Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Поетика простору в творчості Тараса Шевченка

Поетика простору в творчості Тараса Шевченка

Назва:
Поетика простору в творчості Тараса Шевченка
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,69 KB
Завантажень:
369
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
хоча російський літературознавець і вважається основоположником те
орії хронотопа, у його міркуваннях простежується виразна тез


КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
БОРОНЬ Олександр Вікторович
УДК 82-1 Шевченко
Поетика простору в творчості Тараса Шевченка
10.01.01 – українська література
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2004
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі історії української літератури і шевченкознавства Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Задорожна Людмила Михайлівна,
Київський національний університет імені Тараса Шевченка, завідувач кафедри історії української літератури і шевченкознавства.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук
Смілянська Валерія Леонідівна,
Інститут літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України,
завідувач відділу шевченкознавства,
кандидат філологічних наук, доцент
Осьмак Ніна Дмитрівна,
Національний педагогічний університет
ім. М.П. Драгоманова, доцент кафедри української літератури.
Провідна установа: Ніжинський державний університет
імені Миколи Гоголя, кафедра української літератури, Міністерство освіти і науки України, м. Ніжин.
Захист відбудеться 20 січня 2005 року о 10.00 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.15 із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: 01017, Київ, бульвар Тараса Шевченка, 14.
З дисертацією можна ознайомитися у Науковій бібліотеці імені М.О. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 01017, Київ, вул. Володимирська, 58.
Автореферат розісланий „14” грудня 2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Копаниця Л.М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Основоположною тезою дослідження стала переконаність в існуванні у Шевченка єдності різноманітних просторових сфер та відповідних відношень зі значним семантичним навантаженням – як особливого, притаманного лише йому космосу. Належить визнати, що чітке окреслення меж та вичерпне витлумачення складових простору сьогодні у шевченкознавстві ще відсутнє. Утім, уже на цьому етапі його розвитку можна вести мову про певні риси моделювання явища. Проте увага до окремих складових простору Шевченка не вичерпує низки не розв‘язаних проблем.
Актуальність дослідження полягає в необхідності вивчення найменш проаналізованої складової поетики Тараса Шевченка – палітри засобів творення простору в поезії. Без скрупульозної класифікації цих художніх засобів, встановлення їхньої ролі у тому чи іншому творі говорити про повноту знання особливостей Шевченкової поетики не доводиться.
Дотепер спостереження у цій царині були вкрай нечисленними та принагідними, тоді як комплексне вивчення простору поезії Шевченка значно розширює наші відомості про художній світ його творів, поглиблює або вперше дозволяє витлумачити ту частину образно-символічної системи його поезії, яка значною мірою закорінена в просторові уявлення.
Абсолютно недослідженими є і просторові уявлення поета, не встановлена їхня генеза та своєрідне відбиття у творчості. Таким чином, не маємо в українському літературознавстві жодного дослідження, присвяченого художньому світові (у термінологічному значенні) окремого митця, де провідне місце займає у певний спосіб змодельований простір, що відповідає індивідуальності письменника.
З огляду на непроминальне значення Шевченкового „Кобзаря”, що став художнім утіленням української картини світу, вкрай потрібним є означення важливих якісних характеристик просторового всесвіту Шевченка, а це уможливить вивчення художнього впливу на творчість наступних мистецьких поколінь у сфері розбудови поетичного світу.
Вивчення простору у поезії Шевченка дозволяє осягнути досі майже недосліджений аспект поетики його творів: співвідношення різного типу локусів, їхнє семантичне навантаження, особливу роль у структурі певного твору, а відтак – і мотивацію персонажів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Поетика простору в творчості Тараса Шевченка

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок