Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> КОБЗАРСЬКИЙ РУХ В УКРАЇНІ (XVI-XIX ст.)

КОБЗАРСЬКИЙ РУХ В УКРАЇНІ (XVI-XIX ст.)

Назва:
КОБЗАРСЬКИЙ РУХ В УКРАЇНІ (XVI-XIX ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,13 KB
Завантажень:
197
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Київський національний університет
культури і мистецтв
Підгорбунський Микола Анатолійович
УДК 008+787.6](477),,15/18”(043.3)
КОБЗАРСЬКИЙ РУХ В УКРАЇНІ (XVI-XIX ст.)
17.00.01 ? теорія та історія культури
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття
наукового ступеня кандидата історичних наук
Київ-2004
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у Київському національному університеті культури і мистецтв, Міністерство культури і мистецтв України, м. Київ
Науковий керівник: кандидат історичних наук, професор
Ольговський Сергій Якович,
Київський національний університет
культури і мистецтв
Офіційні опоненти: доктор мистецтвознавства, професор
Терещенко Алла Констянтинівна,
провідний науковий співробітник,
Інститут мистецтвознавства, фольклористики
та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України
кандидат історичних наук, доцент
Соломатова Вікторія Василівна,
директор Інституту кіно і телебачення
Київський національний університет
культури і мистецтв
Провідна установа: Інститут історії України НАН України,
відділ історії України другої половини ХХ ст.,
м. Київ
Захист відбудеться 28 травня 2004 р. о 16 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.807.02 при Київському національному університеті культури і мистецтв (01133, м. Київ, вул. Щорса, 36, ауд. 209).
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Київського національного університету культури і мистецтв (01133, м. Київ, вул. Щорса, 36).
Автореферат розісланий 28 квітня 2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Загуменна В.В.
Загальна характеристика роботи
Актуальність дослідження. Кобзарство являє собою унікальний феномен української культури. Перші згадки про українських кобзарів, бандуристів, лірників сягають початку XV ст. Вони жили при дворах вельмож і навіть у королівських палацах, звеселяючи своєю грою литовських князів, польських королів і панів. З кінця XVI ст. кобзарство стає важливим чинником активізації волелюбних ідей українського народу у найважливіші періоди його соціально-історичного розвитку. В буремний період козаччини кобзарі та бандуристи своїми творами закликали український народ на захист Батьківщини. З часом пішли в забуття традиції та звичаї мандрівних кобзарів, майже повністю змінився і репертуар. Сьогодні, в умовах незалежності України, коли значно активізувалося вивчення історичного минулого нашого народу, природним є і зростання інтересу до історії кобзарства як унікального прояву української музичної та громадянської культури.
Чимало українських, польських і російських вчених-істориків та етнографів досліджували різні аспекти кобзарського руху. Вони збирали українські думи та історичні пісні (В.Ломиковський, М.Цертелєв, М.Максимович, І.Срезневський, П.Лукашевич та ін.), присвячували свої студії побуту, традиціям і звичаям кобзарів, бандуристів та лірників (П.Куліш, П.Єфименко, Ц.Нейман, В.Боржковський, К.Студинський, М.Сперанський, К.Квітка та ін.), аналізували та вивчали мову й поетичний стиль дум (В.Перетц, П.Житецький), їх музичну форму (Ф.Колесса, М.Грінченко), досліджували історію музичних інструментів (М.Лисенко, Г.Хоткевич, А.Гуменюк та ін.), так званої лебійської мови, складали її словники (П.Тиханов, К.Викторин, Е.Романов, В.Боржковський, Ф.Николайчик, К.Студинський, В.Гнатюк та ін.).
У ХХ ст. вчені робили спробу прослідкувати основні етапи розвитку кобзарства (ХІХ–ХХ ст.) та охарактеризувати життя і творчість найвидатніших кобзарів, бандуристів і лірників (Ф.Лавров, Б.Кирдан, А.Омельченко та ін.). В результаті з’явилися наукові праці, в яких, по суті, переказано відомі факти, описані дослідниками ХІХ ст. В останнє десятиліття дослідженням кобзарства активно займаються С.Грица, М.Гримич, В.Нолл, В.Кушпет, К.Черемський, О.Дубас та ін.
Тим часом аналіз джерельної бази та опублікованих праць з кобзарської тематики показав, що сьогодні ми не маємо комплексного дослідження, в якому було б представлено цілісну картину кобзарського руху в Україні (XVI–XIX ст.). Одним із важливих аспектів дослідження історичного розвитку кобзарства в Україні є, крім того, питання, пов’язані з виникненням, становленням та функціонуванням кобзарсько-лірницьких товариств.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: КОБЗАРСЬКИЙ РУХ В УКРАЇНІ (XVI-XIX ст.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок