Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Формування Мікрофітобентосу верхньої частини Канівського водосховища за умов антропогенного впливу

Формування Мікрофітобентосу верхньої частини Канівського водосховища за умов антропогенного впливу

Назва:
Формування Мікрофітобентосу верхньої частини Канівського водосховища за умов антропогенного впливу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,80 KB
Завантажень:
25
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Національна академія наук україни
Інститут гідробіології
Ярмошенко
Людмила Петрівна
УДК [581.526.323:574.63](285.33)
Формування Мікрофітобентосу верхньої частини
Канівського водосховища за умов антропогенного впливу
03.00.17 – гідробіологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Київ – 2007


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті гідробіології НАН України.
Науковий керівник – доктор біологічних наук,
старший науковий співробітник
Якушин Володимир Михайлович,
Інститут гідробіології НАН України,
завідувач відділу екології водоймищ.
Офіційні опоненти: доктор біологічних наук, професор
Кузьменко Михайло Ілліч,
Інститут гідробіології НАН України,
провідний науковий співробітник
відділу радіоекології;
кандидат біологічних наук
Демченко Едуард Миколайович,
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка,
доцент кафедри ботаніки.
Провідна установа – Інститут ботаніки імені М.Г. Холодного НАН України,
м. Київ.
Захист дисертації відбудеться “ 26 ” квітня 2007 р. об 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.213.01 при Інституті гідробіології НАН України
за адресою: 04210, м. Київ, просп. Героїв Сталінграду, 12.
З дисертацією можна ознайомитись в бібліотеці Інституту гідробіології НАН України (м. Київ, просп. Героїв Сталінграду, 12).
Автореферат розісланий “ 23 ” березня 2007 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат біологічних наук Н.І. Гончаренко
Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. Дніпро – головна водна артерія України, що забезпечує до 75% потреби країни у прісній воді. В результаті широкомасштабного гідротехнічного будівництва ріка була перетворена в каскад із шести водосховищ. Заповненням Канівського водосховища (1974–1975 рр.) було завершено будівництво дніпровського каскаду. Зміна гідрологічного режиму кардинально вплинула на умови існування донних угруповань, у тому числі і мікрофітобентосу. Цілеспрямоване формування екологічно збалансованої системи експлуатації дніпровських водосховищ, поліпшення їх стану і ощадливе природокористування в басейні ріки можливе за умов цілісного розуміння функціонування цих штучно-природних водних екосистем. Мікрофітобентос є важливим компонентом екосистем рівнинних водосховищ, що належить до первинної ланки у трофічному ланцюгу. Без знань його структури, особливостей розвитку та сукцесії картина функціонування водної екосистеми в цілому буде неповною.
В історії гідробіологічних досліджень Дніпра і його водосховищ мікрофітобентосу приділялося уваги менше, ніж фітопланктону. Одним з найменш досліджених до останнього часу залишався мікрофітобентос наймолодшого в каскаді – Канівського водосховища. У зв'язку з цим у зведенні про альгофлору Дніпра і його водосховищ (Растительность .., 1989) відомості про видовий склад мікрофітобентосу Канівського водосховища відсутні.
В останні роки вивченню екологічного стану верхньої частини Канівського водосховища і зокрема, київської ділянки, приділяється значна увага, що обумовлено її виключною важливістю для мегаполісу – м. Києва як невід’ємної частини природного середовища і разом з тим джерела природного ресурсу для потреб населення.
Сучасний стан мікрофітобентосу київської ділянки висвітлено в низці робіт (Щербак и др., 1991; Оксиюк и др. 1999, 2003, 2005, 2006; Давыдов, 2005, 2006; Карпезо, Давыдов, 2005). В них наведено ранжування угруповань мікрофітобентосу відносно найважливіших, на думку авторів, абіотичних чинників – типу грунту і швидкості течії та описано декілька альгоценозів, досліджено видове багатство, кількісні показники розвитку, визначено розрахунковими методами середні показники добової продукції і деструкції, виділені еколого-морфологічні групи водоростей. Разом з тим, цілий ряд аспектів в цих роботах не знайшов свого відображення. Зокрема, не досліджено: сукцесію мікрофітобентосу внаслідок поетапного зарегулювання Середнього Дніпра; видове, таксономічне і екологічне багатство та різноманіття мікрофітобентосу різних біотопів (руслової ділянки, заток, заплавних водойм), продукційно-деструкційні процеси в природних умовах та чинники, які впливають на них; не виявлено пріоритетність дії головних факторів, під впливом яких формуються ценози мікрофітобентосу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: Формування Мікрофітобентосу верхньої частини Канівського водосховища за умов антропогенного впливу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок