Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Нелінійні структури та хвилі в пружних системах з обмеженою геометрією

Нелінійні структури та хвилі в пружних системах з обмеженою геометрією

Назва:
Нелінійні структури та хвилі в пружних системах з обмеженою геометрією
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,02 KB
Завантажень:
279
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ФІЗИКО-ТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ НИЗЬКИХ ТЕМПЕРАТУР
ім. Б. І. ВЄРКІНА
На правах рукопису
СОКОЛОВА Олена Святославівна
УДК 534.212-213; 538.911; 538.971
Нелінійні структури та хвилі в пружних системах з обмеженою геометрією
(01.04.02 - теоретична фізика)
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата фізико-математичних наук
Харків – 2005


Дисертацією є рукопис
Робота виконана у Фізико-технічному інституті низьких температур ім. Б.І. Вєркіна НАН України, м. Харків.
Науковий керівник: доктор фізико-математичних наук, професор Ковальов Олександр Семенович, Фізико-технічний інститут низьких температур, провідний науковий співробітник, відділ теоретичної фізики.
Офіційні опоненти:
- доктор фізико-математичних наук, професор
Кац Олександр Володимирович, Інститут радіофізики та електроніки ім. О. Я. Усикова НАН України, провiдний науковий співробітник, відділ теоретичної фізики.
- доктор фізико-математичних наук, професор
Нацик Василь Дмитрович, Фізико-технічний інститут низьких температур, головний науковий співробітник, відділ фізики реальних кристалів.
Провідна установа:
Харківський Національний Університет ім. В.Н. Каразіна (кафедра теоретичної фізики), Міністерство освіти і науки України.
Захист відбудеться “24” cічня 2006 року о 15-00 годин на засіданні Спеціалізованої вченої ради Д 64.175.02 при Фізико-технічному інституті низьких температур ім. Б.І. Вєркіна НАН України за адресою: пр. Леніна, 47, 61103, м. Харків.
З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Фізико-технічного інституту низьких температур ім. Б.І. Вєркіна НАН України (пр. Леніна, 47, 61103, м. Харків).
Автореферат розісланий “15” грудня 2005 року
В. о. вченого секретара
Спеціалізованої вченої ради Д 64.175.02
доктор фізико-математичних наук,
член-кор. НАН України, професор
ХАРЧЕНКО М.Ф.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Останнім часом дослідження нелінійних властивостей фізичних систем різної природи сформувалося в новий напрямок фізики (теоретичної, математичної та експериментальної), і можна говорити про виникнення нової, “нелінійної фізики”. Досягнутий у цій галузі прогрес значною мірою обумовлений формулюванням нових підходів до проблеми і, зокрема, теоретичним вивченням нового типу збуджень - солітонів, що представляють собою стійкі локалізовані в просторі збурювання нелінійного середовища. У пружних середовищах нелінійні ефекти (наприклад, нелінійні поверхневі хвилі) інтенсивно досліджувалися експериментально починаючи з 50-их років (Красильніков В.А., Зарембо А.М., 1965р.), але, як правило, мова йшла про нестаціонарні нелінійні хвилі. Пізніше стало ясно, що існування локалізованих нелінійних стаціонарних хвиль пов'язано з конкуренцією двох явищ - нелінійності системи і дисперсією лінійних хвиль. Звичайно дисперсія пружних хвиль мала і не враховується в рамках теорії пружності. Але вона може бути істотно збільшена при урахуванні просторової обмеженості системи (пружні пластини і стрижні, поверхні з плівковим покриттям і т. і.). У таких умовах формування нелінійних хвиль стаціонарного профілю і солітонів є ефектом, що експериментально спостерігається. Такі стаціонарні збудження спостерігалися в тонких пластинах (Самсонов А.М., 2001р.) і в тонких плівках на поверхні іншої речовини (Наянов В.І., 1986р. та Ломоносов А.М., Гесс П., 1999р.). З іншого боку, нелінійність взаємодії плівкового покриття або поверхневого шару з підкладкою приводить до можливості існування локалізованих збуджень іншого типу – статичних топологічних солітонів або поверхневих дислокацій, що утворюють на поверхні так звані періодичні несумірні поверхневі структури (НПС) (Хартен У., Лахі А.М., Тоенніес Дж.П., Волл Ч., 1985р.) На жаль, більшість отриманих раніше теоретичних результатів для нелінійних пружних хвиль і солітонів відносилися до простих одновимірних моделей атомних ланцюжків (Конторова Т.А., Френкель Я.І., 1938р., Фермі Е. 1942р.). Для опису останніх експериментів з виявлення солітонів і несумірних структур у реальних багатовимірних системах з обмеженою геометрією такий теоретичний підхід вимагає істотної модифікації.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему: Нелінійні структури та хвилі в пружних системах з обмеженою геометрією

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок