Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> особливості сюжету і фабули в структурі ліричного твору (на матеріалі української та російської поезії ХІХ - ХХ ст.)

особливості сюжету і фабули в структурі ліричного твору (на матеріалі української та російської поезії ХІХ - ХХ ст.)

Назва:
особливості сюжету і фабули в структурі ліричного твору (на матеріалі української та російської поезії ХІХ - ХХ ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,90 KB
Завантажень:
173
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ЛІТЕРАТУРИ ІМЕНІ Т.Г.ШЕВЧЕНКА
На правах рукопису
ПОЛЕЖАЄВА ТЕТЯНА ВІКТОРІВНА
УДК 80.01: 8-14 / -3
особливості сюжету і фабули
в структурі ліричного твору
(на матеріалі української та російської
поезії ХІХ - ХХ ст.)
Спеціальність 10.01.06 –
теорія літератури
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2000
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі теорії літератури Волинського державного університету
імені Лесі Українки Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
Дубина Микола Іванович, Військовий гуманітарний інститут
Академії оборони України.
Офіційні опоненти – доктор філологічних наук, професор
Волкова Тетяна Сергіївна, професор кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Тернопільського державного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. –
кандидат філологічних наук, доцент
Назарець Віталій Миколайович, доцент кафедри слов’янської
філології Рівненського інституту слов’янознавства Київського
слов’янського університету.
Провідна установа – Дрогобицький державний педагогічний університет
ім. Івана Франка, кафедра світової літератури.
Захист дисертації відбудеться “ 17 ” жовтня 2000 р. об 11,30 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.178.01 при Інституті літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України (01001, Київ – 1, вул. Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України (01001, Київ – 1, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розісланий “ 5 ” вересня 2000 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради М.М.Сулима.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСКА РОБОТИ
Актуальність теми дисертації. Поетику ліричного й загалом літературного твору досліджували чимало теоретиків літератури впродовж усього ХХ-го століття. Лише серед відомих імен - О.М.Веселовський, І.О.Виноградов, В.Брюсов, Р.Якобсон, А.Бєлий, О.П.Квятковський, В.М.Жирмунський, Б.В.Томашевський, Ю.М.Тинянов, Б.М.Ейхенбаум, О.І.Білецький, Л.І.Тимофєєв, Г.М.Поспєлов, Л.В.Щепілова, О.І.Ревякін, В.В.Кожинов, В.Д.Сквозніков, П.К.Волинський, Ю.М.Лотман, Л. Гінзбург, Г.І. Бєлєнький, В.І. Кулєшов, В.Є.Холшевніков, К.П.Фролова, С.А.Крижанівський, М.М.Гіршман, І.О.Денисюк, В.М.Лесин, О.С.Пулинець, Г.Д.Клочек, М.П.Кодак, М.К.Наєнко, Р.Т.Гром’як, Ю.І.Ковалів, В.І.Теремко, О.А.Галич, В.М.Назарець, Є.В. Васильєв, Анат. Ткаченко, В.І.Кузьменко та ін.
В означеній темі, безумовно, багато що з’ясовано. Є, однак, і недостатньо вивчені аспекти. Серед них – проблеми складових структури, композиції ліричного твору, їх взаємозв’язків та функцій. Стосується це й питання наявності сюжету і фабули в ліриці, а також типології ліричних сюжетів і фабул за їх будовою та розвитком.
Поняття “структура” є багатозначним в літературознавстві. Неврахування цього – причина багатьох непорозумінь. В теорії літератури цим терміном позначають різні поетичні зрізи твору, кожен з яких має свої аспекти. Зокрема Арістотель вважав, що до структури відносяться тема, проблема, фабула, сюжет, дійові особи, перипетії, мовні засоби тощо. Гегель розглядав у складі структури інші аспекти: смисл, зміст, внутрішню й зовнішню форми. Цей зріз є більш узагальненим, ніж перший.
Увагу в дисертації зосереджено на цих двох зрізах та їх структурних типах. Саме вони найчастіше досліджуються й практично використовуються при аналізі художніх творів. Однак у розумінні їх і досі багато розбіжностей.
Суперечки точаться стосовно визначень теми, проблеми, ідеї, кількості складових “змісту твору”. Недостатньо відокремлюють від “зовнішньої форми” твору його “внутрішню форму”. Поняття “структура” і “композиція” іноді вважають у межах форми твору синонімами, а розрізняючи, плутають між собою їх чинники. Не враховується, що “структура” й “композиція” з різних боків пояснюють як “зовнішню”, так і “внутрішню форму” твору.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: особливості сюжету і фабули в структурі ліричного твору (на матеріалі української та російської поезії ХІХ - ХХ ст.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок