Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ДОСВIД САМОДОСТАТНОСТI В МIСТИЦИЗМI ХХ СТОЛIТТЯ (РЕЛIГIЄЗНАВЧИЙ АНАЛIЗ)

ДОСВIД САМОДОСТАТНОСТI В МIСТИЦИЗМI ХХ СТОЛIТТЯ (РЕЛIГIЄЗНАВЧИЙ АНАЛIЗ)

Назва:
ДОСВIД САМОДОСТАТНОСТI В МIСТИЦИЗМI ХХ СТОЛIТТЯ (РЕЛIГIЄЗНАВЧИЙ АНАЛIЗ)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
38,80 KB
Завантажень:
451
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25 
IНСТИТУТ ФIЛОСОФIЇ імені Г.С. СКОВОРОДИ
НАЦIОНАЛЬНОЇ АКАДЕМIЇ НАУК УКРАЇНИ
МУРАШКIН МИХАЙЛО ГЕОРГIЙОВИЧ
УДК 141.33
ДОСВIД САМОДОСТАТНОСТI В МIСТИЦИЗМI ХХ СТОЛIТТЯ
(РЕЛIГIЄЗНАВЧИЙ АНАЛIЗ)
Спеціальність 09.00.11 – релігієзнавство
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора філософських наук
Київ – 2005
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі гуманітарних дисциплін Дніпропетровської державної фінансової академії Міністерства фінансів України.
Науковий консультант – доктор філософських наук, професор Капітон Володимир Павлович
(Дніпропетровська державна фінансова академія, завідувач кафедри гуманітарних дисциплін)
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
Конотоп Людмила Григорівна
(Київський національний університет імені
Т.Г. Шевченка, професор кафедри філософії )
доктор філософських наук
Любивий Ярослав Валерійович
(Інститут філософії імені Г.С. Сковороди НАН України,
провідний науковий співробітник)
доктор філософських наук, професор
Саух Петро Юрійович
(Житомирський державний університет імені І. Я. Франка, ректор).
Провідна установа: Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, кафедра культурології (м. Київ)
Захист відбудеться “25” лютого 2005 року о 14-й годині на засіданні Спеціалізованої вченої ради Д 26.161.03 в Інституті філософії імені Г.С. Сковороди НАН України за адресою: 01001, м. Київ, вул. Трьохсвятительська, 4.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України за адресою: 01001, м. Київ, вул. Трьохсвятительська, 4.
Автореферат розісланий 23 січня 2005 року.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. При реформуванні українського суспільства відбувається процес глибокої трансформації цінностей людини. Однією з цих цінностей є ідеальні стани особистості, які включають і самодостатні стани, характеристики яких описанi як у релігійно-містичній культурній традиції, так і поза нею.
Містика, містицизм – це різновид релігійної практики (С.С. Аверінцев, Ю.О. Кімелєв, М.А. Можейко). Розрізняють теїстичний (класичний) містицизм, де абсолют – це особистий Бог, і нетеїстичний (некласичний), де особистий Бог замінюється безособистісним “трансцендентним началом, наприклад, “дао” – у даосизмі, “шуньята” –у буддизмі, або “єдине” – у неоплатонізмі. Але у ХХ столітті з’являється постнетеїстичний (постнекласичний) містицизм, який, заперечуючи містичну практику, обмежується рекомендаціями загального характеру (Д. Крішнамурті). Якщо некласичний містицизм (нетеїстичний) обмежується рекомендаціями загального характеру з приводу релігійного культу (I. Екхарт), то постнекласичний (постнетеїстичний) містицизм обмежується рекомендаціями загального характеру з приводу певних станів людини, що мають самодостатній характер, перетворюючи ці стани – в культ. Постнекласичний містицизм можно віднести до неомістицизму, до білярелігійного напрямку культури. Виникнення постнекласичного містицизму в другій половині ХХ століття збігається з виникненням постнекласичного напрямку в загальній культурі, тобто з постмодернізмом постсекулярного суспільства. Класичний, некласичний i постнекласичний мiстицизми зображують характеристики стану самодостатностi людини як суперечливі одинично-випадкові прикордонні стани “межі духу”. Ці характеристики ми зустрічаємо і поза містицизмом, тому що вони притаманні певному виду екстазу – стану вищого ступеня позитивного емоційного реагування, вершини щастя, яке може бути нерелігійним. Але поза містицизмом людина з цього стану не робить культу. У той же час містик постнетеїстичної спрямованості зводить до культу власний суб’єктивний досвід, власні переживання і стани. Отже, він бачить у цих феноменах душі цінність, манiфестує цю цінність, перетворює її в надцінність як надприродне. Виникає питання про суть цих цінностей, адже нетеїстичний і постнетеїстичний містицизми належать до апофатичної теології. І те, що вони зводять у культ, є фактично чистим запереченням.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25 Реферат на тему: ДОСВIД САМОДОСТАТНОСТI В МIСТИЦИЗМI ХХ СТОЛIТТЯ (РЕЛIГIЄЗНАВЧИЙ АНАЛIЗ)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок