Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СИНТАГМАТИЧНА ПАРАДИГМАТИКА КАТЕГОРІЇ ЧИСЛА МОРФОЛОГІЧНО НЕДОСТАТНІХ ІМЕННИКІВ

СИНТАГМАТИЧНА ПАРАДИГМАТИКА КАТЕГОРІЇ ЧИСЛА МОРФОЛОГІЧНО НЕДОСТАТНІХ ІМЕННИКІВ

Назва:
СИНТАГМАТИЧНА ПАРАДИГМАТИКА КАТЕГОРІЇ ЧИСЛА МОРФОЛОГІЧНО НЕДОСТАТНІХ ІМЕННИКІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,86 KB
Завантажень:
92
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ОДЕСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ім. І.І. МЕЧНИКОВА
Колесников
Андрій Олександрович
УДК 808.3-5
СИНТАГМАТИЧНА ПАРАДИГМАТИКА КАТЕГОРІЇ ЧИСЛА
МОРФОЛОГІЧНО НЕДОСТАТНІХ ІМЕННИКІВ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Одеса – 2000
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Ізмаїльському державному педагогічному інституті.
Науковий керівник – кандидат філологічних наук, доцент Буткова Галина
Василівна, завідувач кафедри української мови Ізмаїльського державного педагогічного інституту, Міністерство освіти і науки України.
Офіційні опоненти – доктор філологічних наук, доцент Бондар Олександр
Іванович, Одеський національний університет ім. І.І. Мечникова, завідувач кафедри української мови, Міністерство освіти і науки України;
кандидат філологічних наук, доцент Будько Марина Василівна, Мелітопольський державний педагогічний університет, доцент кафедри української мови, Міністерство освіти і науки України.
Провідна установа – Вінницький державний педагогічний університет
ім. Михайла Коцюбинського, Міністерство освіти і науки України.
Захист відбудеться “___” _________ 2001 р. о ____ годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К41.051.02 в Одеському національному університеті ім. І.І. Мечникова за адресою: 65058, м. Одеса, Французький бульвар, 24/26, ауд. 91.
З дисертацією можна ознайомитись у Науковій бібліотеці Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова (65026, м. Одеса, вул. Преображенська, 24).
Автореферат розіслано “___” ___________ 2001 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Черноіваненко Є.М.
Загальна характеристика роботи
Предметом дослідження в роботі є явище іменників української мови з некомплектними недостатніми формами (типу есе, таксі, ножиці) та моделі синтагматичної компенсації їх морфологічної недостатності щодо передачі семантики граматичної категорії числа.
Поняття морфологічної недостатності форм слова безпосередньо пов’язане з поняттям граматичного значення. Однак у теоретичній граматиці зберігається дискусійність щодо визначення термінів граматичне значення, граматична форма, граматична категорія. Зауважимо, що одним з найпоширеніших поглядів на специфіку граматичного значення є той, згідно з яким граматичне значення ототожнено з граматичною формою і протиставляється лексичному як щось абстрактне та “думкоорганізуюче”. Цей погляд на специфіку граматичного значення відомий і сьогодні, а не є лише історією лінгвістики: він представлений у роботах І.О.Мельчука, В.О.Плунгяна та ін. В українському мовознавстві такий підхід також часто зберігається. Однак функціонально-семантичний підхід до граматичного значення, граматичної будови мов, який в теоретичному плані не до кінця визначився, а тому відомий у лінгвістиці у формі теорій “понятійних” (О.Єсперсен, І.І.Мєщанінов), функціонально-семантичних (О.В.Бондарко, І.Р.Вихованець, А.П.Загнітко) категорій, відображувальної (В.М.Мігірін), ідеографічної (І.Г.Милославський), когнітивної (Дж.Байбі) або словникової граматики, набирає силу й стає визначальним, оскільки дозволяє встановити ту реальну взаємодію лексичної й граматичної сторін слова, без урахування якої праця граматиста дійсно стає безперспективною.
Аналіз граматичних властивостей, який враховує “понятійну” сутність граматики та її взаємозв’язок з лексикою, має багату історію: вона була започаткована “Граматикою Пор-Рояля” А.Арно і К.Лансло, ідеї якої привернули увагу і функціоналістів, і прибічників теорії “мовних універсалій”. А думка про необхідність створення особливого розділу, в якому має розглядатися взаємодія лексичного і граматичного в слові, представлена у Л.В.Щерби. Останній у статті “Чергові проблеми мовознавства” зазначав, що фонетика, словотвір, формотворення та синтаксис ще не вичерпують складу граматики. На його думку, має бути створений окремий важливий розділ граматики, в якому слід розглядати частини мови і такі категорії у їх відношенні до лексики, як безособовість і вид дієслова, граматичний рід та ін.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: СИНТАГМАТИЧНА ПАРАДИГМАТИКА КАТЕГОРІЇ ЧИСЛА МОРФОЛОГІЧНО НЕДОСТАТНІХ ІМЕННИКІВ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок