Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МОЛЕКУЛЯРНІ МЕХАНІЗМИ АДАПТАЦІЇ КОЛАГЕНОВИХ СТРУКТУР ДО ЗМІН ТЕМПЕРАТУРИ

МОЛЕКУЛЯРНІ МЕХАНІЗМИ АДАПТАЦІЇ КОЛАГЕНОВИХ СТРУКТУР ДО ЗМІН ТЕМПЕРАТУРИ

Назва:
МОЛЕКУЛЯРНІ МЕХАНІЗМИ АДАПТАЦІЇ КОЛАГЕНОВИХ СТРУКТУР ДО ЗМІН ТЕМПЕРАТУРИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,91 KB
Завантажень:
332
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
КУЗНЄЦОВ ІВАН ВІКТОРОВИЧ
 
УДК. 612.07.2:577.1
МОЛЕКУЛЯРНІ МЕХАНІЗМИ АДАПТАЦІЇ КОЛАГЕНОВИХ СТРУКТУР ДО ЗМІН ТЕМПЕРАТУРИ
03.00.04 - біохімія
Автореферат дисертації
на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Харків – 1998
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у НДЧ Харківського державного університету,
Міністерство освіти України.
Науковий керівник:
- доктор біологічних наук, старший науковий співробітник, Перський Євген Ефроїмович, професор кафедри фізіології людини та тварин Харківського державного університету.
Офіційні опоненти:
- доктор біологічних наук, професор, Петренко Олександр Юрьєвич, провідний науковий співробітник відділу кріомедицини Інституту проблем кріобіології та кріомедицини НАН України;
- доктор біологічних наук, старший науковий співробітник, Тимошенко Ольга Павлівна, зав. лабораторією біохімії і експериментального моделювання Харківського науково-дослідного Інституту ортопедії і травматології ім. М.І. Сітенко МОЗ України.
Провідна організація - Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, м. Київ.
Захист відбудеться 2 грудня 1998 p. o 1515 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 64.051.17 Харківського державного університету, за адресою: 310077, м. Харків, пл. Свободи, 4, ауд. ІІІ-15.
З дисертацією можна ознайомитися у Центральній науковій бібліотеці Харківського державного університету: 310077, м. Харків, пл. Свободи, 4
Автореферат розісланий 2 _листопада 1998 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат біологічних наук Падалко В.І.


Загальна характеристика роботи
Актуальність роботи. Сполучна тканина відіграє важливу роль у процесах адаптації багатоклітинних тварин до температури навколишнього середовища. У значній мірі ці процеси забезпечуються структурною стабільністю колагену – основного конструкційного компонента сполучної тканини.
В багатьох роботах було показано, що структурна стабільність колагену, яка оцінюється за температурою його денатурації, близька до верхньої межі температури середовища мешкання у пойкілотермних тварин чи температури тіла – у гомойотермних [Бурджанадзе, 1989-1993, Есипова, 1991, 1995, Сhellan , 1993, Rigby, 1990].
В основі цієї залежності знаходиться кореляція між температурою денатурації молекул та вмістом у них імінокислот, зокрема відносної кількості серед них залишків оксипроліну [Бурджанадзе, 1992, Berg, 1993, Nemethy, 1986, Ramachandran, 1973]. Сумарна кількість імінокислот у колагені тварин різних видів, що живуть нині, є наслідком тривалої молекулярної еволюції і закріплена генетично. Вміст оксипроліну визначається інтенсивністю гідроксилювання залишків проліну, яке здійснюється ферментом пролілгідроксилазою в процесі посттрансляційної модифікації первинної структури колагену [Eichner, 1988]. Слід підкреслити, що структурна стабільність надмолекулярних утворень сполучної тканини залежить і від загальної концентрації колагену, а також і від інших посттрансляційних та постсинтетичних його модифікацій: глікозилювання , що веде до утворення колаген-полісахаридних комплексів [Kimura, 1992]; поперечне звязування [Kivirikko, 1990, Richard-Blum, 1994] та взаємодія з іншими структурними компонентами сполучної тканини. Усі ці структурні характеристики колагенових утворень, як і ступінь гідроксилювання залишків проліну, безпосередньо генетично не закрплені і визначаються активністю ферментів, які здійснюють процеснг колагену.
Таким чином, еволюційно закріплена кореляція між вмістом оксипроліну в колагені, його структурною стабільністю і температурою навколишнього середовища є лише одним з аспектів температурної адаптації тварин і відноситься до видів, які вже протягом довгого часу живуть у постйних температурних умовах.
В той же час пойкілотермні тварини середньої смуги відчувають сезонні зміни температури, що досягають десятків градусів. Тому повинні існувати і інші - швидкі механізми адаптації колагену до значних змін температури навколишнього середовища. Механізми такого типу можуть використовувати і гібернантні ссавці, температура тіла яких при переході від стану бадьорості до стану сплячки та навпаки суттєво змінюється протягом короткого часу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: МОЛЕКУЛЯРНІ МЕХАНІЗМИ АДАПТАЦІЇ КОЛАГЕНОВИХ СТРУКТУР ДО ЗМІН ТЕМПЕРАТУРИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок