Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПСИХОМОТОРНА ДІЯ ЯК ФАКТОР РОЗУМОВОЇ АКТИВНОСТІ В НАВЧАННІ ДІТЕЙ П’ЯТИ-ВОСЬМИ РОКІВ

ПСИХОМОТОРНА ДІЯ ЯК ФАКТОР РОЗУМОВОЇ АКТИВНОСТІ В НАВЧАННІ ДІТЕЙ П’ЯТИ-ВОСЬМИ РОКІВ

Назва:
ПСИХОМОТОРНА ДІЯ ЯК ФАКТОР РОЗУМОВОЇ АКТИВНОСТІ В НАВЧАННІ ДІТЕЙ П’ЯТИ-ВОСЬМИ РОКІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,94 KB
Завантажень:
213
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ІНСТИТУТ ПСИХОЛОГІЇ ІМ. Г.С.КОСТЮКА
АКАДЕМІЇ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ
Роговик Людмила Степанівна
УДК 159.922
ПСИХОМОТОРНА ДІЯ ЯК ФАКТОР РОЗУМОВОЇ АКТИВНОСТІ В
НАВЧАННІ ДІТЕЙ П’ЯТИ-ВОСЬМИ РОКІВ
19.00.07 – педагогічна та вікова психологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата психологічних наук
Київ – 2003


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті психології ім. Г.С.Костюка АПН України
Науковий керівник: |
доктор психологічних наук, професор
Клименко Віктор Васильович,
Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України, завідувач лабораторії вікової фізіології та шкільної гігієни
Офіційні опоненти: |
доктор психологічних наук, старший науковий співробітник
Максимова Наталя Юріївна,
Київський національний університет імені Тараса Шевченка, професор кафедри соціальної роботи та педагогіки
кандидат психологічних наук
Грединарова Олена Михайлівна,
Запорізький державний університет, доцент кафедри практичної психології |
Провідна установа: |
Південноукраїнський державний педагогічний університет ім. К.Д.Ушинського (м. Одеса), кафедра теорії та методики практичної психології. |
Захист відбудеться 30 вересня 2003 р. об 11.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.453.02 в Інституті психології ім. Г.С. Костюка АПН України за адресою: 01033, м. Київ – 33, вул. Паньківська, 2.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України.
Автореферат розісланий 29 серпня 2003 року
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Андрієвська В.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Зміни в структурі та змісті загальної середньої освіти в Україні потребують психологічного обгрунтування педагогічних технологій початкового навчання. Зважаючи на психологічні особливості дітей 5-8-річного віку, виникає потреба в таких способах організації навчання, які б дозволили використати природну розумову активність дитини, що базується на гармонійній єдності рухів, мовлення та мислення.
Відомо, що в період адаптації до навчальної діяльності шестирічні учні особливо болісно переживають перехід до статичної пози – сидіння, яка домінує в традиційній школі. В системі викладання навчальних завдань, спрямованих на формування навичок письма, читання та рахування, переважна роль надається мікрорухам. Макрорухи ж автоматично виключаються з пізнавального процесу, стаючи прерогативою фізичного виховання, а відтак втрачається наступність із дошкільним періодом дитинства. Однією з причин такого розриву є недостатнє використання знань про психомоторику дитини в практиці початкової школи.
З часів І.М.Сеченова поняття психомоторики розширювалось і збагачувалось. В науковому доробку з цієї проблеми міститься коло розв’язаних питань щодо вікових та індивідуальних особливостей засвоєння культурно-історичного досвіду (Б.Г.Ананьєв, Л.С.Виготський, В.А.Роменець та ін.); механізмів психомоторики в діяльності (С.Л.Рубінштейн, О.М.Леонтьєв, В.В.Клименко та ін.); цілісності тілесного простору в пізнанні (Л.І.Анциферова, В.С.Мерлін, В.О Моляко та ін.); взаємозв’язку макро- та мікрорухів у схемі тіла (П.К.Анохін, В.Н.Куніцина та ін.); екологічного розвитку (Н.Ю.Максимова, К.Л.Мілютіна та ін.), функціональної структури психомоторної дії (М.О.Бернштейн, Н.Д.Гордєєва та ін.).
В наукових розробках Е.Краніха, А.Лоуена, М.Фельденкрайза, Р.Штайнера та ін. розкриваються механізми активізації тілесної свідомості в пізнанні, які знайшли застосування в педагогічній практиці зарубіжжя. В розробці вітчизняних педагогічних технологій також використовувались дослідження розумової активності на основі взаємозв’язку моторних та розумових компонентів пізнавальної дії (П.Я.Гальперін, О.В.Запорожець та ін.), але вони орієнтувались на систему мікрорухів.
Отже, в дослідженнях проблеми активізації розумової діяльності поки що відсутнє теоретико-експериментальне обгрунтування наявності функціональної взаємодії макро- та мікрорухів в тілесному просторі дитини.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ПСИХОМОТОРНА ДІЯ ЯК ФАКТОР РОЗУМОВОЇ АКТИВНОСТІ В НАВЧАННІ ДІТЕЙ П’ЯТИ-ВОСЬМИ РОКІВ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок