Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Орнамент як джерело дослідження етнічної культури України (на матеріалах ХІХ – початку ХХ ст.)

Орнамент як джерело дослідження етнічної культури України (на матеріалах ХІХ – початку ХХ ст.)

Назва:
Орнамент як джерело дослідження етнічної культури України (на матеріалах ХІХ – початку ХХ ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,48 KB
Завантажень:
377
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Державна академія керівних кадрів
культури і мистецтв
Нікішенко Юлія Ігорівна
УДК 930.85:[39 (=161.2)+ 7.045 + 7.048] : 003.3
Орнамент як джерело дослідження
етнічної культури України (на матеріалах ХІХ – початку ХХ ст.)
17.00.01 — теорія та історія культури
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Київ-2004


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі культурології Національного Університету “Києво–Могилянська академія”
Науковий керівник: кандидат історичних наук, доцент
Пустовалов Сергій Жанович
Інститут археології НАН України,
старший науковий співробітник
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, доцент
Нікітенко Надія Миколаївна
Національний історико- архітектурний
музей-заповідник “Софія Київська”,
завідувач відділу науково-історичних
досліджень
кандидат історичних наук, доцент
Кушнір В’ячеслав Григорович,
Одеський національний університет
ім. І.Мечнікова,
доцент кафедри археології та етнології
 
Провідна установа: Київський національний університет
ім. Тараса Шевченка, кафедра етнології,
Міністерство освіти і науки України
М.Київ
Захист відбудеться “29” червня 2004 р. о _16 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.850.01 у Державній академії керівних кадрів культури і мистецтв (01015, м. Київ, вул. Січневого повстання, 21, корп. 15)
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Державної академіі керівних кадрів культури та мистецтв (01015, м. Київ, вул. Січневого повстання, 21, корп. 11)
Автореферат розісланий “_29__” травня 2004 р.
Вчений секретар
Спеціалізованої вченої ради, Бітаєв В.А.
Загальна характеристика роботи
Актуальність дослідження. Сучасні тенденції розвитку гуманітарної науки в незалежній Україні спонукають до дослідження тих складників етнічної культури українців, які зберігають багату інформацію про історію народу. До останніх належить орнамент, що створив складну та злагоджену систему, яка функціонує на всіх рівнях української культури. Відповідаючи за фіксацію та передачу інформації різного характеру, орнамент є одним із засобів комунікації, які забезпечують неперервність внутрішньокультурних зв’язків на синхронному та діахронному рівнях, що дає змогу віднести орнамент до мов культури.
Починаючи з кінця ХІХ ст. з орнаментом працювали О.Пчілка, М.Біляшівський, Д.Щербаківський, Г.Павлуцький (мистецтвознавчо-історичний підхід), С.Іванов, Б.Рибаков (історичний підхід), Б.Фролов, М.Чмихов, С.Пустовалов (історико-культурологічний підхід), М.Селівачов (мистецтвознавчий підхід), А.Голан, М.Гімбутас (культурологічний підхід) та інші відомі дослідники. Зокрема, із вітчизняних дослідників уперше поставив питання про необхідність використання орнаменту у якості історико-культурного джерела у 1960-х рр. С.Іванов. Систематична робота з орнаментом розпочалася пізніше, ніж з іншими складниками етнічної культури, причому переважають мистецтвознавчі підходи: найкраще опрацьовано питання щодо образотворчої специфіки окремих орнаментальних мотивів та комплексів, їхні регіональні риси, особливості номінативістики тощо. Натомість етнокультурні функції орнаменту, зокрема комунікативні, його семіотичний статус, етноментальні та етносвідомісні властивості досліджені мало або взагалі не виділялися.
Таким чином, огляд наукової літератури свідчить про те, що проблема використання орнаменту у якості джерела для дослідження етнічної культури українців не розроблена належним чином.
Виходячи із стану розробок у цьому напрямку, необхідно на основі вже напрацьованого доробку запропонувати підхід, який дав би можливість працювати з орнаментом, як самостійним явищем етнічної культури, враховуючи всі аспекти його функціонування комплексно. Дисертаційне дослідження спрямоване саме у даному ракурсі і пропонує власну концепцію підходу до роботи з орнаментом. Його виокремлено у якості повноцінного джерела інформації про історію розвитку народу та його культури.
Сучасний науковий доробок не дозволяє скласти повноцінне уявлення про орнамент, як самостійне етнокультурне явище.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Орнамент як джерело дослідження етнічної культури України (на матеріалах ХІХ – початку ХХ ст.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок