Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Ідеологія в еволюціонуючому соціумі

Ідеологія в еволюціонуючому соціумі

Назва:
Ідеологія в еволюціонуючому соціумі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
40,95 KB
Завантажень:
378
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24 
Харківський військовий університет
Заздравнова Ольга Іванівна
УДК 130.3
Ідеологія в еволюціонуючому соціумі
09.00.03 – соціальна філософія та філософія історії
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора філософських наук
Харків - 2002


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі філософії Харківського національного університету радіоелектроніки Міністерства освіти і науки України.
Науковий консультант: доктор філософських наук, професор Штанько Валентина Ігорівна, Харківський національний університет радіо-електроніки, завідувач кафедри філософії.
Офіційні опоненти:
доктор філософських наук, професор Михальченко Микола Іванович, Інститут соціології НАН України, головний науковий співробітник, м. Київ;
доктор філософських наук, професор Осипова Наталія Пилипівна, Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого, завідувач кафедри політології і соціології, м. Харків;
доктор філософських наук, професор Паюсов Капітон Андрійович, Харківський військовий університет, професор кафедри філософії, м. Харків.
Провідна установа: Дніпропетровський національний університет, Міністерство освіти і науки України, кафедра філософії.
Захист відбудеться “28” листопада 2002 року о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.702.05 при Харківському військовому університеті за адресою:
61043, м. Харків, вул. Динамівська, 6, корпус “Д”, ауд. Д 606.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Харківського військового університету за адресою: 61403, м. Харків, майдан Свободи, 6.
Автореферат розісланий “25” жовтня 2002 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради кандидат філософських наук, професор | МАНУЙЛОВ Є.М.


Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. Соціальна значущість вивчення проблем ідеології визначається загальною динамікою соціальних процесів, які постійно вимагають переосмислення головних орієнтирів людської життєдіяльності. Ці орієнтири з XVII сторіччя встановлює наука. Але в межах останньої людина сьогодення виявляється витиснутою на периферію рефлексуючої свідомості, а реальні проблеми буття індивіду перестають бути об’єктами науки. Переважно логіко-гносеологістська орієнтація і сцієнтистський онтологізм, як найбільш поширені диспозиції в галузі наукових досліджень, виключають з предмету науки тему людських цінностей, тобто всього того, що складає злобу дня. В даному контексті стає зрозумілою стійка тенденція звернення до донаукових, ненаукових і антинаукових формоутворень свідомості, тобто до формоутворень, де індивід з його потребами й інтересами займає центральне місце. Відродження цієї тенденції призводить до “переконструювання загальної конфігурації знання” (Е. Морен). Знання перестає зациклюватись на таких характеристиках, як об’єктивність, однозначність, аналітичність (тобто на рівні здорового глузду, притаманному буденній свідомості) і виявляє нахил до поліваріантності, полісемантичності, плюралізму, глибокої рефлексивності (тобто виходить на рівень розуму, на рівень синтезів). Власне, в цьому полягає нова парадигма знання, яка долає європейську традицію обов’язкового розчленування (фізичного чи уявного) будь-якого об’єкту пізнання як неодмінну умову пізнавального процесу. У новій парадигмі знання виявлення сутнісно-смислових характеристик об’єкту пізнання пов’язується з дослідженням взаємозв’язків і взаємодій, що забезпечують цілісність об’єкту і його функціонування.
Якісні зміни, що фіксуються в основоположних настановах сучасної суспільної свідомості українського суспільства та в ідеологічній парадигмі, пов’язані, безсумнівно, з радикальною трансформацією базових параметрів соціально-політичної системи. В останні десятиріччя ХХ ст. стрімкість кардинальних змін захопила й соціально-економічні, й соціально-культурні процеси і тим самим сконцентрувала увагу на парадигмальному аспекті соціального ідеалу, що втілений у будь-якій ідеології.
Отже, звернення до феномену ідеології викликано ситуацією, яка склалася в соціумі і яка вимагає своєрідної ревізії глибинних підвалин соціального буття людини.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24 Реферат на тему: Ідеологія в еволюціонуючому соціумі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок