Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Формування угруповань наземних молюсків (Gastropoda, Pulmonata) в урбанізованому середовищі

Формування угруповань наземних молюсків (Gastropoda, Pulmonata) в урбанізованому середовищі

Назва:
Формування угруповань наземних молюсків (Gastropoda, Pulmonata) в урбанізованому середовищі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,01 KB
Завантажень:
43
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені Юрія ФЕДЬКОВИЧА
СВЕРЛОВА Ніна Вячеславівна
УДК 594.38
Формування угруповань наземних молюсків
(Gastropoda, Pulmonata)
в урбанізованому середовищі
03.00.16– екологія
Автореферат дисертації
на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Чернівці – 2001
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Державному природознавчому музеї НАН України.
Науковий керівник:
доктор біологічних наук, старший науковий співробітник
ЧОРНОБАЙ Юрій Миколайович,
Державний природознавчий музей НАН України,
директор
Офіційні опоненти:
доктор біологічних наук, професор
КРОЧКО Юлій Іванович,
Ужгородський державний університет,
професор кафедри зоології
кандидат біологічних наук
ХЛУС Лариса Миколаївна,
Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича,
доцент кафедри зоології і фізіології
Провідна установа: Інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України
Захист відбудеться “ 20 “ червня 2001 р. о 12 годині на
засіданні спеціалізованої вченої ради Д 76.051.05 при Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича за адресою: 58012, м.Чернівці, вул.Коцюбинського, 2.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича за адресою: 58012, м.Чернівці, вул.Л.Українки, 23.
Автореферат розісланий “ 7 “ травня 2001 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Копильчук Г.П.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність. З процесом урбанізації нерозривно пов’язані проблеми вивчення та збереження видової різноманітності рослинних та тваринних організмів у межах населених пунктів. Зооекологічні дослідження урбоекосистем мають також біоіндикаційне значення. Перспективними в цьому відношенні є наземні молюски. Це пов'язано з низькою вагільністю, стенотопністю багатьох видів, концентруванням у тілі та черепашці молюсків деяких хімічних елементів, що є складовою частиною антропогенного забруднення оточуючого середовища, та деякими іншими особливостями екології цих тварин.
Незважаючи на наявність багатьох праць, присвячених наземним молюскам урбоекосистем Середньої та Східної Європи, міські малакоценози України, зокрема її західних областей, залишились майже не дослідженими. Недостатньо вивченими є також вплив урбанізації та інших антропогенних факторів на конхологічні параметри окремих видів молюсків та вплив інтродукції або різноманітних антропогенних бар'єрів, особливо в межах міста, на фенетичну структуру поліморфних видів.
Крім того, наявність праць і колекції відомого польського малаколога другої половини XIX ст. Й.Бонковського дає унікальну можливість прослідкувати зміни у наземній малакофауні Львова і околиць протягом останніх 100 років, коли відбувався інтенсивний розвиток міста.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дана робота виконана в межах планової наукової теми Державного природознавчого музею НАН України (м.Львів) у 1996-2000 рр. "Природно-історичні зміни та сучасний стан окремих груп біоти західного регіону України" (№ державної реєстрації – 01964003680).
Мета і задачі дослідження. Метою роботи було проаналізувати вплив урбанізації та пов'язаних з нею антропогенних факторів на угруповання наземних молюсків, а також на різні аспекти життєдіяльності окремих видів на прикладі Львова та його найближчих околиць.
Поставлена мета передбачала виконання наступних завдань.
1) Встановити сучасний склад наземної малакофауни Львова та його найближчих околиць (приміські лісопарки) та проаналізувати її зміни протягом останніх 100 років.
2) Дослідити біотопічний розподіл наземних молюсків згаданої території та порівняти склад наземних малакоценозів у біотопах різного типу.
3) Порівняти наслідки впливу урбанізації на склад і структуру малакоценозів букових лісів та відкритих ксеротермічних біотопів.
4) Дослідити вплив урбанізації на конхологічні параметри Laciniaria plicata, розглядаючи ці параметри як показник сприятливості міського середовища для існування досліджуваного виду.
5) Дослідити причини масового поширення інтродукованого виду Cepaea hortensis у Львові, вплив антропогенних бар'єрів на фенетичну структуру його популяцій у місті, а також особливості цієї структури порівняно з природними популяціями виду.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Формування угруповань наземних молюсків (Gastropoda, Pulmonata) в урбанізованому середовищі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок