Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Семантичні параметри функціонування перформативних речень у сучасній українській мові

Семантичні параметри функціонування перформативних речень у сучасній українській мові

Назва:
Семантичні параметри функціонування перформативних речень у сучасній українській мові
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,14 KB
Завантажень:
192
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ПРИКАРПАТСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ ім.ВАСИЛЯ СТЕФАНИКА
ТВЕРДОХЛІБ
Юрій Григорович
УДК 811.161.2’367.372
Семантичні параметри функціонування перформативних речень
у сучасній українській мові
10.02.01 – українська мова
А в т о р е ф е р а т
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Івано-Франківськ - 2004
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі порівняльного і загального мовознавства Прикарпатського університету імені Василя Стефаника Міністерства освіти і науки України.
Науковий курівник – академік АПН України, доктор філологічних наук, професор
Кононенко Віталій Іванович, ректор Прикарпатського
університету ім. В.Стефаника.
Офіційні опоненти - доктор філологічних наук, професор
Шульжук Каленик Федорович, завідувач кафедри
української мови Рівненського гуманітарного університету;
- кандидат філологічних наук, доцент
Заоборна Марія Степанівна, кафедра українського й
загального мовознавства Тернопільського державного
педагогічного університету ім. В.Гнатюка.
Провідна установа – Вінницький державний педагогічний університет
ім. М. Коцюбинського, кафедра української мови,
м. Вінниця.
Захист відбудеться 30 червня 2004 року о 10 годині на засіданні вченої ради
К 20.051.02 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук у Прикарпатському університеті ім. В.Стефаника (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 57).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Прикарпатського університету імені Василя Стефаника за адресою: 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 57.
Автореферат розіслано 30 травня 2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат філологічних наук,
доцент Н.Я.Тишківська
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЇ
Історія лінгвістичних досліджень у ХХ столітті відображає зацікавленість у розвитку теорії різних, але взаємозалежних підсистем, які могли б пояснити ще не зясовані мовні феномени. В міру вдосконалення теоретичної бази, основи якої були закладені в працях українського філолога О.О.Потебні, а також у дослідженнях із семантики (Ю.Д.Апресян, Г.П.Арполенко, Н.Д.Арутюнова, І.Р.Вихованець, В.Г.Гак, А.П.Грищенко, Н.В.Гуйванюк, С.Я.Єрмоленко, Н.Л.Іваницька, Л.Картунен, E.Кінан, М.П.Кочерган, В.І.Кононенко, Дж.Лейкоф, О.В.Падучева, В.Т.Павлов, Дж.Росс, В.М.Русанівський, Д.Сейдок, О.С.Снітко, І.І..Слинько, Н.Хомскі,) рівень описовості робіт із функціонального синтаксису поглибився, а діапазон їх розширився. З'явилась можливість нового підходу до пояснення мовних явищ з урахуванням досягнень прагматики. Синтаксико - семантико – прагматична трихотомія відома ще з роботи К.Морріса “Foundations of the theory of sings” (1938). Однак, якщо галузі семантики і синтаксису були досить чітко визначені, межі прагматики залишалися не окресленими. Прагматика має справу з біотичними аспектами семіосісу, тобто з психологічними, біологічними і соціологічними феноменами, що виявляються у функціях знаків.
Актуальність дослідження полягає в необхідності вирішення проблеми більш чіткого визначення меж синтаксичної прагматики. Вірогідним завданням прагматики можна було б вважати забезпечення функції приведення до відповідності набору речень мови, взятих у всіх його можливих контекстах, набору можливих контекстів, розглядаючи значення висловлювання як різницю між оригінальним контекстом й контекстом, що виникає при його висловлюванні. Вказаний підхід закладено в основу цього дослідження.
Об'єкт дослідження - літературні тексти 60-90 років ХХ століття, семантичним фактором яких є наявність у їх складі перформативних речень.
Предмет аналізу - семантичні особливості мовних актів, оформлених у вигляді перформативних речень.
Мета дослідження. У зв'язку з тим, що в процесі окреслення меж і визначення головного завдання прагматика не перестала бути предметом дискусій для філософів і лінгвістів ( Е. Адамс, Н.Д. Арутюнова, А.В. Бондарко, В.М. Бріцин, А.Д. Гетьманова,
К.Г. Городенська, Д.Ґаздар, Х. Ґрайс, М.І. Голянич, А.П. Грищенко, Н.В.Гуйванюк, Г.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Семантичні параметри функціонування перформативних речень у сучасній українській мові

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок