Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> УКРАЇНСЬКІ ХОРУГВИ XVII – XVIII СТ. (Основні типи. Історико-художні та іконографічні особливості)

УКРАЇНСЬКІ ХОРУГВИ XVII – XVIII СТ. (Основні типи. Історико-художні та іконографічні особливості)

Назва:
УКРАЇНСЬКІ ХОРУГВИ XVII – XVIII СТ. (Основні типи. Історико-художні та іконографічні особливості)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,68 KB
Завантажень:
235
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛЬВІВСЬКА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ
УДК 746.3:688(477.16)
КОСІВ Роксолана Романівна
УКРАЇНСЬКІ ХОРУГВИ XVII – XVIII СТ.
(Основні типи. Історико-художні
та іконографічні особливості)
Спеціальність 17.00.06 – декоративне і прикладне мистецтво
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата мистецтвознавства
Львів – 2002
Дисертацією є рукопис
Роботу виконано у Львівській академії мистецтв
на кафедрі історії та теорії мистецтва
Науковий керівник: кандидат мистецтвознавства, професор,
проректор з навчальної роботи
Львівської академії мистецтв
Голод Ігор Васильович
Офіційні опоненти: доктор мистецтвознавства,
провідний науковий працівник
Інституту народознавства НАН України
Захарчук-Чугай Раїса Володимирівна
кандидат мистецтвознавства,
доцент кафедри художнього текстилю
Львівської академії мистецтв
Кусько Галина Дмитрівна
Провідна установа: Інститут мистецтвознавства,
фольклористики та етнології
ім. М.Рильського НАН України
Захист відбудеться 12 грудня 2002 року о 15 годині
на засіданні Спеціалізованої вченої ради Д 35.103.01 у Львівській академії мистецтв за адресою: 79011, м. Львів, вул. Кубійовича, 38.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Львівської академії мистецтв (79011, м. Львів, вул. Кубійовича, 38).
Автореферат розісланий 7 листопада 2002 року.
Вчений секретар
Спеціалізованої вченої ради
доктор мистецтвознавства Г. Г. Стельмащук


Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. Українські хоругви XVII – XVIII ст. відображають важливу сферу духовного життя народу, ілюструють складний і неоднозначний період історії, позначений динамікою політичних та культурних змін. Хоругва була виразником епохи – відображала мистецькі уподобання, культурні тенденції та, у деяких випадках, політичну ситуацію в країні. У хоругвах XVII – XVIII ст. значною мірою віддзеркалені смаки замовників: українського війська, церковних братств, цехових ремісників, що втілилося у підборі образів та символіки. Українські хоругви XVII – XVIII cт. різняться за своїм призначенням (військові, маґістратські, цехові, церковні, поховальні), змістом зображуваного, художніми особливостями.
Іконографічний сюжет виступає організуючою домінантою майже на всіх хоругвах XVII – XVIII ст., що зумовлює розгляд таких пам’яток у контексті образотворчого мистецтва. Церковна хоругва належить до важливих атрибутів церковного інтер’єру, зокрема, відноситься до храмових тканин, що беруть безпосередню участь у церковному обряді. Ужиткове призначення мають також інші типи знамен.
Феномен хоругви, попри її історичне, культурне і мистецьке значення, ще не отримав належного наукового висвітлення. Окремі, з кінця ХІХ ст., незначні за обсягом описові дослідження з невеликими доповненнями протягом першої чверті та в останнє десятиліття ХХ ст., були не в змозі повністю висвітлити характер, образну систему, традиції, новації та художні особливості української хоругви.
З’ясування ґенези і традиційних рис українських хоругов є одним з актуальних напрямків сучасного мистецтвознавства. Особливо це стосується дослідження церковного мистецтва, яке упродовж 1990-2000 років набуло в українській науці значної популярності. Хоругви церковного призначення, на відміну від станкового іконопису, іконостасів, літургійного шитва, храмового облаштування ще не були піддані науковому аналізу, їх розгляд привертав лише часткову увагу. Зазначене вище, підтверджує також аналітичний огляд літературних джерел, якому присвячено перший розділ дисертації.
Дослідження українських хоругов XVII – XVIII cт. сприятиме тому, аби такі пам’ятки посіли належне місце серед подібних творів світової культури. Досьогодні у поодиноких розвідках зарубіжних дослідників про українські хоругви не має реального погляду на історичну ситуацію, ці твори, як правило, не ідентифікуються з українською культурою.
Хоругви є унікальним витвором українського мистецтва які за технологією виготовлення, поліфункціональністю застосування можуть бути віднесененими як до образотворчих, так і до декоративно-ужиткових видів творчості.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: УКРАЇНСЬКІ ХОРУГВИ XVII – XVIII СТ. (Основні типи. Історико-художні та іконографічні особливості)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок