Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Роль мовної дискусії початку ХХ ст. у процесі формування літературних норм української мови

Роль мовної дискусії початку ХХ ст. у процесі формування літературних норм української мови

Назва:
Роль мовної дискусії початку ХХ ст. у процесі формування літературних норм української мови
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,86 KB
Завантажень:
25
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Харківський національний університет ім. В.Каразіна
Трифонов Роман Анатолійович
УДК 811.161.2 (091)
Роль мовної дискусії початку ХХ ст. у процесі
формування літературних норм української мови
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Харків – 2000


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Харківському національному університеті ім. В.Каразіна Міністерства освіти та науки України.
Науковий керівник:
кандидат філологічних наук Венєвцева Любов Василівна, доцент кафедри української мови Харківського національного університету ім. В.Каразіна.
Офіційні опоненти:
доктор філологічних наук Лисиченко Лідія Андріївна, професор, завідувач кафедри української мови Харківського державного педагогічного університету ім. Г.Сковороди;
кандидат філологічних наук Ткач Людмила Олександрівна, доцент кафедри сучасної української мови Чернівецького державного університету ім. Ю.Федьковича.
Провідна установа: Інститут української мови Національної академії наук України, м. Київ.
Захист відбудеться 26 вересня 2000 р. о 12 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 64.051.07 у Харківському національному університеті ім. В.Каразіна (61077, м. Харків, пл. Свободи, 4).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Харківського національного університету ім. В.Каразіна (61077, м. Харків, пл. Свободи, 4).
Автореферат розісланий 22 серпня 2000 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Муромцев І.В.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДОСЛІДЖЕННЯ
Однією з форм дії суспільства на мову і правопис є нормалізаторська діяльність авторитетних у галузі мовознавства осіб. Вона може виявлятися у формі дискусій навколо мовних питань. Останні вiдiгравали помiтну роль у нормалiзацiї не тiльки української, а й багатьох iнших лiтературних мов, виникаючи в перiод розширення сфер ужитку мови. Відповідно, важливим був і вплив на українську літературну мову тих постатей, які виступали в ролі нормалізаторів чи кодифікаторів (залежно від статусу й етапу розвитку мови). За концепціями Б.Гавранка, В.Журавльова, М.Пилинського, активність таких людей відіграє велику роль в історичному розвитку мови; водночас, як зазначає М.Віденов, суспільство своєрідним чином відразу перебирає на себе контроль над їхньою діяльністю за допомогою громадської думки. А отже, сплеск кодифікаційних процесів може стати каталізатором, який примусить загал осмислити процеси нормалізації та усвідомити їх значущість. Тому вивчення дискусій в історії літературних мов, зокрема української, видається перспективним.
Особливе місце серед інших належить дискусії 1906–1913 рр., учасниками якої були В.Гнатюк, Б.Грінченко, М.Грушевський, Д.Дорошенко, А.Кримський, М.Левицький, І.Нечуй-Левицький, І.Стешенко, М.Сумцов та інші відомі особистості. У ній уперше було послідовно акцентовано увагу на нормах публіцистичного й наукового стилів української мови.
Мовна дискусія стала об’єктом нашого дослідження не лише як один із провідних засобів, завдяки якому особистість здатна впливати на мову. Аналіз джерел дає можливість не тільки встановити певні факти з історії української мови, а й простежити шляхи формування її літературної норми. Дискусія, таким чином, розглядається як комплекс пам’яток, що є унікальним джерелом мовознавчих відомостей, оскільки в ній мовна норма зазначеного етапу виступає не у спробах кодифікації, а в динаміці, у вживанні; водночас вона є не розчиненою в мовному потоці, а виокремленою, сформульованою. Це відрізняє дискусійні матеріали, з одного боку, від словників і граматик, а з другого – від будь-яких текстів відповідної доби. Оскільки дискусія 1906–1913 рр. відбувалась у контексті протиставлення традицій творення літературної мови в Галичині й у Наддніпрянській Україні, вона спроможна дати додатковий матеріал для вивчення питання про діалектну базу сучасної української літературної мови.
Певні аспекти цікавого для нас об’єкта розглянуті в науковій літературі, але дослідження є актуальним з огляду на необхідність повного й комплексного введення в науковий обіг матеріалів дискусії початку ХХ ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Роль мовної дискусії початку ХХ ст. у процесі формування літературних норм української мови

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок