Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ТОТАЛІТАРНА КУЛЬТУРОТВОРЧІСТЬ: ФІЛОСОФСЬКО- ЕСТЕТИЧНИЙ АНАЛІЗ (НА ПРИКЛАДІ АРХІТЕКТУРИ)

ТОТАЛІТАРНА КУЛЬТУРОТВОРЧІСТЬ: ФІЛОСОФСЬКО- ЕСТЕТИЧНИЙ АНАЛІЗ (НА ПРИКЛАДІ АРХІТЕКТУРИ)

Назва:
ТОТАЛІТАРНА КУЛЬТУРОТВОРЧІСТЬ: ФІЛОСОФСЬКО- ЕСТЕТИЧНИЙ АНАЛІЗ (НА ПРИКЛАДІ АРХІТЕКТУРИ)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,61 KB
Завантажень:
233
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
ІНСТИТУТ ФІЛОСОФІЇ ІМЕНІ Г.С. СКОВОРОДИ
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
ІВАНОВ Сергій Геннадійович
УДК 101.1:18 + 72.01
ТОТАЛІТАРНА КУЛЬТУРОТВОРЧІСТЬ: ФІЛОСОФСЬКО-
ЕСТЕТИЧНИЙ АНАЛІЗ
(НА ПРИКЛАДІ АРХІТЕКТУРИ)
09.00.08 - Естетика
А В Т О Р Е Ф Е Р А Т
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ – 2001
Дисертацiєю є рукопис.
Робота виконана в Київському нацiональному унiверситеті будiвництва і архiтектури, Міністерство освіти і науки України, кафедра фiлософiї.
Науковий керiвник: доктор фiлософських наук, професор Свідло Микола Степанович, Київський Нацiональний унiверситет будiвництва і архiтектури, професор кафедри.
Офiцiйні опоненти: доктор фiлософських наук, старший науковий співробітник Лановенко Олег Петрович, Національний інститут проблем міжнародної безпеки при Раді національної безпеки і оборони України, завідуючий відділу;
кандидат архітектури, старший науковий співробітник Пучков Андрій Олександрович, Державний науково-дослідний інститут теорії та історії архiтектури і містобудування Держбуду України, вчений секретар.
Провідна установа: Національний університет “Києво-Могилянська Академія”, кафедра культурології та археології, Міністерство освіти і науки України, м.Київ.
Захист вiдбудеться 23 червня 2001 р. о 14 годинi на засiданнi спецiалiзованої вченої ради Д 26.161.01 Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України за адресою: 01001, Київ - 1, вул. Трьохсвятительська, 4.
З дисертацiєю можна ознайомитись у бiблiотецi Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України за адресою: м. Київ - 1, вул. Трьохсвятительська, 4.
Автореферат розiсланий 21 травня 2001 р.
Вчений секретар
спецiалiзованої вченої ради Гардашук Т.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Досвід подолання тоталітаризму в культурі ХХ сторіччя уособлює повчальну історію теоретичного, естетичного та художнього життя. Зрозуміло, тоталітарний світогляд є більш живучий, аніж його критика. Спокуса “переробити світ” в ідеї, образі або архітектурній формі є такою ж старою, як і спокуса переробити світ через “співтовариство”, “державу”, “середовище” тощо. Поліцейська держава Платона (О.Лосєв), французькі мегаломани, “сталінський ампір”, мистецтво Третього рейха Німеччини інваріантні як твори, що ставлять собі за ціль облаштувати світ на основі чогось одного, чистого, ясного, безвадного у своїй простоті.
У цьому полягає основа тоталітарного утопізму як задуму, відповідно до якого досконалість життя немислима без перетворення організаційно-політико-естетичної структури суспільного ладу. Зрозуміло, головний принцип тоталітарної культуротворчості “створення-руйнація”, як, утім, і навпаки, мав естетичні риси. Але це була естетика особлива, естетика екстатичного типу, естетика крайностей, що ніколи не може знаходити людиномірного масштабу. Почуття міри завжди підмінялось в ній почуттям безмірного.
Тоталітаризм є субстанціальним (апелює до першооснови, першоджерел, крові, грунту тощо) і архаїчним. І він же завжди авангардно заангажований і футуристичний.
Феномен сталінського твору мистецтва, створеного ні би на прописах Платона, і феномен гітлерівської “художньої карикатури” на надлюдину Ніцше мають багато схожих рис. Але усе-таки вони різні.
Епоха Gesamtkunstwerk Stalin (Б.Гройс) типологічно обладнана на соборності та ідеалізмі срібного сторіччя. Через художній авангард “мистецтво” крові, тюрем і таборів вичерпало зворотню сторону цієї соборності, як свого часу зворотня сторона титанізму Відродження зруйнувала сам титанізм.
Епоха нацизму стала історичним уроком розвіювання міфу “білявої бестіі”. Але міф не помер. Він узагалі не може померти, на відміну від своїх провідників.
Тоталітарний хронотоп є проблематичним, це скоріше мить бажаного, зведена на п’єдестал вічності, але в жодному разі не ілюзія і не просто утопія. Це нездійсненна спрага влади, повноти володіння, що обертається повнотою відчуженості, чорними дірами історії і культури.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: ТОТАЛІТАРНА КУЛЬТУРОТВОРЧІСТЬ: ФІЛОСОФСЬКО- ЕСТЕТИЧНИЙ АНАЛІЗ (НА ПРИКЛАДІ АРХІТЕКТУРИ)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок