Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПЕРЕОЦІНКА ЦІННОСТІ ІСТОРІЇ: ІСТОРИЗМ ТА ІСТОРИЦИЗМ

ПЕРЕОЦІНКА ЦІННОСТІ ІСТОРІЇ: ІСТОРИЗМ ТА ІСТОРИЦИЗМ

Назва:
ПЕРЕОЦІНКА ЦІННОСТІ ІСТОРІЇ: ІСТОРИЗМ ТА ІСТОРИЦИЗМ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,39 KB
Завантажень:
398
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Увага філософії історії до історицизму і досить широке використання
відповідного поняття зумовлені насамперед його ототожненням з так зва
ним “Проектом Модерну” та його катастрофічними наслідками у вигляді рі
зних соціальних або культурних революцій та дво


ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМ. В.Н.КАРАЗІНА
ПЕРЕПЕЛИЦЯ ОЛЕГ МИКОЛАЙОВИЧ
УДК 930.1
ПЕРЕОЦІНКА ЦІННОСТІ ІСТОРІЇ: ІСТОРИЗМ ТА ІСТОРИЦИЗМ
Спеціальність 09.00.03 – соціальна філософія та філософія історії
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Харків – 2003


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Харківському національному університеті
ім. В.Н. Каразіна Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філософських наук, професор,
заслужений діяч науки і техніки України
Мамалуй Олександр Олександрович,
Харківський національний університет
ім. В.Н. Каразіна, завідувач кафедри
теоретичної і практичної філософії
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, доцент
Заблоцький Віталій Петрович,
Донецький національний університет,
професор кафедри державно-правових дисциплін
кандидат філософських наук, доцент
Барабаш Олег Васильович,
Національна юридична академія України
ім. Ярослава Мудрого,
доцент кафедри логіки
Провідна установа: Національний інститут стратегічних досліджень при
Президентові України, м. Київ
Захист відбудеться “20“ листопада__2003 р. о 1500 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.051.18 в Харківському національному університеті ім. В.Н. Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, пл. Свободи, 4.
З дисертацією можна ознайомитись у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, пл. Свободи, 4.
Автореферат розісланий ”20“ жовтня 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Калиновський Ю.Ю.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. В епоху ідеології “кінця історії” або “постісторії”, про яку було гучно заявлено постмодерністським дискурсом, звернення до історії стає цілком актуальним. Звичайно, ситуація постмодерну, яка характеризується “недовірою до метанарративів” (Ж.-Ф. Ліотар), знайшла своє відображення у проблемах історичної науки, зокрема, в питанні про істинність, об'єктивність історичного пізнання. Так, у постмодерністських концепціях культурного релятивізму проголошується, що кожна культура бачить світ по-своєму, крізь призму власних концептів й інтересів: оскільки мова позбавлена істотної, регулярної кореляції зі світом, то ж нам не слід припускати в описах минулого розкриття дійсності. Крім того, зазначається, що історики описують історичні події у метафоричних категоріях, які не можуть бути розглянуті як істинні чи неістинні, – вони лише “пропонують способи розгляду подій”. Скептичне ставлення до істинності/науковості історичного пізнання й можливості покладатися на бодай якусь оцінку соціальної структури й історичного процесу було викликано крахом ренесансних, просвітницьких, модерних теорій прогресу і марксистських теорій звільнення. Втім, такий стан речей, що в цілому позначає ситуацію “переоцінки цінності історії”, вказує на таку характерну рису Модерну, як історизація буття, та пов’язану з нею постійну переоцінку минулого і сучасного, яка проявляє себе у різних формах. Власне, одним з цих проявів є криза істори(ци)зму.
У таких умовах історизм та/або – в залежності від дискурсивних конотацій – історицизм, що актуалізували цілий спектр проблем (співвідношення необхідності й свободи, історичність/тимчасовість, взаємозалежність людини й суспільства, свідомість і несвідоме, структура й бажання, істина і симулякр), виявляються у центрі уваги філософів історії.
З іншого боку, про актуальність теми свідчать заяви про “поновлення історії” (а відтак, і про необхідність її переосмислення), які виникають усупереч постмодерністському дискурсу “кінця Історії/метанарративу”. Наприклад, у новій передмові до “Кінця ідеології” Д. Белл прямо заявляє, що “кінець ідеології” як “гігантська історична зміна переконань і орієнтирів” вичерпав себе, і тепер знову починається історія, яка характеризується формуванням і становленням ethnie (“людей, що об'єднані емоційними зв'язками й мовою, чиї глибинні інстинкти штовхають їх до самоствердження як спільноти”) і “конфліктами усередині країн і народів” Белл Д.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: ПЕРЕОЦІНКА ЦІННОСТІ ІСТОРІЇ: ІСТОРИЗМ ТА ІСТОРИЦИЗМ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок