Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ВЗАЄМОДІЯ ХУДОЖНІХ СИСТЕМ

ВЗАЄМОДІЯ ХУДОЖНІХ СИСТЕМ

Назва:
ВЗАЄМОДІЯ ХУДОЖНІХ СИСТЕМ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,72 KB
Завантажень:
508
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ЯРЕМЧУК Наталія Вікторівна
УДК 821.111.(73)+821.161.091(043.3)
ХЕМІНГУЕЙ І ГОНЧАР:
ВЗАЄМОДІЯ ХУДОЖНІХ СИСТЕМ
Спеціальність 10.01.05 – порівняльне літературознавство
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Дніпропетровськ – 2003


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української та зарубіжної літератур Південноукраїнського державного педагогічного університету ім.К.Д.Ушинського Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: | доктор філологічних наук, професор,
академік АН ВШ України
ГУМЕННИЙ Микола Хомич,
завідувач кафедри української та зарубіжної
літератур Південноукраїнського державного
педагогічного університету ім.К.Д.Ушинського
Офіційні опоненти: | доктор філологічних наук, професор
Матвіїшин Володимир Григорович,
завідувач кафедри світової літератури
Прикарпатського університету
ім. Василя Стефаника
кандидат філологічних наук, доцент
ПАПУША Ігор Володимирович,
доцент кафедри теорії літератури та
порівняльного літературознавства
Тернопільського державного педагогічного
університету ім. В.Гнатюка
Провідна установа: | Інститут літератури ім.Т.Г.Шевченка
НАН України, відділ компаративістики
Захист відбудеться “30” жовтня 2003 року о 11:00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К.08.051.12 по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук при Дніпропетровському національному університеті (49025, м.Дніпропетровськ, пр.Гагаріна, 72, корп.1, ауд.804).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Дніпропетровського національного університету за адресою: 49025, м.Дніпропетровськ, вул.Козакова, 8.
Автореферат розіслано “29” вересня 2003 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради |
О.О.Глушко


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Досліджуючи літературу будь-якої країни, будь-якого народу і епохи необхідно орієнтуватися на єдність світового історичного процесу й загальні закономірності художнього розвитку. Проблема вивчення взаємозв'язків і взаємодій національних літератур – одна з найважливіших проблем сучасного літературознавства. Класичні твори світового літературного процесу не втрачають свого естетичного, пізнавального і виховного впливу на читачів упродовж віків. Чим зумовлене вказане явище? По-перше, нове завжди виростає на ґрунті старого, у цьому й сила естафети поколінь (на початку ХХ ст. цю думку аргументовано довів Еліот у статті “Традиція і творча індивідуальність”). По-друге, справді художній образ зберігає у мистецтві вічний інтерес і вічне значення навіть і тоді, коли соціальний тиск, відображений у ньому зникає в суспільстві (тут можна пригадати образи Одіссея, Іфігенії, Гамлета, Отелло, Дон Кіхота, Гарпагона, Фауста та ін.). По-третє, художня література не лише відтворює життя конкретної історичної епохи. Вона здатна передбачити найважливіші тенденції історичного розвитку, перерости межі часу (напр., твори Шевченка, Франка, Коцюбинського, Довженка, Гончара та ін.). По-четверте, сприймання творів художньої літератури ґрунтується також на асоціативності думок читача. Це значить, що її художні образи, які відзначаються широтою узагальнень, можуть змінювати своє звучання в межах кожної нової епохи (прикладом можуть слугувати образи Гобсека, Плюшкіна, Манілова, Пузиря, Калитки тощо). По-п'яте, у творах класичної літератури наявний загальнолюдський зміст (твори Гесіода, Гомера, Евріпіда, Аристофана, Вергілія, Рабле, Сервантеса, Расіна, Вольтера, Бальзака, Золя, Томаса і Генріха Маннів, Льва Толстого, Лесі Українки та ін.).
При дослідженні творів світового літературного процесу має важливе значення порівняльно-історичний метод (Д.Дюришин, О.Діма). Без порівняння важко зрозуміти – навіть у межах однієї національної літератури – динаміку процесу, проникнути в механізм наслідування і зміни традицій, накопичення художніх цінностей. Типологічна спільність і відмінність слугують вірним показником загальних закономірностей літературного розвитку.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: ВЗАЄМОДІЯ ХУДОЖНІХ СИСТЕМ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок