Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Точкові дефекти і фазові перетворення у шпінелі та оксиді цирконію під опроміненням

Точкові дефекти і фазові перетворення у шпінелі та оксиді цирконію під опроміненням

Назва:
Точкові дефекти і фазові перетворення у шпінелі та оксиді цирконію під опроміненням
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,50 KB
Завантажень:
347
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Харківський національний університет
ім. В.Н. Каразіна
АФАНАСЬЄВ Іван Вікторович
УДК 548.4:[546.46’621’21+546.831’21]+539.12
Точкові дефекти і фазові перетворення у шпінелі та оксиді цирконію під опроміненням
01.04.07 – фізика твердого тіла
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата фізико-математичних наук
Харків - 2001


Робота виконана на кафедрі загальної та прикладної фізики Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна та у підрозділі матеріалознавства та технології Лос-Аламоської національної лабораторії США.
Науковий керівник - кандидат фізико-математичних наук, доцент
ГРИЦИНА Василь Тимофійович (доцент кафедри загальної
та прикладної фізики Харківського національного університету
ім. В.Н. Каразіна).
Офіційні опоненти - доктор фізико-математичних наук, професор
ПОПКОВ Юрій Андронович (завідувач кафедри загальної
фізики Харківського національного університету
ім. В.Н. Каразіна);
доктор фізико-математичних наук, ст. науковий співробітник
ВОЄВОДІН Віктор Миколайович (завідувач відділу
радіаційного матеріалознавства
ННЦ “Харківський фізико-технічний інститут).
Провідна установа - Національний технічний університет “Харківський
політехнічний інститут” (кафедра фізики металів і
напівпровідників) Міністерства освіти і науки України.
Захист відбудеться “_11_” _травня____ 2001 року о _14_ годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.051.03 Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна (61077, м. Харків, пл. Свободи, 4, ауд. ім. К.Д. Синельникова)
З дисертацією можна ознайомитись у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна.
Автореферат розісланий “__7_” __квітня____ 2001 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради В.П. ПойдаЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Відомо, що монокристалічні та керамічні оксидні матеріали, завдяки наявності у них хороших діелектричних властивостей, а також стійкості до дії високих температур та радіаційного випромінювання, вже широко використовують для виготовлення різного роду ізоляторів, радіочастотних вікон та інше. Вони також можуть бути використані у якості конструкційного матеріалу для ядерних реакторів та матеріалу для першої стінки при розробці термоядерних реакторів нового покоління. Крім цього, науковцями вже розроблені методи поховання радіоактивних відходів із використанням оксидів у якості матриці, яка містить плутоній та інші радіоактивні елементи.
Повністю стабілізований оксид цирконію та магній-алюмінієва шпінель були запропоновані для використання у паливних елементах ядерних реакторів, що містять плутоній та інші радіоактивні елементи, які здатні підтримувати ядерну реакцію у нейтронно-інертній та хімічно стабільній матриці. Як очікується, розробка саме таких паливних елементів буде сприяти суттєвому покращенню екологічних характеристик ядерного палива.
Магній-алюмінієва шпінель MgAl2O4 (МАШ) є виключно радіаційно стійкою. Дослідження структури шпінелі, опроміненої важкими іонами при низьких температурах, підтвердили, що у ній здійснюються значні зміни, які, у свою чергу, спричинюють зміну фізичних властивостей цього матеріалу. У шпінелі, опроміненій при 100 К іонами Xe++ з енергією 400 кеВ, починаючи з флюенса 5·1018 іон/м2, який відповідає пошкодженню у 1,2 зміщення на атом (зна), спостерігали формування метастабільної фази. Було показано, що при опроміненні до флюенса 1·1020 іон/м2 (24 зна), шпінель стає аморфною. Ця трансформація супроводжується зниженням твердості шпінелі на 60і її модуля Юнга на 30Для пояснення властивостей метастабільної кристалічної структури шпінелі було запропоновано кілька моделей. Найкращу відповідність між експериментальними та теоретичними результатами досліджень було досягнуто у випадку використання моделей, які ґрунтуються на припущенні, що аніонна підґратка у опроміненій шпінелі залишалась незмінною за виключенням локальних спотворень. Однак остаточна структура метастабільної фази на початок виконання дисертаційної роботи ще не була встановлена.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Точкові дефекти і фазові перетворення у шпінелі та оксиді цирконію під опроміненням

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок