Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СИСТЕМНІ ПРОЯВИ КОГНІТИВНОСТІ В ЕВОЛЮЦІЇ НАУКИ

СИСТЕМНІ ПРОЯВИ КОГНІТИВНОСТІ В ЕВОЛЮЦІЇ НАУКИ

Назва:
СИСТЕМНІ ПРОЯВИ КОГНІТИВНОСТІ В ЕВОЛЮЦІЇ НАУКИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
31,75 KB
Завантажень:
197
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
РУБАНЕЦЬ Олександра Михайлівна
УДК 167/168.001
СИСТЕМНІ ПРОЯВИ КОГНІТИВНОСТІ
В ЕВОЛЮЦІЇ НАУКИ
09.00.02 – діалектика і методологія пізнання
А в т о р е ф е р а т
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора філософських наук
Київ - 2008


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі філософії та методології науки філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Науковий консультант –
доктор філософських наук, професор
ДОБРОНРАВОВА Ірина Серафимівна,
Київський національний університет імені Тараса Шевченка, завідувач кафедри філософії та методології науки.
Офіційні опоненти:
доктор філософських наук, професор, академік НАН України
ПОПОВИЧ Мирослав Володимирович,
директор Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України;
доктор філософських наук, професор
ВОЛИНКА Григорій Іванович,
Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, завідувач кафедри філософії;
доктор філософських наук, професор
ПАРАХОНСЬКИЙ Борис Олександрович,
Національний інститут проблем міжнародної безпеки, завідувач відділу глобальної безпеки та європейської інтеграції.
Захист відбудеться 26 травня 2008 р. о 14.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.17 у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: 01033, м. Київ, вул. Володимирська, 60, ауд. 330.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці імені М.О.Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 01033, м. Київ, вул. Володимирська, 58, зал №12.
Автореферат розісланий «23» квітня 2008 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Л.О.Шашкова


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Здійснення в Україні суспільних перетворень на шляху до інформаційного суспільства і суспільства знання визначає нагальність прийняття стратегічних рішень щодо перетворення науки в інструмент суспільних трансформацій. Зростання значення впливу знаннєвих процесів на суспільний та цивілізаційний розвиток актуалізує дослідження когнітивної складової науки як підґрунтя її внутрішньосистемних перетворень. У розгляд вводяться знаннєві процеси в когнітивній інженерії, теоретизація і методологізація в проектуванні програмних систем, когнітивне моделювання, когнітивний підхід у теорії та практиці управління, когнітивна лінгвістика й когнітивні технології обробки текстів, когнітивні мережі, когнітивні аспекти знаннєвих процесів у системному і прикладному системному аналізі, дослідженні операцій, інтелектуальному аналізі інформації тощо.
Нез’ясованість теоретичного та методологічного статусу сучасного когнітивізму, невиявленість ролі та значення філософської та методологічної складової в дослідженні пізнання та знання в науці зумовлюють актуальність філософської розробки когнітивного підходу як методологічного підгрунтя дослідження суб’єктних і позасуб’єктних проявів у сфері знання. Введення в розгляд різноманітних проявів когнітивності, що не знайшли відображення у філософській рефлексії, дозволяє більш чітко поставити питання про значення філософської та методологічної складової в дослідженні, застосуванні та підвищенні ефективності когнітивного інструментарію сучасної науки.
Як правило, когнітивне у філософії розкривається у зв’язку з психологічними структурами досвіду людини, її свідомості й несвідомого, психологічним контекстом дії когнітивних пізнавальних здатностей. Об’єктивність когнітивного розглядається у вигляді тілесних проявів свідомості, організменного, клітинного, нейронного, геннодетермінованого. Обмеження розробок суб’єктивними проявами когнітивного, когнітивними аспектами міжіндивідної комунікації залишають науку як сферу реалізації гносеологічних відносин і продукування знання за межами когнітивного підходу.
Введення системних проявів когнітивності на рівні людини, об’єктивного знання та сфери знання, зберігаючи відносну автономність цих рівнів, запобігає суб’єктивізації науки, дозволяє перейти від розгляду ролі свідомості суб’єкта до розкриття проявів когнітивності та механізмів їх взаємодії в еволюції науки, створює підгрунтя для дослідження когнітивної складової науки в її об’єктивних проявах.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22 Реферат на тему: СИСТЕМНІ ПРОЯВИ КОГНІТИВНОСТІ В ЕВОЛЮЦІЇ НАУКИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок