Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ТИПОЛОГІЯ СТАНІВ МОВНОЇ СИТУАЦІЇ В ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНІЙ УКРАЇНІ В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ ХХ СТОЛІТТЯ

ТИПОЛОГІЯ СТАНІВ МОВНОЇ СИТУАЦІЇ В ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНІЙ УКРАЇНІ В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ ХХ СТОЛІТТЯ

Назва:
ТИПОЛОГІЯ СТАНІВ МОВНОЇ СИТУАЦІЇ В ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНІЙ УКРАЇНІ В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ ХХ СТОЛІТТЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,66 KB
Завантажень:
350
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Вусик Ганна Леонідівна
УДК 81’271.16
ТИПОЛОГІЯ СТАНІВ МОВНОЇ СИТУАЦІЇ
В ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНІЙ УКРАЇНІ В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ
ХХ СТОЛІТТЯ
Спеціальність: 10.02.15 – загальне мовознавство
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Донецьк - 2005
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі загального мовознавства та слов’янської філології Бердянського державного педагогічного університету
Науковий керівник - доктор філологічних наук, професор
Денисова Світлана Павлівна,
професор кафедри історії і теорії
журналістики Київського міжнародного
університету
Офіційні опоненти : доктор філологічних наук, професор
Глущенко Володимир Андрійович,
проректор з науково-дослідної роботи
Слов’янського державного педагогічного
університету
кандидат філологічних наук, доцент
Попова Тетяна Олегівна,
викладач кафедри іноземних мов
Академії муніципального управління
(м.Київ)
Провідна установа: Київський національний лінгвістичний
Університет, кафедра загального мовознавства
Захист відбудеться 14 червня 2005 р. о 1000 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 11.051.10 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук при Донецькому національному університеті за адресою: 83055, м.Донецьк, вул.Університетська, 24.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Донецького національного університету (83055, м.Донецьк, вул.Університетська, 24). Автореферат розісланий 12 травня 2005 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних н аук М.О.Вінтонів


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Сьогодні, коли в країні відбувається поступове піднесення самосвідомості українців як етносу завдяки поетапному втіленню програми розвитку національної культури та освіти на тлі рівноправного розв’язання проблем розвитку самобутніх культур національних меншин, вивчення етномовної ситуації в Україні набуває все більшого значення. Незважаючи на те, що проблемами мов займаються Рада з питань мовної політики при Президентові України, Інститут української мови НАН України, Інститут мовознавства імені О.О.Потебні НАН України, Українська національна комісія з питань правопису при Кабінеті Міністрів України, Всеукраїнське товариство “Просвіта” імені Тараса Шевченка, Український мовно-інформаційний фонд НАН України та інші поважні інституції, сучасна мовна ситуація в Україні характеризується низкою негативних явищ і тенденцій.
Так, зокрема, українська мова як державна ще не дістала належного застосування в галузях права, освіти, культури, науки, інформатики, військової справи, судочинства тощо. Взагалі, виконання Закону “Про мови” в Україні ще не на належному рівні.
Не до кінця визначений юридичний статус російської мови, оскільки в чинній Конституції України з-поміж інших етнічних мов, представлених в Україні певною кількістю її носіїв, згадана окремим рядком лише російська. Так, у статті 10 гарантується вільний її розвиток, використання й захист. Це зумовлене, очевидно, бажанням держави відбити в тексті Основного закону особливе місце російської мови в сучасному українському суспільстві. І це за тієї обставини, що власне росіяни в жодному з регіонів України компактно не проживають, на відміну від румунів, молдован, кримських татар, болгар та ін.
До того ж характер нинішньої мовної ситуації визначається кількома основними чинниками – як тими, що дісталися від минулого, а вони, на нашу думку, поки що переважають, так і новими. На перше місце серед них за впливом на мовну ситуацію слід, безперечно, поставити поділ населення країни за ознакою “україномовності - російськомовності” і широке функціонування російської мови в різних сферах суспільного життя на більшості території країни. Цей етнічно-мовний поділ регіонально не розмежований, і тому Україна відрізняється від таких класичних прикладів дво- та кількамовних країн, як Швейцарія, Бельгія або Канада.
З цього виходить, що дослідження досвіду впровадження мовної політики та мовного будівництва в короткотривалий період національного відродження (1920 – 1930 рр.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ТИПОЛОГІЯ СТАНІВ МОВНОЇ СИТУАЦІЇ В ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНІЙ УКРАЇНІ В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ ХХ СТОЛІТТЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок