Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> КОГНІТИВНО-ОНОМАСІОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ НАЗВ ЛІКАРСЬКИХ РОСЛИН В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

КОГНІТИВНО-ОНОМАСІОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ НАЗВ ЛІКАРСЬКИХ РОСЛИН В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

Назва:
КОГНІТИВНО-ОНОМАСІОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ НАЗВ ЛІКАРСЬКИХ РОСЛИН В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,82 KB
Завантажень:
101
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ОДЕСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені І.І. МЕЧНИКОВА
КАЛЬКО Валентина Володимирівна
УДК 801.541.45:808.3
КОГНІТИВНО-ОНОМАСІОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ
НАЗВ ЛІКАРСЬКИХ РОСЛИН В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Спеціальність 10. 02. 01 — українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Одеса — 2003


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Черкаському державному університеті імені Б. Хмельницького, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Селіванова Олена Олександрівна,
Черкаський державний університет
імені Б. Хмельницького, професор
кафедри загального та російського мовознавства.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Мойсієнко Анатолій Кирилович,
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка, завідувач
кафедри української мови;
кандидат філологічних наук, доцент
Лавриненко Світлана Томівна,
Ізмаїльський державний гуманітарний
університет, доцент кафедри української мови.
Провідна установа: Рівненський державний гуманітарний університет,
кафедра української мови, Міністерство освіти і науки України, м. Рівне.
Захист відбудеться 26 вересня 2003 року о 13.30 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 41.051. 02 в Одеському національному університеті імені І.І. Мечникова за адресою: 65058, Одеса, Французький бульвар, 24/26, ауд. 91.
З дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці Одеського національного університету імені І.І. Мечникова за адресою: 65026, Одеса, вул. Преображенська, 24.
Автореферат розісланий “7” серпня 2003р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Черноіваненко Є.М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Сучасний етап розвитку українського мовознавства відзначається увагою до мови як маніфестанта етносвідомості. Особливе місце при цьому займає номінативна система мови, яка передає етнічну своєрідність мовного членування світу, відображає специфіку внутрішнього рефлексивного досвіду народу, його культуру, традиції, звичаї, міфологію.
Досить колоритним фрагментом національно-мовної картини світу, відкритим і цікавим для когнітивно-ономасіологічних досліджень, є назви лікарських рослин, адже, по-перше, цей номінативний масив формувався упродовж усього історичного розвитку мови та еволюції етносу; по-друге, в назвах рослин відображено широкий спектр інформаційних каналів: слухових, зорових, дотикових, запахових, смакових, а також аксіологію та почуття народу; по-третє, з’ясування особливостей добору мотиваторів при творенні фітонімів дозволяє глибше пізнати як номінативні механізми мови в цілому, так і їхнє підґрунтя в етносвідомості.
У роботах вітчизняних і зарубіжних дослідників найменування лікарських рослин розглядалися переважно в ракурсі етимології (Ф. Буффа, О.І. Киселевський, В. Махек, В.А. Меркулова, І.В. Сабадош, Д. Сімонович та ін.) та зв’язку з міфологічним і метафоричним світобаченням етносів (В.В. Жайворонок, М.М. Маковський, Л.Д. Почепцова та ін.); у плані їхньої ролі у складі фразеологізмів (О.А. Куцик, Н.Д. Петрова та ін.). Досить популярними є дослідження символічних конотацій назв лікарських рослин, у яких відбиваються фрагменти національно-метафоричних картин світу (Л.І. Бєлєхова, Т.В. Зайковська, М.М. Маковський, Н.І. Панасенко та ін.). Символіки фітонімів торкаються й автори деяких етнографічних студій (М.І. Афанасьєв, О. Воропай, М.Ф. Золотницький, С.П. Красіков та ін.).
Як номінативний клас назви лікарських рослин на матеріалі різних мов досліджувалися в аспекті засобів словотворення та словотворчих типів (Т.О. Боброва, Я.В. Закревська, О.Ф. Миголинець, М.М. Фещенко, Л.Д. Фроляк, О.І. Чинок та ін.), структурно-семантичних розрядів (В.О. Іванов, А.Й. Капська, В.П. Нікашаєва та ін.), семантичної мотивованості (А.М. Шамота та ін.), а також у стилістичному (Л.О. Симоненко та ін.) та психолінгвістичному (І.Е. Подолян та ін.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: КОГНІТИВНО-ОНОМАСІОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ НАЗВ ЛІКАРСЬКИХ РОСЛИН В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок