Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> доля європейського естетизму

доля європейського естетизму

Назва:
доля європейського естетизму
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,29 KB
Завантажень:
300
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Дніпропетровський державний університет
Галкіна Яна Вікторівна
ББК 83.002.218.8
Г 16
Від О.Уайльда до І.Северяніна:
доля європейського естетизму
Спеціальність 10.01.05 – порівняльне літературознавство
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Дніпропетровськ - 1998
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі філологічноі та культурологічної підготовки журналістів Дніпропетровського державного університету.
Науковий керівник - доктор філологічних наук, професор
Нарівська Валентина Данилівна завідувач кафедри філологічної та культурологічної підготовки журналістів Дніпропетровського державного університету.
Офіційні опоненти - доктор філологічних наук, доцент кафедри російської філології Чернівецького державного університету ім. Ю. Федьковича Нямцу Анатолій Євгенович;
кандидат філологічних наук, доцент, завідуюча кафедрою теорії та історії світової дітаратури та культури Горлівського державного інституту іноземних мов Лаврова Олена Леонідівна.
Провідна установа - Запорізький державний університет, кафедра зарубіжної літератури.
Захист відбудеться 7 жовтня 1998 р. о 12.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 08. 051.19 у Дніпропетровському державному університеті за адресою 320625, м.Дніпропетровськ, пров. Науковий 13, корп.1.
З дисертацією можна ознайомитись в бібліотеці Дніпропетровського державного університету.
Автореферат розіслано «4» вересня 1998 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченоі ради
кандидат філологічних наук,
доцент Т.В. Колісниченко
Загальна характеристика роботи. Дисертаційне дослідження присвячене концептуальному висвітленню естетського досвіду О.Уайльда та І.Северяніна з метою виокремлення сутнісних характеристик його творчої реалізації. Аналіз природи творчості Уайльда і Северяніна сприяв вивченню долі європейського естетизму - тенденції, що виразила можливість «само-достатності» мистецтва. В даній роботі зроблена спроба висвітлити малодосліджений, але принципово важливий аспект міжкультурного (російсько-європейського) діалогу на рубежі XIX і XX століть.
Сучасний стан досліджуваної проблеми свідчить про несистематичний, неконцептуальний підхід, епізодичний інтерес до естетських експериментів Срібного віку. Естетизм як очевидний феномен досліджений лише на матеріалі західних літератур (здебільшого англійської); опанування естетських ідей російською літературою поки що залишається поза увагою літературознавчої науки.
Спрямування щодо осягнення естетизму та особливості Уайльда серед науковців різко означилося в середині XX сторіччя. У 50-ті роки була запропонована методика аналізу Уайльда в стилістичному ракурсі, на рівні особливого мовного Gestaltung (A.Ojala). У 70-ті роки літературознавство зверталося до «імморалістського» аспекту естетського феномену (R.Shewan, Ch.-S.Nasaar). У 70-80-ті роки акцентується точка зору на естетизм як на багатоскладовий специфічний соціокультурний феномен (R.Spencer, R.Gagmer, J.Small).
У радянському літературознавстві 50-тих років естетизм не виокремлювався із потоку «декадентських» віянь Європи (І.Катарський), а характеризувався як певний загальний прийом. Проте у 80-ті рр. уже сформувалася уява про самостійність естетської концепції як цілеспрямованої життєтворчості (Д.Яковлев, А.Бартошевич). Сучасне вітчизняне літературознавство вбачає в естетизмі одну із ключових тенденцій модерну (В.Хорольский, Н.Тишуніна).
Літературна особистість І.Северяніна стала об’єктом дослідження лише в кінці 80-х років, оскільки в радянські часи його творчість була ідеологічно заблокована. Навіть тепер неоднозначність северянінської поетичної персони ускладнює об’єктивний підхід до її висвітлення. Концепції, що давали б уяву про засвоєння творчого здобутку Северяніна, ще не уклались, проте досить широко побутують оціночні стереотипи, поета, як от: естет-епігон (Б.Хазанов); естет-спадкоємець Уайльда (Т.Павлова); іронік, що грає в мистецтво (К.Ісупов, Ю.Лазебник, В.Ярмак, О.Скляров, Ж.Лан).
Науковці не без труднощів диференціюють літературну щирість та іронию поета як складові чинники поетики (О.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: доля європейського естетизму

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок