Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СЕМАНТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ НАРОДНИХ ГЕОГРАФІЧНИХ ТЕРМІНІВ ЦЕНТРАЛЬНОЇ УКРАЇНИ (НА МАТЕРІАЛІ КІРОВОГРАДЩИНИ)

СЕМАНТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ НАРОДНИХ ГЕОГРАФІЧНИХ ТЕРМІНІВ ЦЕНТРАЛЬНОЇ УКРАЇНИ (НА МАТЕРІАЛІ КІРОВОГРАДЩИНИ)

Назва:
СЕМАНТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ НАРОДНИХ ГЕОГРАФІЧНИХ ТЕРМІНІВ ЦЕНТРАЛЬНОЇ УКРАЇНИ (НА МАТЕРІАЛІ КІРОВОГРАДЩИНИ)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,36 KB
Завантажень:
484
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ВОЛОДИМИРА ВИННИЧЕНКА
Громко Тетяна Василівна
УДК 808.3
СЕМАНТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ
НАРОДНИХ ГЕОГРАФІЧНИХ ТЕРМІНІВ
ЦЕНТРАЛЬНОЇ УКРАЇНИ
(НА МАТЕРІАЛІ КІРОВОГРАДЩИНИ)
10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Кіровоград – 2000
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української мови Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
ЛУЧИК ВАСИЛЬ ВІКТОРОВИЧ,
Кіровоградський державний педагогічний
університет імені Володимира Винниченка,
кафедра української мови, завідувач.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
ПОПОВСЬКИЙ АНАТОЛІЙ МИХАЙЛОВИЧ,
Дніпропетровський державний університет,
кафедра української мови, професор;
кандидат філологічних наук, доцент
СКЛЯРЕНКО ВАЛЕРІЙ ГРИГОРОВИЧ,
Кіровоградський державний педагогічний
університет імені Володимира Винниченка,
кафедра філологічних дисциплін
початкового навчання, доцент.
Провідна установа: Запорізький державний університет, кафедра української мови, Міністерство освіти і науки України, м. Запоріжжя.
Захист відбудеться 22 червня 2000 року о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 23.053.01 у Кіровоградському державному педагогічному університеті імені Володимира Винниченка за адресою:
м.Кіровоград, вул. Шевченка, 1, зал засідань.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка (м.Кіровоград, вул. Шевченка, 1).
Автореферат розісланий 20 травня 2000 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Задорожна Н.О.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЇ
Актуальність теми дослідження. Останнім часом у слов'янському й, зокрема, в українському мовознавстві посилився інтерес до структури й семантики слів у межах окремих тематичних груп. Об'єктом вивчення обиралася й обирається насамперед лексика тих сфер, які є найактуальнішими для людини і в яких найповніше збереглися мовні одиниці різних зрізів: назви рослин, тварин, осіб, предметів побуту тощо. До таких, безперечно, належать і народні географічні терміни (далі ГТ, як і для географічна термінологія).
Будучи давньою і самобутньою, народна ГТ привертала увагу як зарубіжних, так і вітчизняних лінгвістів. Так, досить повно вивчена польська (П.Нітче), сербсько-хорватська (Ю.Шутц), чеська і словацька (Р.Малько), болгарська (Е.Григорян), македонська (М.Агрировський), російська (Л.Берг, П.Маштаков, Е.Мурзаєв, В.Мокієнко), білоруська (І.Яшкін) ГТ. Проаналізовано й балтійські ГТ (Л.Невська).
Українські студії над народними ГТ належать М.Сумцову, К.Дубняку, І.Верхратському, В.Левицькому, С.Рудницькому, М.Юрковському, а також сучасним дослідникам – Т.Марусенко, Й.Дзендзелівському, М.Толстому, Є.Черепановій, П.Чучці, О.Данилюк.
ГТ були об'єктом дослідження й топонімістів. Як твірні основи власних географічних назв їх розглядали ономасти різних слов'янських країн. У поле зору українських ономастів ГТ потрапляли головним чином у контексті дослідження гідронімів (студії О.Стрижака, І.Желєзняк, Ю.Карпенка, Є.Отіна, О.Карпенко, В.Шульгача, В.Лучика та ін.) та ойконімії (праці Д.Бучка, О.Купчинського, М.Худаша та ін.).
Центральноукраїнські ГТ, які функціонують на території сучасної Кіровоградщини, не були предметом спеціального дослідження. Вони лише частково включалися до праць Т.Марусенко. Найповніше ця група слів представлена в монографії В.Лучика "Автохтонні гідроніми Середнього Дніпро-Бузького межиріччя", де в окремому розділі аналізується частина ГТ Кіровоградщини як твірних основ для місцевих назв водних об'єктів. Однак до завдань цього дослідження не входило синхронічне вивчення семантичної структури ГТ, до того ж, у ньому не розглядаються ті загальні назви географічних об'єктів (далі ГО), які не відбиті в місцевій гідронімії. Тобто спостереження вказаних дослідників не дають повного уявлення про ГТ обраного ареалу як цілісну систему.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: СЕМАНТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ НАРОДНИХ ГЕОГРАФІЧНИХ ТЕРМІНІВ ЦЕНТРАЛЬНОЇ УКРАЇНИ (НА МАТЕРІАЛІ КІРОВОГРАДЩИНИ)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок