Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> РОЗВИТОК ЛЕКСИКИ ОФІЦІЙНО-ДІЛОВОГО СТИЛЮ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ НА ПОЧАТКУ ХХ СТ. (1917–1933 РР.)

РОЗВИТОК ЛЕКСИКИ ОФІЦІЙНО-ДІЛОВОГО СТИЛЮ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ НА ПОЧАТКУ ХХ СТ. (1917–1933 РР.)

Назва:
РОЗВИТОК ЛЕКСИКИ ОФІЦІЙНО-ДІЛОВОГО СТИЛЮ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ НА ПОЧАТКУ ХХ СТ. (1917–1933 РР.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,53 KB
Завантажень:
266
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
ТИМЕНКО Лідія Олексіївна
УДК 811.161.2:81’373:001.4
РОЗВИТОК ЛЕКСИКИ ОФІЦІЙНО-ДІЛОВОГО СТИЛЮ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ НА ПОЧАТКУ ХХ СТ. (1917–1933 РР.)
10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2007


Дисертація є рукописом.
Роботу виконано у відділі лексикології, лексикографії та національного корпусу української мови Інституту української мови НАН України.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
Тараненко Олександр Онисимович,
Київський національний лінгвістичний університет,
завідувач кафедри загального та українського
мовознавства.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Стишов Олександр Анатолійович,
Київський національний лінгвістичний університет,
завідувач кафедри фонетики і граматики
слов’янських мов;
кандидат філологічних наук
Сюта Галина Мирославівна,
Інститут української мови НАН України,
старший науковий співробітник відділу
стилістики та культури мови.
Захист відбудеться “13” листопада 2007 року о 16 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.173.01 Інституту української мови НАН України (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України та Інституту української мови НАН України (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано “ 12 ” жовтня 2007 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук В. Фурса
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Одним з актуальних завдань сучасного вітчизняного мовознавства є дослідження особливостей формування, структури та функціонування офіційно-ділового стилю української мови з огляду на його важливість як у внутрішній (у законодавчій та адміністративно-канцелярській сферах), так і в зовнішній (у дипломатичній сфері, на міжнародній арені) діяльності держави. Особливо це стосується часу становлення цього стилю в новій українській мові, тобто періоду від березня 1917 року до початку 1930-х рр. (далі – період 1917–1933 рр.), коли українська мова стала виконувати різноманітні функції в діяльності різних форм української державності та в період українізації 20-х–початку 30-х рр.
Лексика офіційно-ділового стилю сучасної української літературної мови була об’єктом аналізу таких дослідників, як М. А. Жовтобрюх, І. Г. Чередниченко, Ю. В. Шевельов, Г. П. Їжакевич, І. К. Білодід, В. М. Русанівський, А. П. Коваль, А. Ф. Марахова та ін. Проте це в основному, по-перше, стислі огляди різних періодів її становлення й подальшого розвитку, а по-друге, посібники практичного спрямування, де наведено зразки ділових паперів та методичні вказівки до їхнього вивчення. Порівняно повніше висвітлено підстиль української дипломатичної лексики – насамперед у кандидатських дисертаціях О. М. Пазинич (мовні особливості сучасного дипломатичного листування), О. М. Мацько (мовні формули в дипломатичних текстах), Н. М. Поліщук (дипломатична лексика періоду УНР). Але в цілому лексика офіційно-ділового стилю нової української літературної мови, зокрема періоду його становлення, особливо на матеріалі архівних документів і документів службового користування, лишається поза належною увагою дослідників. Цим зумовлена актуальність нашого дослідження.
Мета дисертаційної роботи полягає в тому, щоб на основі аналізу офіційно-ділових текстів періоду 1917–1933 рр. визначити: а) семантичні та функціональні особливості лексичних одиниць ділового стилю в досліджуваних документах; б) подальшу долю цих слів в українській літературній мові; в) характерні тенденції та закономірності формування лексики ділового стилю української мови.
Поставлена мета передбачає розв’язання таких завдань:–
простежити історію вивчення офіційно-ділового стилю української літературної мови;–
з’ясувати соціально-історичні та культурно-мовні передумови становлення офіційно-ділового стилю української мови;–
дослідити специфіку формування жанрових різновидів текстів офіційно-ділового стилю: законодавчого, дипломатичного й адміністративно-канцелярського;–
зібрати лексику й класифікувати лексичний матеріал за семантичними та функціональними параметрами;–
описати особливості становлення лексичних норм офіційно-ділового стилю на прикладі тематичних груп лексики (ТГЛ) його трьох жанрових різновидів;–
дати загальну характеристику лексичного складу офіційно-ділового стилю зазначеного періоду;–
проаналізувати вплив суспільних чинників на формування лексики офіційно-ділового стилю української мови.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: РОЗВИТОК ЛЕКСИКИ ОФІЦІЙНО-ДІЛОВОГО СТИЛЮ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ НА ПОЧАТКУ ХХ СТ. (1917–1933 РР.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок