Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ОБ’ЄКТНІ СИНТАКСЕМИ В СТРУКТУРІ ПРОСТОГО РЕЧЕННЯ

ОБ’ЄКТНІ СИНТАКСЕМИ В СТРУКТУРІ ПРОСТОГО РЕЧЕННЯ

Назва:
ОБ’ЄКТНІ СИНТАКСЕМИ В СТРУКТУРІ ПРОСТОГО РЕЧЕННЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,27 KB
Завантажень:
96
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ОДЕСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ім. І.І. МЕЧНИКОВА
ЛЕДНЕЙ ОЛЕНА ФЕДОРІВНА
УДК 811.161.2’367.322
ОБ’ЄКТНІ СИНТАКСЕМИ
В СТРУКТУРІ ПРОСТОГО РЕЧЕННЯ
Спеціальність 10.02.01 — українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Одеса – 2003


Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Одеському національному університеті ім. І.І.Мечникова Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, доцент
Бондар Олександр Іванович,
Одеський національний університет
ім. І.І. Мечникова,
завідувач кафедри української мови.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Ожоган Василь Михайлович,
Кіровоградський державний педагогічний університет
ім. Володимира Винниченка,
декан філологічного факультету;
кандидат філологічних наук, доцент
Степаненко Микола Іванович,
Полтавський державний педагогічний університет
ім. В.Г.Короленка ,
завідувач кафедри української мови.
Провідна установа: Вінницький державний педагогічний університет ім. Михайла Коцюбинського, кафедра української мови, Міністерство освіти і науки України, м. Вінниця.
Захист відбудеться 17 квітня 2003 р. о 13.30 на засіданні спеціалізованої вченої ради К 41.051.02 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук при Одеському національному університеті ім. І.І.Мечникова за адресою: 65058, м.Одеса, Французький бульвар, 24/26.
З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Одеського національного університету ім.І.І.Мечникова за адресою: 65026, м.Одеса, вул. Преображенська, 24.
Автореферат розіслано 13 березня 2003р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Черноіваненко Є.М.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Речення є багатомірною одиницею. Сучасні лінгвісти (І.Р.Вихованець, К.Г.Городенська, В.М.Русанівський тощо) виділяють у структурі речення чотири яруси: власне-семантичний, семантико-синтаксичний, формально-синтаксичний та комунікативний. Перші три яруси речення стосуються сфери мови, а четвертий, комунікативний ярус, спрямований у сферу мовлення. Розмежування чотирьох ярусів речення дає змогу чітко розрізняти формально-синтаксичні та семантико-синтаксичні функції синтаксичних одиниць, а також синтаксичні зв’язки і семантико-синтаксичні відношення між ними. Власне-семантичний ярус стосується ло- гічного розгортання вираженої в реченні думки. Формою існування власне-семантичної структури речення є семантико-синтаксичний ярус. Семантико-синтаксичний ярус взаємопов’язаний із формально-синтаксичним, який є формою його реалізації. Формально-синтаксичні члени речення визначаються на основі синтаксичних зв’язків у межах речення, які стосуються внутрішньої структури мови, семантико-синтаксичні компоненти речення — синтаксеми — визначаються на основі семантико-синтаксичних відношень, які спрямовані назовні. Мінімальні синтаксичні одиниці і формального, і семантичного типів є компонентами основної синтаксичної одиниці та найбільшої одиниці мовної системи – речення. Тому дослідження сукупності цих одиниць, їх особливостей та виявлення закономірностей їх взаємодії становить цілий комплекс важливих питань теоретичної граматики.
До актуальних завдань синтаксичної теорії належить виділення елементарних одиниць і дослідження закономірностей їх ускладнення. Формально-синтаксична структура елементарного простого речення звичайно репрезентована двома взаємопов’язаними головними членами речення — підметом і присудком. Організуючу роль у формуванні семантико-синтаксичної структури елементарного простого речення відіграє предикат та його валентність. Семантико-синтаксична ва-лентність предиката визначає кількість субстанціальних (іменникових) синтаксем (суб’єктної, об’єктної, адресатної, інструментальної та локативної), вказує на їх семантичні функції, відношення між ними та відношення субстанціальних синтаксем до відповідного класу предикатів. Особливе місце у системі субстанціальних синтаксем посідають суб’єктні синтаксеми як взаємопов’язані з предикатами організуючі компоненти речення.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: ОБ’ЄКТНІ СИНТАКСЕМИ В СТРУКТУРІ ПРОСТОГО РЕЧЕННЯ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок