що в цей час письменник “звертається до “неохристиянства”, до діяльності щодо “відновлення” російської православної церкви, до створення критично мислячої “релігійної суспільності”. <...> Це поступово відокремлює Мережковського від нового мистецтва (а частково й від мистецтва в цілому).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Форми вираження історіософської концепції у трилогії Д. С. Мережковського “Царство Зверя”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок